Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogKompleksy – jak z nimi walczyć?

Kompleksy – jak z nimi walczyć?

Kategorie:
DepresjaDorosłyDzieckoLęki i nerwiceZwiązki i relacje

Pojawiają się już w wieku kilku lat. Zostają z nami na całe życie, ale zmienia się ich intensywność, sposób przeżywania oraz obiekt. Kompleksy, bo o nich mowa, w dużym stopniu oddziałują na człowieka i sprawiają, że czuje się on brzydszy i gorszy niż jest w rzeczywistości. Są czymś wstydliwym, o czym uporczywie myślimy, a sama ta myśl powoduje dyskomfort, a nawet strach. Można jednak z nimi walczyć, a często praca nad nimi kończy się pełnym sukcesem.

Martwisz się, że masz za duży nos nieproporcjonalny do reszty twarzy. Obawiasz się, że Twoja nadwaga wpływa na sposób, w jaki postrzegają Cię inni ludzie. Brak pewności siebie sprawia, że rezygnujesz z ulubionych rozrywek, unikasz spotkań towarzyskich czy tracisz ciekawe propozycje zawodowe. Lista kompleksów jest bardzo długa, jednak aż 90% z nich stanowią zastrzeżenia do własnego wyglądu.

Spis treści:

Kompleksy – skąd się biorą?

Wpływ kompleksów na życie

Kompleksy co to?

Jak pozbyć się kompleksów?

Kompleksy – psycholog i inni specjaliści

Kompleksy – skąd się biorą?

kompleksy u nastolatki pomoc

Kompleksy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, a z wiekiem tylko się nasilają. Eskalacją jest zazwyczaj okres dorastania i wchodzenia w dorosłość.

Kompleksy to efekt:

  • porównywania się z innymi ludźmi,
  • chęci dopasowania się do innych,
  • życia w konkretnej kulturze, która ma własne kanony piękna – szczupłą sylwetkę, długie gęste włosy, długie nogi, wcięcie w talii, umięśniony biceps.

W zależności od tego, kto cierpi z powodu kompleksów i co jest ich obiektem, wyróżnia się kilka rodzajów kompleksów. Wszystko zaczęło się od ustanowienia terminu i potem jego popularyzacji, czego dokonał współpracownik samego Zygmunta Freuda. Nad tematem pracował zarówno Josef Breuer, jak również Carl Gustav Jung. Zagadnienia są na tyle ciekawe i głębokie, że do dzisiaj stanowią chętnie poruszany przez psychologów temat.

Wpływ kompleksów na życie

Życie to nieustająca podróż, pełna wyzwań i przygód. Czy jesteś na nie gotowy? Kompleksy mogą skutecznie paraliżować Cię przed podejmowaniem aktywności, które sprawiają radość lub dają satysfakcję. Początkowo jest to „tylko” wycofanie się, stanie z boku i obserwowanie. Jednak już zmagające się z kompleksami dzieci widzą, jak trudno im nawiązać relacje z rówieśnikami, szczególnie gdy ktoś im te kompleksy wytyka (co wcale nie jest rzadkością wśród do bólu szczerych przedszkolaków). Psycholog z Wołomina specjalizuje się także w pomaganiu najmłodszym.

Warto pomocy poszukać odpowiednio wcześniej. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób można zatrzymać rozwój kompleksów i oswoić je na tyle, żeby nie utrudniały dalszego życia – edukacji, pracy, nawiązywania relacji z ludźmi. Kompleksy wiążą się z poczuciem wstydu, lęku, zagrożenia. Sprawiają, że stajesz się nieśmiały, wycofany, obsesyjnie skupiający się na sobie i swoich problemach. To nie pomaga w podtrzymywaniu kontaktów międzyludzkich – nikt nie lubi ludzi z osobowością narcystyczną. Niska ocena uniemożliwia rozwój zawodowy, podejmowanie ryzyka i nowych wyzwań.

Kompleksy – co to?

pozbyć się kompleksów

Kompleks to efekt porównywania się z innymi i dążenia do wpasowania się w obowiązujące kanony piękna. Oczywiście w tym porównaniu zawsze wypadasz gorzej (we własnych oczach). W ten sposób zdajesz sobie sprawę, że masz krzywe nogi, odstające uszy, zbyt małe piersi lub mocno owłosiony tors.

Kiedy czyta się o tych problemach, wydają się one błahe i mało ważne. Jak takie rzeczy mogą wpływać na życie człowieka? Okazuje się, że mogą i to bardzo. Zazwyczaj są przesadzone – kompleksy to często wyolbrzymiony problem, którego nikt poza samym zainteresowanym nie dostrzega. Ale są też takie sytuacje, że kompleksy wynikają z faktycznych dysfunkcji czy mankamentów urody.

W jednym ani w drugim przypadku nie są powodem do bagatelizowania – to najgorsze, co można wyrządzić osobie zmagającej się z kompleksami – ignorować jej problem, a nawet go wyśmiewać.

Kompleksy, jak już wspomnieliśmy były i są nadal obiektem badań psychologów. W wyniku tych analiz udało się wyodrębnić kilka najpopularniejszych kompleksów (ich nazwy czerpią z mitologii).

Rodzaje kompleksów:

  • kompleks Edypa / Elektry – ujawnia się u młodszych dzieci, zazwyczaj w wieku od 4 do 6 lat. Polega na silnym poczuciu więzi z matką (chłopiec) lub ojcem (dziewczynka). Dziecko chce związać się z rodzicem na zasadzie partnerskiej, traktując drugiego rodzica jako wroga. Jednocześnie jego pragnieniom towarzyszy lęk przed byciem ukaranym,
  • kompleks Diany – najczęściej dotyka dojrzewające dziewczyny, które czują nieodparte pragnienie, aby stać się mężczyzną,
  • kompleks Dafne – wiąże się z odczuwaniem silnej niechęci wobec płci przeciwnej oraz związków heteroseksualnych,
  • kompleks Madei – matka żywi wobec swoich dzieci wrogie uczucia, przelewa na nie swoją niechęć, a nawet chęć dokonania zemsty za poczynania partnera (ich ojca),
  • kompleks Damoklesa – stosunkowo powszechne zjawisko, gdy jedna osoba zazdrości innym sukcesów i powodzenia w życiu. Czuje się przy tym pokrzywdzona, ma wrażenie niesprawiedliwości wokół. Jednocześnie idealizuje życie innych, tym samym umniejszając własnym osiągnięciom.

Co daje takie rozróżnienie i czy jest w ogóle potrzebne? Jeżeli zgłosisz się ze swoim problemem do psychologa, to będzie on chciał stworzyć profil pacjenta. W ten sposób określi, z czego biorą się Twoje kompleksy. Praca u źródeł to wstęp do udanej i zakończonej sukcesem psychoterapii, która poprawia pewność siebie pacjenta i pozwala mu spojrzeć na problem z zupełnie innej perspektywy.

Pamiętaj: Wiele kompleksów towarzyszy ludziom przez całe życie, a zaczyna się nawet w dzieciństwie. Jednak ich intensywność zmienia się na różnych etapach dorastania, dlatego tak ważne jest, aby ustalić, co było przyczyną, bodźcem do pojawienia się problemu.

Jak pozbyć się kompleksów?

Walka z kompleksami oznacza stałą pracę nad sobą i dążenie do osiągnięcia harmonii oraz równowagi. Jak pozbyć się kompleksów? Oto kilka uniwersalnych rad, które warto zastosować w codziennym życiu, aby odzyskać jego radość i cieszyć się tym, co masz.

  • Wsłuchaj się w swoje potrzeby – odetnij się od tego, co narzucają inni, czego oczekują, co sugerują, że powinieneś osiągnąć i mieć.
  • W każdej sytuacji staraj się myśleć dobrze o sobie samym – uwierz w swoje mocne strony, wykorzystaj swój potencjał.
  • Nie polegaj wyłącznie na opiniach innych – nawet jeśli są nastawieni krytycznie, zwracają Ci uwagę, nalegają, abyś wyglądał lub zachowywał się w konkretny sposób. Jeżeli uznasz, że ich rady są dla Ciebie wartościowe, to skorzystaj z nich. Ale jednocześnie pozostań nieco krytyczny i zdystansowany.
  • Nabierz też dystansu do siebie samego. Każdy z nas jest inny, a przez to wyjątkowy. Gdyby przyjrzeć się innym ludziom, to mało kto choćby zbliża się do wyśrubowanych kanonów piękna, określanych magicznym stwierdzeniem „90-60-90”.
  • Nie wmawiaj sobie, że inni źle o Tobie myślą. Ktoś spojrzał nie tak, jak (według Ciebie) powinien? To wcale nie musi znaczyć, że ma wobec Ciebie jakikolwiek zarzut. Nie dopisuj własnych scenariuszy, a lepiej słuchaj – dopiero, gdy poznasz zarzut wobec siebie możesz zareagować.

Jak walczyć z kompleksami? Więcej wskazówek

  • Nie pozwól, aby opinie innych wpływały na to, jak sam o sobie myślisz. Skoro negatywne zdanie wypowiedziane lata temu do dzisiaj wybrzmiewa w Twojej głowie, to sięgnij po świeższe, miłe wspomnienia i spróbuj wyprzeć nimi tamte.
  • Oddaj się działaniom, które są dla Ciebie miłe i przyjemne. Może to być nowa dyscyplina sportowa, słuchanie ulubionej muzyki, robienie smacznych dań. Poszukując swojego hobby może się okazać, że coś, co sprawia Ci radość jednocześnie jest Twoim „konikiem”. Gdy poczujesz się w czymś pewnie i swobodnie, to zdecydowanie poprawi Twoje poczucie własnej wartości.
  • Myśl o sobie pozytywnie, nastawiaj się dobrze do sytuacji, które mają nadejść. Jak? Wizualizuj sobie wydarzenia, a następnie analizuj, jak możesz się w nich zachować. Konfrontuj się z tym, co Cię stresuje i wprawia w zawstydzenie. Wcześniej, czy później na pewno odniesiesz nad tym zwycięstwo. Satysfakcja gwarantowana.
  • Czasem najlepszym pomysłem na to, jak pozbyć się kompleksów jest ich oswojenie. Próba zaakceptowania mankamentów urody jest bardzo trudna, ale się opłaca. Skoro nie możesz czegoś zmienić, to naucz się z tym żyć.

Na koniec jeszcze jedna rada, jak pozbyć się kompleksów. Choć nie jest ona popularna, bo przecież skupiamy się głównie na samoakceptacji i wyzwoleniu się od oczekiwań innych osób, to jednak warto mieć ją na uwadze. Niektóre kompleksy można wyleczyć. „Naprawa” może się odbyć w salonie kosmetycznym, centrum fitness lub w gabinecie stomatologa. Jeżeli jest coś, co od lat utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, nie pozwala w pełni cieszyć się życiem i wreszcie negatywnie wpływa na sposób, w jaki postrzegasz siebie, spróbuj to naprawić.

Zobacz również: Jestem brzydka – co robić?

Kompleksy – psycholog i inni specjaliści

jak pozbyć się kompleksów

Jesteś otyły? Zacznij uprawiać sport, skonsultuj się z dietetykiem, który opracuje dla Ciebie najlepszą dietę. Masz szpecące twarz blizny potrądzikowe? Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna potrafią temu zaradzić. Przed szerokim uśmiechem powstrzymują Cię krzywe zęby? Dobry stomatolog lub ortodonta na pewno zaradzą temu problemowi. Lista rzeczy, które możesz zrobić sam dla siebie lub skorzystać z pomocy specjalistów jest długa. Uważaj! Czasem chęć poprawienia urody jest tak silna, że chory zadłuża się, wpada w spiralę długów, obsesyjnie myśli o operacjach plastycznych. Warto poszukać skutecznego rozwiązania, jako wsparcia dla psychoterapii.

Wizyta u psychologa jest bowiem ważnym elementem wpływającym na poprawę komfortu życia i nie warto z niej rezygnować! Da Ci siłę do podjęcia walki z kompleksami i wzięcia odpowiedzialności za efekty, które uda Ci się wypracować. Dostarczy Ci narzędzi nie tylko do radzenia sobie z tymi problemami, ale też innymi, które zapewne pojawią się w przyszłości. Pomoże m.in. w postawieniu sobie realnych celów i osiągniecie ich bez rujnowania sobie życia, zdrowia i budżetu. A co najważniejsze – dzięki niej zrozumiesz, kim naprawdę jesteś i chcesz być w życiu.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!