Blog

Monika Chrapińska-Krupa - Artykuły

samotność u nastolatków

Samotność u nastolatków – jak sobie poradzić?

Samotność u nastolatków to problem, który zdarza się coraz częściej. Zapracowani rodzice, choć potrafią zapewnić swoim dzieciom świetne warunki na poziomie materialnym, nie zawsze mają czas dla swoich podopiecznych. Co może przyczyniać się do poczucia osamotnienia u dzieci?


Czytaj dalej
dziecko nie chce chodzić do szkoły

Dziecko nie chce chodzić do szkoły! Co robić?

Wypełnianie obowiązku edukacyjnego niektórym dzieciom przychodzi z łatwością. Dla innych jest raczej musem niż przyjemnością, ale są też tacy, którzy wręcz buntują się przed nauką. Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły, rodzice zastanawiają się, co jest tego przyczyną. Znalezienie powodu to klucz do rozwiązania zagadki i przywrócenia uczniowi komfortu, pewności siebie oraz radości ze zdobywania wiedzy i przebywania w gronie rówieśników.


Czytaj dalej
czy karać dziecko

Czy karać dziecko?

Dyscyplinowanie dzieci, uczenie ich życia i zasad, jakie nim rządzą to dla każdego rodzica spore wyzwanie. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, opiekunowie stoją przed dylematem, czy i jak karać pociechę. Zdecydowanie odrzucamy kary cielesne, ale co z zakazami i nagrodami? Czy są akceptowalne? Jeśli nie, to dlaczego? I czym ewentualnie można je zastąpić? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie nurtują rodziców.


Czytaj dalej
jak rozwijać zainteresowania dziecka

Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozwijać zainteresowania dziecka. Jest to bardzo istotny aspekt, który ma duży wpływ na rozwój naszych podopiecznych. Warto od najmłodszych lat uważnie przyglądać się dziecku i zwracać uwagę na to, co przyciąga jego uwagę. Aktywności, które budzą zainteresowanie dziecka jest wiele – taniec, sport, malowanie, gra na instrumencie – to tylko niektóre z nich. Niezwykle ważna jest tutaj rola rodzica, którego zadaniem jest wspieranie zainteresowań swojej pociechy. Z niniejszego artykułu dowiecie się, co robić, by zachęcić dziecko do działań, dzięki którym może rozwijać swoje hobby.


Czytaj dalej
jak odkleic dziecko od ekranu

Jak “odkleić” dziecko od ekranu?

Wraz z upowszechnieniem elektroniki i łatwiejszym dostępem do tabletów, telefonów, laptopów i telewizorów, coraz więcej młodych osób ma problem z oderwaniem się od ekranów. Problem dotyka coraz młodszych dzieci i nierzadko prowadzi do uzależnień.


Czytaj dalej
złe oceny w szkole

Złe oceny w szkole

O tym, żeby dziecko dobrze się uczyło marzy wielu rodziców. Kiedy Twoja pociecha czerpie przyjemność z edukacji, a przyswajanie nowej wiedzy nie stanowi dla niej trudności, zazwyczaj znajduje to odzwierciedlenie w dobrych ocenach. Co jednak w sytuacji, gdy są one złe, w dzienniku zaczynają się pojawiać nieusprawiedliwione nieobecności, a na koniec roku uzyskanie promocji do kolejnej klasy stoi pod znakiem zapytania? To wcale nie musi oznaczać, że trafił Ci się „leń”! Pomoc psychologa może się okazać nieoceniona.


Czytaj dalej
dziecko przeklina

Jak reagować gdy dziecko przeklina?

Kiedy słyszymy przekleństwo z ust dziecka, zazwyczaj budzi to niesmak i sprzeciw.  Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, gdy moje dziecko przeklina. Najpierw, warto zdać sobie sprawę z tego, że dziecko doskonale naśladuje zachowania dorosłych. W dodatku malec szybko orientuje się, że powtarzając wulgaryzmy zyskuje uwagę innych. 


Czytaj dalej
agresywne dzieci w szkole

Agresywne dzieci w szkole – jak pomóc ofierze i napastnikowi?

Problem z agresywnymi dziećmi w szkole dotyka wielu polskich placówek. Dotyczy zarówno sytuacji, w której chcemy pomóc ofierze, jak również konieczności zdyscyplinowania oprawcy. Jednak napastnik często także sam jest ofiarą wymagającą wsparcia – nierzadko psychologicznego. Jak pomóc dzieciom? Jakie są rodzaje przemocy? I co zrobić, aby skutecznie rozwiązać problem agresji, która nierzadko paraliżuje funkcjonowanie klasy, a nawet większej grupy?


Czytaj dalej
mobbing w szkole

Mobbing w szkole – czym jest i jak można pomóc dziecku?

Problemy ucznia mogą przybrać nieraz zupełnie inny obrót niż spodziewaliby się tego rodzice. Kiedy kłopotem nie są złe oceny czy lenistwo, może się okazać, że dziecko padło ofiarą mobbingu w szkole. To tłumaczyłoby jego zmienne nastroje, zamknięcie w sobie, popadanie w kompleksy, niechęć do uczęszczania do placówki oraz wiele innych, często znacznie poważniejszych zmian w zachowaniu.


Czytaj dalej
co zrobić gdy dziecko kłamie

Co robić, gdy dziecko kłamie?

Podczas wychowania, prędzej czy później rodzice napotykają przeróżne trudności. Wiele osób zastanawia się, co robić, gdy dziecko kłamie. Zacznijmy od tego, że dorosłym również zdarza się mówić nieprawdę – robimy to w celu osiągnięcia jakichś korzyści lub gdy nie chcemy sprawić komuś przykrości. Jak to wygląda u dzieci? Czy jest jakiś sposób, by oduczyć dziecko mówienia kłamstw?

Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami w artykule. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach niezbędna może być pomoc psychologiczna dla dzieci – specjalista dopasuje rozwiązanie do konkretnego przypadku i wdroży odpowiednią terapię. 


Czytaj dalej
samotność u nastolatków

Samotność u nastolatków – jak sobie poradzić?

Samotność u nastolatków to problem, który zdarza się coraz częściej. Zapracowani rodzice, choć potrafią zapewnić …

dziecko nie chce chodzić do szkoły

Dziecko nie chce chodzić do szkoły! Co robić?

Wypełnianie obowiązku edukacyjnego niektórym dzieciom przychodzi z łatwością. Dla innych jest raczej musem niż przyjemnością, …

czy karać dziecko

Czy karać dziecko?

Dyscyplinowanie dzieci, uczenie ich życia i zasad, jakie nim rządzą to dla każdego rodzica spore wyzwanie. Dzisiaj, bardziej …