Blog

Monika Chrapińska-Krupa - Artykuły

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksje

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję

Zaburzenia odżywiania to poważny problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Anoreksja u dzieci budzi u wielu rodziców silne emocje i natychmiastową chęć pomocy dziecku. W zależności od zaawansowania choroby, leczenie anoreksji może odbywać się w domu lub szpitalu. Wiele osób odczuwa wstyd i lęk przed pierwszą rozmową z dzieckiem, które doświadcza tego rodzaju kłopotów. Nic w tym dziwnego, należy jednak pamiętać, że odpowiednie wsparcie chorej osoby ma bardzo duże znaczenie w procesie leczenia. Zapraszamy do artykułu, w którym przybliżamy temat dzieci z anoreksją i sposoby na wsparcie podopiecznego w trudnych chwilach.


Czytaj dalej
jak rozpoznać zespół aspergera u dziecka

Zespół Aspergera – jak go rozpoznać u dziecka?

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. O chorobie wiemy coraz więcej – jakie są najczęstsze objawy zespołu Aspergera? Zachęcamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, jak rozpoznać owo zaburzenie u dziecka. Po raz pierwszy przypadek choroby opisał Hans Asperger. Co ciekawe, lekarz sam przejawiał symptomy zaburzenia, które w późniejszym czasie opisał jako specjalista.


Czytaj dalej
dziecko uzależnione od internetu

Jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od Internetu?

Dynamicznie rozwijająca się cyfryzacja sprawia, że trudno dzisiaj żyć, pracować, bawić się bez dostępu do komputera i Internetu. Z tych możliwości korzystają nie tylko dorośli, ale też dzieci i młodzież wykorzystujący media również do nauki. Stąd niekiedy bardzo trudno jest ustalić granicę, po przekroczeniu której można mówić o uzależnieniu dziecka od Internetu. Kiedy to się dzieje? I, co najważniejsze, co z tym zrobić?


Czytaj dalej
czy zabrać dziecko na pogrzeb

Czy zabrać dziecko na pogrzeb?

Umieranie to niesłychanie przykry i trudny temat do omówienia z dziećmi. Ich opiekunowie stają nie tylko w obliczu wyzwania, jakim jest wspólne przeżycie żałoby, ale też zorganizowania pogrzebu. I tu rodzi się pytanie – czy na ostatnie pożegnanie zmarłego zabierać młodego człowieka? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytanie, czy dziecko powinno uczestniczyć w pogrzebie z perspektywy psychologa.


Czytaj dalej
dziecko nie czyta ze zrozumieniem

Dziecko nie czyta ze zrozumieniem – jak mu pomóc?

Nauka czytania to wieloetapowy proces, który zaczyna się już w przedszkolu, a następnie przez lata jest udoskonalany. Jednak samo składanie liter, a potem łączenie wyrazów to jeszcze nie wszystko. Prawdziwą trudność stanowi zrozumienie czytanego tekstu. Twoje dziecko ma z tym problem? Nie potrafi się skoncentrować, zapomina przyswojone treści, nie wypełnia poleceń zawartych w zadaniach? Na szczęście można nad tym popracować!


Czytaj dalej
pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Coraz więcej osób decyduje się na wizytę z dzieckiem u psychologa dziecięcego. Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym, jeżeli udajemy się na takie spotkanie po raz pierwszy? To pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Jest rzeczą całkowicie normalną, że zarówno rodzic jak i dziecko może odczuwać niepokój przed spotkaniem u specjalisty. Podczas lektury tekstu dowiecie się, o czym rozmawiać z psychologiem dziecięcym i jak mniej więcej wyglądać będzie wizyta.


Czytaj dalej
czuję się brzydka

Czuję się brzydka – jak reagować na kompleksy córki?

Dojrzewanie to bardzo trudny okres w życiu dziecka, a pośrednio także całej rodziny. Problem z akceptacją siebie pojawia się często u nastolatków, a nawet najdrobniejsze defekty urody urastają do rangi kompletnej katastrofy. Nie należy ich bagatelizować czy uwłaczać ich znaczeniu! Pamiętaj, że dla Twojej córki trądzik, otyłość, niemodne ubrania to przysłowiowy koniec świata. Kiedy nastolatka czuje się brzydka trzeba odpowiednio wcześnie interweniować. Gdy mimo starań rodzice pozostają bezradni, pomocą może się okazać wizyta u psychologa dla młodzieży.


Czytaj dalej
kiedy iść z dzieckiem do psychologa

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Rodzice widząc niepokojące zmiany lub trudności w zachowaniu dziecka zastanawiają się, jak mu pomóc. Kiedy warto iść z dzieckiem do psychologa? To pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć sytuacje, gdy dobrze jest poszukać wsparcia na zewnątrz.


Czytaj dalej
dziecko płacze

Dziecko płacze – jak reagować?

Płacz dziecka jest dla rodziców stresujący i to bez względu na to, w jakim wieku jest ich pociecha. U noworodków i niemowlaków płacz jest formą komunikacji i oznacza całą gamę emocji. Sygnalizuje również najważniejsze potrzeby fizjologiczne takie jak głód czy konieczność zmiany pieluszki. W starszym wieku słowa zastępują łzy, ale nawet rodzice przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym muszą liczyć się z występowaniem napadów histerii czy okazywaniem niezadowolenia w inny, równie głośny sposób. Co to znaczy, jak dziecko płacze? I jak reagować na te łzy wyjaśnia psycholog dziecięcy.


Czytaj dalej
samotność u nastolatków

Samotność u nastolatków – jak sobie poradzić?

Samotność u nastolatków to problem, który zdarza się coraz częściej. Zapracowani rodzice, choć potrafią zapewnić swoim dzieciom świetne warunki na poziomie materialnym, nie zawsze mają czas dla swoich podopiecznych. Co może przyczyniać się do poczucia osamotnienia u dzieci?


Czytaj dalej
Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksje

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję

Zaburzenia odżywiania to poważny problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Anoreksja u dzieci budzi u wielu …

jak rozpoznać zespół aspergera u dziecka

Zespół Aspergera – jak go rozpoznać u dziecka?

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. O chorobie wiemy coraz więcej – jakie są najczęstsze objawy …

dziecko uzależnione od internetu

Jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od Internetu?

Dynamicznie rozwijająca się cyfryzacja sprawia, że trudno dzisiaj żyć, pracować, bawić się bez dostępu do komputera …