Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak pomóc dziecku z wahaniami nastroju?

Jak pomóc dziecku z wahaniami nastroju?

Kategorie:
Dziecko

Dzieci tak jak dorośli bywają poirytowane bądź smutne i mają do tego pełne prawo. Czym jednak różni się depresja dziecięca od zwykłego spadku nastroju? Dowiedz się więcej na temat zmian w zachowaniu Twojego podopiecznego, które powinny zwrócić Twoją uwagę.

Zaburzenia nastroju u dzieci

Dzieci cierpiące na depresję mogą odczuwać emocje w różny sposób i niekoniecznie muszą się one wiązać ze smutkiem. Zdarza się, że przeważa u nich uczucie złości i irytacji. Często występującym objawem depresji są również zaburzenia snu – może być to bezsenność lub nadmierna potrzeba snu, a także zaburzenia somatyczne u dzieci – bóle głowy, brzucha lub mięśni. Ponadto dzieci mają mniej energii, trudności z koncentracją, tracą zainteresowanie ulubionymi dotąd zajęciami, mogą odczuwać poczucie winy bądź bezwartościowości. 

Należy zwrócić baczną uwagę, jeśli u naszego podopiecznego pojawiają się huśtawki nastroju, czyli szybkie przechodzenie od smutku i przygnębienia do nagłej euforii. W taki sposób przebiega choroba dwubiegunowa u dzieci, dlatego jeśli zauważyliśmy u córki bądź syna podobne symptomy, powinniśmy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psycholog dziecięcy z pewnością udzieli odpowiedniego wsparcia naszemu dziecku. 

Wpływ zaburzenia na dziecko i jego bliskich

Depresja dziecięca to zaburzenie, które odciska duże piętno zarówno na dziecku, jak i bliskim mu otoczeniu. Skutkować może to kłopotami w szkole, związanymi z brakiem motywacji, trudnościami ze skupieniem oraz ciągłym zmęczeniem. Ponadto wycofanie i drażliwość wpływają także na relacje z rodziną i kolegami. Dziecko niechętnie uczestniczy w zajęciach pozaszkolnych, ignoruje domowe obowiązki. Depresja dziecięca oraz inne zaburzenia nastroju powinny być jak najszybciej leczone, w przeciwnym razie trudności będą się nawarstwiać.

Nastolatek i nastrój

Okres dojrzewania to czas zmagania się z różnymi trudnymi emocjami. Nastolatek zadaje sobie wówczas pytania kim jest, zastanawia się nad przyszłością. Młody człowiek kończy etap dzieciństwa i powoli wchodzi w dorosłość. Nic więc dziwnego, że może targać nim wiele sprzecznych i intensywnych uczuć. Symptomy depresji w czasie dzieciństwa i młodości często są nietypowe i łatwo pomylić je z innymi zaburzeniami, dlatego należy zawsze uważnie obserwować dziecko. Nagła zmiana nastroju, gdy dziecko od bycia nadpobudliwym szybko przechodzi w stan melancholii bez konkretnego powodu, może świadczyć o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Czy wychowanie może mieć wpływ na zaburzenia psychiczne dzieci? Przyczyny kłopotów psychicznych mogą być różne, czasem spowodowane są trudnymi przeżyciami, w niektórych przypadkach przekazywane są genetycznie, sposób wychowania również ma wpływ na kondycję psychiczną dziecka. Bardzo ważne jest, by w porę zareagować, gdy widzimy, że z naszym podopiecznym dzieje się coś niepokojącego. 

Zarówno depresja, jak i dwubiegunowość u dzieci wymagają pomocy u specjalisty. Psycholog w Wołominie służy pomocą w tego rodzaju zaburzeniach – warto jak najszybciej poszukać wsparcia, jeśli obawiamy się o zdrowie psychicznego naszego dziecka.

Obniżony nastrój, „dół” czy depresja: jak to rozpoznać? 

Czasem trudno rozróżnić, czy obniżony nastrój jest stanem przejściowym, czy może jest to wynik głębszych zaburzeń, np. depresji dziecięcej. Ważne, by nie bagatelizować tego typu sytuacji, zwłaszcza jeśli ma ona miejsce przez dłuższy czas i towarzyszą jej choroby somatyczne. Doświadczony psychoterapeuta dziecięcy z pewnością będzie wiedział, jak pomóc naszemu podopiecznemu. Nie bójmy się prosić o wsparcie, dzięki któremu nasze dziecko będzie mogło lepiej radzić sobie z problemami.

Udostępnij

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!