Blog

Monika Chrapińska-Krupa - Artykuły

jak rozpoznać zespół aspergera u dziecka

Zespół Aspergera – jak go rozpoznać u dziecka?

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. O chorobie wiemy coraz więcej – jakie są najczęstsze objawy zespołu Aspergera? Zachęcamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, jak rozpoznać owo zaburzenie u dziecka. Po raz pierwszy przypadek choroby opisał Hans Asperger. Co ciekawe, lekarz sam przejawiał symptomy zaburzenia, które w późniejszym czasie opisał jako specjalista.

Spis treści:

Zespół Aspergera – czym jest?

Zespół Aspergera objawy

Zespół Aspergera – pomoc

Zespół Aspergera – czym jest?

Co to jest zespół Aspergera? Chorobę zaliczamy do zaburzeń o łagodnym charakterze, ze spektrum autyzmu. Zespół Aspergera nie przyczynia się do zaburzeń rozwoju umysłowego, tak jak w przypadku autyzmu dziecięcego. Wspólne objawy Aspergera i autyzmu to kłopoty z nawiązywaniem relacji oraz wycofanie. Dorosłe osoby z zespołem Aspergera zazwyczaj postrzegane są jako ekscentrycy, którzy w pełni oddają się swoim pasjom. Syndrom Aspergera jest zaburzeniem, którego nie widać. Obserwując kogoś wyłącznie pod kątem wyglądu zewnętrznego, nie jesteśmy w stanie określić, czy u danej osoby występuje zespół Aspergera.

Zespół Aspergera objawy – na co zwrócić uwagę?

Chorobę diagnozuje się najczęściej między 3. a 8. rokiem życia. Jakie objawy najczęściej pojawiają się u osób z zespołem Aspergera? 

 • problem z nawiązywaniem relacji z innymi;
 • kłopoty podczas wspólnej zabawy z rówieśnikami;
 • brak empatii;
 • silne reakcje emocjonalne podczas mało istotnych zdarzeń;
 • używanie wyszukanych słów;
 • kłopot z rozumieniem żartów oraz przenośni;
 • problem z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego;
 • zainteresowanie nietypowymi rzeczami, np. sprzętem AGD, egzotycznymi roślinami;
 • reagowanie złością w sytuacjach, gdy coś nie odbywa się zgodnie z planem;
 • problem z koordynacją ruchową.

Objawy zespołu Aspergera mogą pojawiać się u dziecka z różnym nasileniem. Zdarza się, że zaburzenie jest niemal niezauważalne, a nietypowe zdolności sprawiają, że inni odbierają osoby z zespołem Aspergera jako ekscentryków i indywidualistów. Zespół Aspergera diagnozuje się zazwyczaj u dziecka w wieku szkolnym poprzez test wykonywany przez lekarza psychiatrę. Wówczas warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psycholog w  Wołominie zajmuje się leczeniem różnych zaburzeń psychicznych u dzieci, w tym zespołu Aspergera. 

Zespół Aspergera – pomoc psychologiczna

Wybór metody pomocy psychologicznej zależny jest od cech dziecka z zespołem Aspergera. Poniżej przedstawiamy stosowane w takich przypadkach formy terapii:

 • metoda poznawczo-behawioralna – terapeuta pracuje nad zmianą sposobu myślenia i przekonań pacjenta na temat własnej osoby oraz otaczającego świata;
 • zajęcia z integracji sensorycznej – stosowane są, by pomóc przeciwdziałać nieprawidłowościom sensorycznym oraz właściwie analizować bodźce. Celem metody jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka;
 • trening umiejętności społecznych – podczas zajęć dzieci uczą się określonych zachowań w różnych sytuacjach, na przykład dyskutowania, wyrażania krytyki, czy nawiązywania znajomości;
 • terapia metodą kognitywną – jest oparta na tezie, że człowiek rozwija się według powtarzalnych okresów, a u osób z Aspergerem rozwój wiąże się z dysharmonią. Tutaj zadaniem terapeuty jest akceptacja i niezmuszanie pacjenta do zachowań wymaganych przez społeczeństwo, by osoba poddana leczeniu mogła prawidłowo się rozwijać.

Jeżeli zauważyliśmy u swojego dziecka objawy zespołu Aspergera, warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Doświadczony psycholog dziecięcy z pewnością dobierze najbardziej korzystną dla dziecka metodę pomocy. Odpowiednio wdrożona terapia ułatwi osobie z zespołem Aspergera funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zobacz także: Zespół Aspergera u dorosłych

Udostępnij
zespół FAS

Zespół FAS – co to jest? Objawy, leczenie

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży ma różnorodny wpływ na rozwój dziecka – pod względem biologicznym, psychologicznym …

przyjaźń damsko-męska

Przyjaźń damsko-męska

Przyjaźń między mężczyznami i kobietami wciąż jest dla wielu osób nie do pomyślenia. To i tak przerodzi się w obustronną …

baby blues

Baby blues – co to? Jak sobie radzić?

Właśnie urodziłaś swoje piękne, wyczekiwane, zdrowe dziecko. Powinnaś się cieszyć, bo przecież szczęśliwa jest …