Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZespół Aspergera – jak go rozpoznać u dziecka?

Zespół Aspergera – jak go rozpoznać u dziecka?

Kategorie:
Dziecko

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. O chorobie wiemy coraz więcej – jakie są najczęstsze objawy zespołu Aspergera? Zachęcamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, jak rozpoznać owo zaburzenie u dziecka. Po raz pierwszy przypadek choroby opisał Hans Asperger. Co ciekawe, lekarz sam przejawiał symptomy zaburzenia, które w późniejszym czasie opisał jako specjalista.

Spis treści:

Zespół Aspergera – czym jest?

Objawy Zespołu Aspergera u dzieci

Zespół Aspergera u dzieci – pomoc

Zespół Aspergera – czym jest?

Co to jest Zespół Aspergera? Chorobę zaliczamy do zaburzeń o łagodnym charakterze, ze spektrum autyzmu. Zespół Aspergera nie przyczynia się do zaburzeń rozwoju umysłowego, tak jak w przypadku autyzmu dziecięcego. Wspólne objawy Aspergera i autyzmu to kłopoty z nawiązywaniem relacji oraz wycofanie. Dorosłe osoby z Zespołem Aspergera zazwyczaj postrzegane są jako ekscentrycy, którzy w pełni oddają się swoim pasjom. Syndrom Aspergera jest zaburzeniem, którego nie widać. Obserwując kogoś wyłącznie pod kątem wyglądu zewnętrznego, nie jesteśmy w stanie określić, czy u danej osoby występuje Zespół Aspergera.

Objawy Zespołu Aspergera u dzieci – na co zwrócić uwagę?

Chorobę diagnozuje się najczęściej między 3. a 8. rokiem życia. Jakie objawy najczęściej pojawiają się u dzieci z Zespołem Aspergera? 

  • problem z nawiązywaniem relacji z innymi;
  • kłopoty podczas wspólnej zabawy z rówieśnikami;
  • brak empatii;
  • silne reakcje emocjonalne podczas mało istotnych zdarzeń;
  • używanie wyszukanych słów;
  • kłopot z rozumieniem żartów oraz przenośni;
  • problem z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego;
  • zainteresowanie nietypowymi rzeczami, np. sprzętem AGD, egzotycznymi roślinami;
  • reagowanie złością w sytuacjach, gdy coś nie odbywa się zgodnie z planem;
  • problem z koordynacją ruchową.

Objawy Zespołu Aspergera u dzieci mogą pojawiać się z różnym nasileniem. Zdarza się, że zaburzenie jest niemal niezauważalne, a nietypowe zdolności sprawiają, że inni odbierają osoby z Zespołem Aspergera jako ekscentryków i indywidualistów. Zespół Aspergera diagnozuje się zazwyczaj u dziecka w wieku szkolnym poprzez test wykonywany przez lekarza psychiatrę. Wówczas warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psycholog w  Wołominie zajmuje się leczeniem różnych zaburzeń psychicznych u dzieci, w tym Zespołu Aspergera. 

Zespół Aspergera u dzieci – pomoc psychologiczna

Wybór metody pomocy psychologicznej zależny jest od cech dziecka z Zespołem Aspergera. Poniżej przedstawiamy stosowane w takich przypadkach formy terapii:

  • metoda poznawczo-behawioralna – terapeuta pracuje nad zmianą sposobu myślenia i przekonań pacjenta na temat własnej osoby oraz otaczającego świata;
  • zajęcia z integracji sensorycznej – stosowane są, by pomóc przeciwdziałać nieprawidłowościom sensorycznym oraz właściwie analizować bodźce. Celem metody jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka;
  • trening umiejętności społecznych – podczas zajęć dzieci uczą się określonych zachowań w różnych sytuacjach, na przykład dyskutowania, wyrażania krytyki, czy nawiązywania znajomości;
  • terapia metodą kognitywną – jest oparta na tezie, że człowiek rozwija się według powtarzalnych okresów, a u dzieci z Aspergerem rozwój wiąże się z dysharmonią. Tutaj zadaniem terapeuty jest akceptacja i niezmuszanie pacjenta do zachowań wymaganych przez społeczeństwo, by osoba poddana leczeniu mogła prawidłowo się rozwijać.

Jeżeli zauważyliśmy u swojego objawy Zespołu Aspergera u dziecka, warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Doświadczony psycholog dziecięcy z pewnością dobierze najbardziej korzystną dla dziecka metodę pomocy. Odpowiednio wdrożona terapia ułatwi osobie z Zespołem Aspergera funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zobacz także: Zespół Aspergera u dorosłych

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!