Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogPrzyjaźń damsko-męska

Przyjaźń damsko-męska

Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Przyjaźń między mężczyznami i kobietami wciąż jest dla wielu osób nie do pomyślenia. To i tak przerodzi się w obustronną lub jednostronną miłość, platoniczne uczucie nie istnieje, w pewnym momencie i tak wylądują w łóżku… Takie głosy słychać zawsze, kiedy pada odpowiedź „my się tylko przyjaźnimy”. To jak jest z tą przyjaźnią damsko-męską? Czy jest możliwa? Kiedy kończy się przyjaźń, a zaczyna miłość?

Spis treści:

Czym jest przyjaźń?

Kto to jest przyjaciel?

Czy można żyć bez przyjaciół?

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Kiedy kończy się przyjaźń a zaczyna miłość?

Dlaczego przyjaźń przeradza się w miłość?

Czy przyjaźń może stać się miłością na lata?

Czym jest przyjaźń?

przyjaźń

Proste pytanie, co to jest przyjaźń?, często budzi wiele trudności w odpowiedzi. Można z pewnością stwierdzić, że przyjaźń jest antidotum na samotność. To posiadanie blisko siebie osoby, na którą zawsze można liczyć, która jest powiernikiem problemów, smutków, trudności, ale i radości. W zasadzie przyjaźń jest jak miłość, bo może być tak samo:

  • silna,
  • namiętna,
  • intensywna,
  • trwała,
  • głęboka,
  • intymna.

Jedyna różnica polega na tym, że w przyjaźni nie ma seksualności. To oczywiście nie wyklucza chwilowego pragnienia, ale miłość w przyjaźni dotyczy czegoś innego niż seks. W przyjaźni nie ma miejsca na nawiązanie relacji pt. „To tylko seks”. Tam, gdzie pojawią się kontakty intymne, tam kończy się czysto platoniczna przyjaźń.

Kto to jest przyjaciel?

Przyjaciel nie jest ani partnerem, ani kumplem. Nie jest bratem ani siostrą. Jest w zasadzie obcą osobą, z którą nawiązujesz bliską więź i dzielisz coś bardzo wyjątkowego, głębokiego, autentycznego i osobistego. Tak jak zakochanie, tak i przyjaźń może się kształtować „od pierwszego wejrzenia”. Nagle coś „zaiskrzy”, znajdujecie wspólne tematy, wspólne zainteresowania i macie ochotę spędzać razem czas. Lubicie ze sobą przebywać, śmiać się, płakać, wspierać, wyjeżdżać itd.

Ale przyjaźń może się tak samo szybko zacząć, jak i zakończyć. Wówczas często, tak jak i w relacjach romantycznych, takiemu wydarzeniu towarzyszy wielki ból. Przyjaźń może również rozwijać się znacznie wolniej, zwłaszcza jeśli spędzasz z kimś czas regularnie i stopniowo zyskujecie tę świadomość, że stajecie się sobie bliskimi osobami, a potem przyjaciółmi.

Przyjaciel prawdę Ci powie!

Prawdziwe przyjaźnie zmieniają ludzi. Pomagają człowiekowi stać się tym, kim nie może stać się samotnie. Przyjaźń pomaga w odkrywaniu siebie, zarówno swoich wartości, jak i wad. Twoja rodzina często ma niepełne lub ograniczone pojęcie o tym, kim jesteś. Nie wie tego o Tobie, co przyjaciel i dlatego często to, co przyjaciel może na Twój temat powiedzieć, zaskakuje i dziwi. Często opinie przyjaciół są zupełnie inne od tego, co na przykład mówi o Tobie rodzeństwo.

Przyjaźnie zmieniają obraz samego siebie. Pokazują pozytywne, wartościowe i sympatyczne cechy, które wcześniej nie były podkreślane, dodają też odwagi, ale i uwidaczniają wady. Siła przyjaźni pozwala zrozumieć popełniane błędy, zmienić postępowanie i poszerzyć obraz siebie. Przyjaźń sama w sobie jest zasobem, a także wydobywa zasoby, które w Tobie istnieją.

Czy można żyć bez przyjaciół?

Niby można żyć bez przyjaźni, ale czy warto? Dzieci nawiązują pierwsze przyjaźnie w przedszkolu. Przyjaźnie rozwijają się w najtrudniejszych okolicznościach takich jak wojna i ucieczka. Są też wspaniałe przyjaźnie, które nawiązują się na studiach, w pracy, w domach dla osób starszych i na oddziałach opieki paliatywnej w szpitalach. Serce człowieka nie ograniczeń, by lubić, kochać, ufać i szanować, więc przyjaciół można poznać zawsze i wszędzie.

Przyjaźnie są niezwykle ważne dla ludzi. Nie bez powodu mówi się też o tym, że przyjaciele to rodzina, którą można sobie wybrać. Wiele osób ma zakorzenioną zasadę: heteroseksualni mężczyźni i kobiety nie mogą być przyjaciółmi, ponieważ jedno z nich zawsze w pewnym momencie się zakocha. Bliskość w przyjaźni damsko-męskiej w końcu rozwinie się na tyle, że wylądują w łóżku. Czy to prawda? Czy mężczyzna nie może przyjaźnić się z kobietą, a kobieta nie może mieć w mężczyźnie tylko przyjaciela?

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

damsko-męska

Mężczyzna + kobieta = przyjaźń? Psychologowie, scenarzyści i przyjaciele dyskutują o tym równaniu od wieków. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest trudne, o czym prawie każdy wie z własnego doświadczenia. Niemniej, według różnych badań statystycznych, czterech na pięciu dorosłych wyobraża sobie, że istnieje coś takiego jak „tylko” bycie przyjaciółmi w relacji z przedstawicielem płci przeciwnej. Ale, czy rzeczywiście coś takiego ma szansę zadziałać?

Całkiem możliwe są czysto platoniczne przyjaźnie między mężczyznami i kobietami. Ich podstawą jest jednak asertywność i zachowanie pewnych zasad. Jakich? Oto i one:

  • Brak zainteresowania swoją fizycznością. Nie każdy mężczyzna musi podobać się każdej kobiecie, a każda kobieta każdemu mężczyźnie. Nie oznacza to, że przyjaźń damsko-męską mogą nawiązać osoby, które są dla siebie nieatrakcyjne. Po prostu cenisz drugą osobę, swojego przyjaciela, swoją przyjaciółkę, doceniasz jej/jego urodę. Dzielisz wspólne hobby i humor, ale bez uczucia tego wewnętrznego gorąca i pragnienia.
  • Jasne relacje. Taka rozmowa może i nie jest najprzyjemniejsza, ale dobrze jest, gdy na początku relacji damsko-męskiej jasno wyjaśnicie sobie, czego od siebie oczekujecie. Jeśli masz świadomość, że ten mężczyzna jest dla Ciebie odpowiedni tylko jako kandydat na przyjaciela, musisz mu to jak najszybciej wyznać, aby uniknąć później nieporozumień. I odwrotnie. Wtedy wzajemnie wiecie, na czym stoicie i nie musicie zadawać sobie pytania o stan Waszej relacji za każdym razem, gdy się przytulacie.
  • Ustalone ramy bliskości. Przytulanie tak, buziak w czoło tak, pocałunek nie. Im bardziej jesteś z kimś w bliskiej relacji, tym bardziej potrzebujesz fizycznej bliskości. W przyjaźni normalnym zachowaniem jest objęcie przyjaciela, gdy ten znalazł się w podbramkowej sytuacji. Buziak na powitanie też jest czymś naturalnym, ale gdy zaciera się granica między buziakiem a pocałunkiem, przyjaźń staje się preludium do zainteresowania seksem.

Kiedy kończy się przyjaźń, a zaczyna miłość?

Kobiety zwykle bardziej cenią sobie relacje przyjacielskie niż mężczyźni. Mężczyzna potrafi prowadzić głębokie rozmowy, co tworzy prawdziwą intymność, więc kobiety ufają i traktują przedstawiciela płci przeciwnej jako prawdziwego powiernika. Mogą przy nim zachowywać się naturalnie, bez udawania, być tym, kim są naprawdę. Rozmawiają swobodnie o swoich wątpliwościach i obawach. Przyjaciel staje się kimś, do kogo można zadzwonić w środku nocy, gdy pojawia się duży problem. W przyjaźniach jest coś znajomego, coś intymnego, coś bliskiego. Przyjaciele są jak bracia i siostry, z którymi nie ma genetycznego powiązania, ale jest ta wielka bliskość i realne wsparcie w kluczowych momentach życia.

Jednak często relacje przyjacielskie między mężczyznami i kobietami to prawdziwe chodzenie po linie zawieszonej na wysokości. Czy przyjaźń może stać się miłością? Tak, a u wielu osób szybko weryfikuje to seks, który kategorycznie wyklucza czysto platoniczny związek między mężczyzną a kobietą. Najczęściej impuls do podniesienia przyjaźni na poziom seksualny pochodzi od mężczyzny. Jeśli zostanie mu to wybaczone, a on zrozumie swoje nieodpowiednie zachowanie, przyjaźń zostanie ocalona. Jeśli jednak oprócz pożądania pojawiły się głębsze uczucia miłości i to tylko z jednej strony, przyjaźń nie ma racji bytu.

Wówczas najczęściej cierpią dwie strony: jedna z powodu odrzucenia i nieodwzajemnienia uczuć, a druga z powodu odrzucenia i zawiedzionego zaufania. Wtedy często pojawia się ból, rozpacz jak przy zakończeniu romantycznej relacji i niekiedy musi interweniować psycholog. Poczucie straty bliskiego przyjaciela jest trudne dla obydwu stron, a terapeuta pomaga poradzić sobie z mieszanymi uczuciami i czasami nawet naprawić przyjacielskie relacje.

Dlaczego przyjaźń przeradza się w miłość?

Kiedy przyjaźń przeradza się w miłość, którą czują dwie osoby, może to być preludium to nawiązania pięknej relacji partnerskiej. Tym bardziej że jest ona zbudowana na solidnym fundamencie – mocnej przyjaźni, której towarzyszą bliskość i zaufanie. Większość ludzi potrzebuje zaufania, aby pozwolić sobie na pojawienie się głębszych uczuć. Samo poczucie namiętności, które pojawia się przy poznawaniu potencjalnego partnera, sprawia, że człowiek szybciej się zakochuje, szuka seksu i nie zauważa wad drugiej osoby. W ten sposób w ciągu kilku chwil może „pokochać” i równie szybko zrezygnować z tej „miłości”.

W przyjaźni zakochanie się nie przychodzi tak automatycznie. Nie ma miłości od pierwszego wejrzenia. Jest raczej miłość od drugiego wrażenia, bo nagle dostrzegacie, że łączy Was coś więcej niż tylko wspólne rozmowy, pocieszanie się w kryzysowych sytuacjach, wzajemna pomoc, spędzanie razem czasu, wspólne wyjazdy itd. Nagle dostrzegasz w niej / w nim kogoś więcej niż przyjaciółkę / przyjaciela. Widzisz człowieka, z którym chcesz spędzić resztę życia. Śmialiście się, płakaliście, cierpieliście i celebrowaliście razem wiele momentów w swoim życiu.

  • Czy można przegrać miłość z tak dobrymi kartami?
  • Czy rzeczywiście potrzebujesz nieznanego, aby zakochać się jako kobieta lub jako mężczyzna?
  • Czy jednak miłość jest na wyciągnięcie ręki?

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli przyjaciele wzajemnie obdarzą się uczuciem miłości, jest duża szansa, że stworzą wspaniały związek. Natomiast zła wiadomość jest taka, że gdy romantyczna relacja nie wyjdzie, raczej stracicie piękną przyjaźń.

Czy przyjaźń może stać się miłością na lata?

przyjaźń a miłość

Odpowiedź brzmi tak, ale tylko wtedy, gdy wspólnie pozostaniecie wierni sobie i swoim uczuciom! Spróbuj wyczuć, czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym człowiekiem i czego chcesz w związku. To da Ci stabilny grunt pod nogami w tym całym chaosie emocjonalnym. I zaufaj swojemu przeczuciu! Intuicja Cię nie zawiedzie. Jeśli czujesz, że wspólnie dążycie do tego, aby Wasza damsko-męska przyjaźń przerodziła się w coś więcej, nie bójcie się tego uczucia.

Oczywiście, istnieją platoniczne przyjaźnie między płciami od piaskownicy. Zwykle trwają całe życie. Wyróżniają się tym, że płomienne uczucie nigdy nie zaistniało, erotyka i romans nie odgrywają żadnej roli, a miłość jest czysto braterska. Kiedy jednak wspólnie czujecie, że przyjaźń zamienia się w miłość, warto mieć odwagę walczyć o wspólne cele, nawet jeśli wiele ryzykujecie.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!