Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaNerwica natręctw

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw – obsesje i kompulsje, które niszczą

Zmęczenie, gorszy dzień, natłok obowiązków domowych, zawodowych, a nawet przesilenie wiosenne. Jest wiele argumentów, którymi możesz tłumaczyć swoje gorsze samopoczucie i usprawiedliwiać negatywne myśli. Jeżeli jednak czujesz, że zaczynają one przejmować kontrolę nad Twoim życiem, zatruwają codzienność, paraliżują normalne funkcjonowanie i doprowadzają do maniakalnego wykonywania czasem zupełnie niepotrzebnych czynności, to znak, że potrzebujesz specjalistycznej pomocy.

 

Oczywiście na podstawie takiego opisu nie można jednoznacznie zdiagnozować nerwicy natręctw. Zdarza się, że dany człowiek, ze względu na swój styl życia, sposób wychowania czy charakter lubi powtarzalność, codzienne rytuały. Jednak nie przejmują one kontroli nad nim, a ich jakiekolwiek zmiany nie powodują większego dyskomfortu. Są dopuszczalne, gdyż osoba zdrowa pozostaje elastyczna i rozumie wpływ czynników zewnętrznych oraz innych niezależnych od niej na codzienne plany czy decyzje.

 

Objawy, w zależności od człowieka, jego charakteru i temperamentu, a także stadium zaawansowania choroby mogą mieć różną intensywność. Dlatego tak ważne jest, aby niepokojące zachowania u siebie lub osoby ze swojego otoczenia szybko skonsultować z psychoterapeutą z Wołomina. Wbrew pozorom problem wcale nie jest rzadki i według niektórych źródeł może dotykać nawet 1 na 50 osób w Polsce.

 

W poradni psychologicznej Spokój w Głowie zajmujemy się nie tylko leczeniem dorosłych, ale też diagnozujemy nerwice natręctw u dzieci. Najmłodsi, choć nieco rzadziej, ale również narażeni są na występowanie zaburzeń takiej natury. Nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń w przyszłości, a także spowalniać naturalny, zdrowy rozwój.

Nerwica natręctw – przyczyny i objawy

Skąd się biorą natręctwa? Jakie są objawy nerwicy natręctw? O zaburzeniach możemy mówić wtedy, gdy wykonywanie codziennych czynności przestaje być normalne, a staje się wyzwaniem. Obsesyjne sprzątanie, mycie rąk, dezynfekowanie powierzchni, pilnowanie, aby wszystkie przedmioty w kuchni czy na biurku były ułożone w idealnym porządku, dbanie o symetrię, ciągłe sprawdzanie czy np. drzwi do domu są zamknięte, liczenie schodów, płyt chodnikowych czy wreszcie agresywne myślenie o innych, chęć wyrządzenia im krzywdy. Jak widzisz, większość objawów jest dość łagodna, ale tylko z pozoru!

 

Wyobraź sobie swoją drogę do pracy, którą normalnie pokonujesz w 10 minut. Osoba z nerwicą natręctw będzie szła nią znacznie dłużej, ponieważ będzie liczyła stopnie, mijane znaki drogowe, wracała do poprzedniego etapu „podróży”, gdy pomyli się w obliczeniach lub zechce sprawdzić, czy nie zostawiła włączonego żelazka. Obawa o pożar w domu nie da jej spokoju przez cały dzień, dlatego wróci raz albo kilka razy, aby się upewnić, że wszystko jest jak należy.

 

Mając na uwadze intensywność objawów oraz to, jak bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie musimy przyznać, że natręctwa są poważnym zaburzeniem wymagającym leczenia u psychoterapeuty z poradni Spokój w głowie.

Nerwica natręctw rodzaje

Nerwica natręctw jest nazywana zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Nie bez powodu. W ramach niego diagnozuje się dwa elementy, które często występują równolegle. Zalicza się do nich:

  • obsesja – natręctwa i złe myśli, obawy, które zazwyczaj nie mają usprawiedliwienia ani nie stwarzają aż takiego zagrożenia, jakiego boi się chora osoba,
  • kompulsje – uciekając przed ryzykiem i strachem chorzy podejmują szereg czynności, „rytuałów” o powtarzalnym charakterze, które pozwalają im wyciszyć się i odnaleźć spokój oraz bezpieczeństwo. Zazwyczaj są to jednak zachowania, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Powtarzane są regularnie, w określonych sekwencjach. Ich zaburzenie sprawia, że chory zaczyna np. od początku liczyć płyty chodnikowe czy wraca do domu, by wyjść z niego ponownie.

Nerwica natręctw w bardziej zaawansowanym stadium ma ciężki przebieg i zdecydowanie obniża jakość życia oraz komfort pacjenta. Stale analizuje on swoje zachowanie i czynniki środowiskowe. Jakiekolwiek odstępstwa od rytuałów czy zaburzenia harmonogramu dnia są przez niego odbierane jako wielka tragedia zwiastująca coś złego. Obsesyjne myśli i kompulsje to najbardziej charakterystyczne elementy, które tworzą nerwicę natręctw.

 

Dowiedz się więcej: OCD, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – jak leczyć?

 

 

 

Nerwica natręctw u dzieci

Nie wszyscy wiedzą, że nerwica natręctw u dzieci spotykana jest tak samo jak u dorosłych. U najmłodszych udaje się ją zdiagnozować zazwyczaj około 7 – 13 roku życia, a największą grupę chorych w tym przedziale stanowią chłopcy. Kolejną grupą narażoną na występowanie zaburzeń są kobiety w wieku 20 – 25 lat. Jednak nerwica może dotknąć każdego i w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować.

 

Leczeniem nerwicy natręctw u dzieci zajmuje się doświadczony psychoterapeuta z Wołomina. W poradni psychologicznej Spokój w głowie przyjmujemy młodzież, która ma problem z funkcjonowaniem w normalnym świecie. Jeżeli u swojego dziecka zauważysz bezsensowne zachowania, częste powtarzanie konkretnych czynności, obsesyjne sprawdzanie czy liczenie, nie próbuj tego tłumaczyć wiekiem czy etapem rozwojowym. Choć faktycznie niektóre z przyzwyczajeń mijają i są jedynie efektem krótkotrwałej fascynacji czy ciekawości światem, to wiele z nich nieleczonych może przynieść negatywne skutki i zaburzenia rozwoju. Często u młodych ludzi natręctwom towarzyszą:

  • stany depresyjne,
  • zaburzenia lękowe,
  • tiki nerwowe,
  • depersonalizacja (utrata poczucia rzeczywistości i własnego ja),
  • lęk przed zarazkami, ostrymi przedmiotami i innymi, które mają fachowe określenia medyczne.

Leczenie natręctwa

Współczesna nauka i medycyna dają nadzieję osobom cierpiącym z powodu natręctwa. Potrzebują one osoby, której będą mogły zaufać. Specjalistę dla siebie lub bliskiego znajdziesz w poradni psychologicznej Spokój w głowie. Czeka tu na pacjenta profesjonalne, pełne wyrozumiałości i zrozumienia wsparcie, którego nie znajdą nigdzie indziej. Mamy rozległą wiedzę na temat leczenia nerwicy natręctw, którą stale aktualizujemy i rozbudowujemy o najnowsze ustalenia specjalistów.

 

Aby umówić się na spotkanie lub uzyskać więcej informacji, skontaktuj się telefonicznie, mailowo lub zarezerwuj wizytę przez kalendarz online.