Blog

Monika Chrapińska-Krupa - Artykuły

samotność u nastolatków

Samotność u nastolatków – jak sobie poradzić?

Samotność u nastolatków to problem, który zdarza się coraz częściej. Zapracowani rodzice, choć potrafią zapewnić swoim dzieciom świetne warunki na poziomie materialnym, nie zawsze mają czas dla swoich podopiecznych. Co może przyczyniać się do poczucia osamotnienia u dzieci?

Często jest to brak zainteresowania ze strony rodziców – dzieci potrzebują szczerych i uważnych rozmów, czułości oraz spędzanych wspólnie chwil. Zdarza się również, że rodzic robi różne rzeczy wspólnie z dzieckiem, natomiast jest nieobecny psychicznie – taka sytuacja ma miejsce, kiedy opiekun jest pogrążony w swoich myślach, np. na tematy zawodowe. Dzieci doskonale wyczuwają takie sytuacje i mogą czuć się opuszczone, bo wiedzą że nie mogą w rzeczywistości liczyć na otwartą rozmowę, czy wsparcie opiekuna.

Niektórzy rodzice mają wobec dzieci bardzo duże wymagania, często są to ich własne niespełnione ambicje. Wówczas tracą z oczu dziecko i jego potrzeby, skupiając się głównie na jego osiągnięciach. Poczucie wartości nie powinno być budowane na posiadanych przez dziecko umiejętnościach, czy kolejnych wygranych konkursach – wtedy młody człowiek zaczyna obawiać się, że nie sprosta wymaganiom opiekuna i coraz bardziej się od niego oddala. 

Co mogą zrobić rodzice?

Nastolatkowie i dzieci często nie wiedzą jak poradzić sobie z samotnością, dlatego tak potrzebne jest im wsparcie rodziców. Co zatem mogą zrobić opiekunowie, aby ich dzieci poczuły się lepiej?

  • Spróbuj dostosować grafik w pracy, tak aby móc wygospodarować czas dla dzieci. Nawet jeżeli będzie to kilka godzin, pamiętaj, że liczy się też jakość, a nie tylko ilość. 
  • Znajdź w ciągu dnia minimum pół godziny, które poświęcisz wyłącznie dziecku. Wyłącz telefon komórkowy i skup się na swoim podopiecznym. Pytaj o to, jak spędził dzień, opowiadaj mu również własne przeżycia, przytulaj. Wyraź zainteresowanie jego pasjami, a poczuje się ważne.
  • Poświęcaj czas na zabawę przynajmniej raz w tygodniu. To bardzo ważne chwile, który szybko mijają, a drugi raz się nie powtórzą. Podczas wspólnie spędzanych godzin, dziecko z pewnością poczuje się docenione i kochane.

Co mogą zrobić nastolatkowie?

Kiedy rodzice sporo czasu poświęcają pracy, nastolatkowie mogą również zorganizować sobie czas samodzielnie. Co można zrobić, by czuć się szczęśliwszym i mniej samotnym? 

  • Dołącz do kółka zainteresowań, klubu sportowego lub zapisz się na ciekawe dla Ciebie warsztaty. Dzielenie zainteresowań to świetny sposób na nawiązanie relacji i spędzenie czasu w kreatywny sposób. 
  • Jeżeli masz ochotę, zaangażuj się w wolontariat – pomoc innym i dzielenie się tym, co mamy, może przysporzyć wiele radości.
  • Bądź uważny i otwarty na innych – może w Twoim otoczeniu jest więcej osób, które czują się podobnie? Czasem wydaje nam się, że jesteśmy ze swoimi problemami sami, tymczasem wielu ludzi może doświadczać podobnych uczuć.

Z samotnością u nastolatków można sobie poradzić

Poczucie samotności może dotknąć każdego nastolatka, również tego, który sprawia wrażenie przebojowego i towarzyskiego. Warto być zawsze blisko dziecka i uważnie je obserwować, aby nie przegapić momentu, w którym potrzebuje naszego wsparcia. Mimo starań rodziców, może się jednak zdarzyć, że nastolatek będzie mierzył się z trudnym uczuciem samotności, a opiekun nie będzie w stanie mu pomóc. Wówczas dobrze jest skorzystać z profesjonalnego wsparcia, jakim jest psychoterapia dla dzieci. Specjalista z pewnością pomoże nastoletniemu pacjentowi poradzić sobie z trudnymi emocjami i wypracować konstruktywne sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach. 

Udostępnijfobii społecznej

Fobia społeczna – objawy, leczenie

Fobia społeczna to jeden z rodzajów lęku, który pojawia się w konkretnych sytuacjach życiowych lub przy spotkaniu niektórych …

bulimia

Bulimia – jak pomóc osobie z bulimią?

Bulimia, a w pełnym oryginalnym brzmieniu z języka łacińskiego bulimia nervosa to choroba o podłożu psychicznym. Zaburzenie …

alkoholu

Alkoholizm, uzależnienie od alkoholu – jak pomóc alkoholikowi?

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najtrudniejszych tematów poruszanych podczas psychoterapii. Nałóg ten wpływa …