Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak żyć z osobą w depresji?

Jak żyć z osobą w depresji?

Kategorie:
DepresjaDorosłyZwiązki i relacje

Jeśli bliska Ci osoba ma depresję, prawdopodobnie potrzebuje Twojej pomocy. Oferowanie przyjaznej dłoni i zachęcanie jej do leczenia się nie wystarczą. To tylko dwie z ważnych postaw, które mogą zapobiec pogorszeniu się jej stanu. Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć, ale bez zrozumienia najbliższych trudno sobie poradzić. Oto cenne wskazówki dotyczące tego, jak żyć z osobą w depresji.

Spis treści:

Jak to jest mieć depresję?

Życie z osobą w depresji – jak żyć z chorym na depresję?

Jak się nie zwracać do osoby chorującej na depresję?

Jak żyć w związku z osobą chorą na depresję?

Partner ma depresję – jak pomóc bliskiej osobie?

 

Jak to jest mieć depresję?

żyć z osobą w depresji jak

Depresja ma zestaw charakterystycznych objawów, ale nie jest to stan statyczny. Każda osoba doświadcza jej w wyjątkowy sposób. Niektórym trudno jest wykonywać codzienne czynności i dbać o higienę osobistą, podczas gdy inni prowadzą w miarę normalny tryb życia, mimo że mają problemy ze snem i apetytem.

Trudno jest określić, jak chory zareaguje na depresję, więc bliskie osoby powinny zwracać uwagę na objawy, które mogą zidentyfikować u swojego partnera. To pomoże uniknąć zdezorientowania i zdenerwowania. Jak to jest mieć depresję?

Główne objawy depresji to:

  • letarg;
  • ciągły smutek;
  • brak zainteresowania zajęciami, które kiedyś sprawiały przyjemność;
  • drażliwość;
  • nagłe napady płaczu;
  • bezsenność lub nadmierny sen;
  • autoironiczne myśli;
  • trudności z koncentracją;
  • zmiany apetytu;
  • poczucie beznadziejności.

Izolacja społeczna, apatia, smutek i udręka sprawiają, że jednostka staje się coraz mniej towarzyska i mniej chętna do uczestniczenia w życiu rodzinnym lub partnerskim. Pojawia się permanentny brak chęci do wykonywania podstawowych zadań i rzeczy, które lubi, a kiedy ma na to ochotę, brakuje jej do tego energii.

Z powodu zaburzeń snu i drażliwości chory może stać się mniej tolerancyjny wobec drobiazgów i opinii innych. Kiedy depresja jest w ciężkim stadium, człowiek może mieć myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

Życie z osobą w depresji – jak żyć z chorym na depresję?

żyć z osobą w depresji

Trzeba pamiętać, że osoba z depresją kliniczną nie będzie się dobrze bawić. W końcu to poważna choroba, która powoduje apatię. Będzie więc potrzebować czegoś więcej niż dobrego słowa. Musisz uzbroić się w cierpliwość, zrozumieć, że dana osoba nie jest w depresji dlatego, że chce, że jest słaba lub leniwa, ale że jest to coś większego i poza jej kontrolą.

Szanowanie przestrzeni chorego jest bardzo ważne. Twoją rolą jest wspieranie i zrozumienie osobistych decyzji. Wszystko to pomoże znacznie bardziej niż tysiące pustych, pozbawionych empatii rad, takich jak „spróbuj się rozweselić”, „wstań z tego łóżka” lub „nie pragniesz wystarczająco mocno z tego wyjść”.

Osoba z depresją nie oczekuje, że rozwiążesz jej problemy, ale naprawdę potrzebuje wsparcia. Wystarczy ją objąć i pokazać, jak bardzo troszczysz się i szanujesz jej uczucia, bez umniejszania lub wyśmiewania problemu. Najlepszą formą pomocy jest empatia.

Jak się nie zwracać do osoby chorującej na depresję?

Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje osoba z depresją, jest niezrozumienie jej stanu emocjonalnego. Ważne jest, aby być wyczulonym na to co, choć może wydawać się pozytywne, przynosi tylko większy dyskomfort, a nawet może pogłębić depresyjny stan emocjonalny. Czego nie mówić osobie chorującej na depresję?

Unikaj mówienia osobie z depresją tych 10 kwestii.

  • Rozchmurz się! Zachęcanie osoby z depresją, aby po prostu się rozweseliła, może mieć odwrotny skutek, ponieważ pokazuje niezrozumienie jej stanu emocjonalnego i psychicznego.
  • Musisz się z tego otrząsnąć! Niestety nie da się tak po prostu „wydostać się” z tej udręki i smutku, prawda? Ale to tak nie działa. Stan depresyjny jest wyniszczający i ciągły, i nie znika za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
  • Są ludzie, którzy mają gorzej. Porównania z innymi ludźmi są bezużyteczne. Zamiast tego słuchaj, co chory ma Ci do powiedzenia.
  • Życie toczy się dalej, a Ty wydziwiasz. Życie z depresją jest jak leżenie pod ciężarem 40 ton, bez możliwości wstania i poruszenia się. Tego typu stwierdzenie bagatelizuje stan depresyjny i pokazuje, że tak naprawdę nie interesuje Cię pomaganie.
  • Przecież wiesz, że każdy ma jakieś problemy! To sugeruje, że osoba z depresją wybrała bycie nieszczęśliwą, przez co czuje się jeszcze gorzej. Preferuj postawę współczucia.
  • Wyjdź do ludzi i baw się życiem. Łatwo powiedzieć, ciężej zrobić. Pamiętaj, że osoba w depresji nie czuje się silna ani podekscytowana najbardziej podstawowymi rzeczami.
  • Wszystko będzie dobrze. Ci, którzy są w depresji, czują, że ich życie nic nie znaczy! Taki komunikat nie ma dla nich znaczenia. Zamiast mówić to, po prostu słuchaj.
  • Musisz przestać użalać się nad sobą. Słysząc to, osoba z depresją czuje, że ma słabą osobowość, przez co ma się jeszcze gorzej. Poświęć swój czas i zainteresuj się jej problemami.
  • Nie starasz się z tego wyjść. Krytyczne komentarze nie są w ogóle konstruktywne. Wyzdrowienie z depresji zależy od tego, jak rodzina i przyjaciele postrzegają problem, więc nie mów, że ktoś specjalnie tkwi w chorobie.
  • Musisz nauczyć się żyć z tą swoją depresją. Nie! Depresję można i trzeba leczyć. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to spokojnie wspierać osobę w poszukiwaniu skutecznej terapii jej zaburzenia.

Nie mów też chorej osobie, że jutro poczuje się lepiej. Depresja to choroba, która wymaga profesjonalnego monitorowania, aby pacjent mógł wrócić do normalnego życia. To nie jest przemijający smutek, który ulotni się z dnia na dzień, bez niezbędnego wsparcia.

Jak żyć w związku z osobą chorą na depresję? Jak pomóc osobie cierpiącej?

życie z osobą w depresji

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest zrozumienie depresji i tego, w jaki sposób ta choroba wpływa na człowieka. Jak objawy działają na jej nastrój, zachowanie, uczucia i sposób myślenia? Jakie są dostępne metody leczenia depresji? Jak reagować na najbardziej nasilone oznaki choroby? Ta wiedza pomoże Ci opracować plany działania i będzie Ci łatwiej zrozumieć to, jak czuje się bliska osoba z depresją.

Pamiętaj, że istnieje wiele mitów, a nawet pewne uprzedzenia związane z depresją. Dlatego zawsze szukaj oficjalnych źródeł, takich jak blogi psychologiczne na stronach poradni, psychologów, psychiatrów, książki i badania naukowe. Dobrą wskazówką są też opowieści osób z depresją (świetna opcja, aby zrozumieć stan z innej perspektywy), strony internetowe szpitali itp.

Kiedy żyjesz z osobą chorą na depresję, pamiętaj o podstawowych zasadach relacji.

  • Bądź tam i wtedy, gdy ta osoba Cię potrzebuje. Może to być odbieranie telefonów w chwilach, gdy wolisz spać lub po prostu siedzenie obok niej i pokazywanie, że jesteś przy niej we wszystkim.
  • Szanuj prywatność chorego i daj mu wolność, gdy chce pobyć trochę sam.
  • Nie zmuszaj nikogo do robienia czegoś na siłę, ale możesz zaproponować np. wspólny spacer. Kontakt z naturą jest zawsze zdrowy i dobry.
  • Słuchaj uważnie i nie krytykuj.
  • Dbaj o dobrostan fizyczny. Depresja odbiera chęci nawet do dbania o siebie. Przygotuj zbilansowany posiłek lub zajmij się pewnymi zadaniami, których chory sam nie jest w stanie zrobić.
  • Nie obwiniaj siebie, ani chorego za to, jak i co czuje.
  • Pamiętaj o przytulaniu, które ma terapeutyczną moc. Uścisk uwalnia hormony, które relaksują, co jest idealne dla osób cierpiących na depresję. Przytulaj się dużo i mocno, bo pomożesz osobie, która nie jest Ci obojętna.
  • Zapewniaj o swoich uczuciach. Jeśli rzeczywiście kochasz osobę w depresji lub obdarzasz ją przyjacielską sympatią, nie zapominaj jej o tym mówić. Warto też sięgnąć wspomnieniami do wszystkich szczęśliwych chwil spędzonych razem.

Pamiętaj, że życie z osobą, która choruje na depresję, nie jest stabilne. Musisz więc nastawić się na elastyczność. Nie zawsze wszystko ułoży się zgodnie z Twoimi planami. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko idzie dobrze, nieprzewidziane zdarzenie może sprawić, że Twoje wysiłki na rzecz pomocy okażą się nieistotne. To nie jest prawda! Przypomnij sobie, że ktoś Ci bliskim ma obecnie do czynienia z chorobą, która wpływa na nastrój i zachowanie. Wszystkie Twoje empatyczne działania w jakiś sposób mu pomagają, chociaż tego nie okazuje.

Partner ma depresję – jak pomóc bliskiej osobie?

czego nie mówić osobie w depresji

Stopniowo zdajesz sobie sprawę, że Twój partner przeżywa długie okresy głębokiego smutku. Ale nie zawsze możesz przypisać to zachowanie jakiemuś wydarzeniu, które miało miejsce lub dzieje się blisko Ciebie. Jak więc pomóc? Kolejnym krokiem po zrozumieniu zachowania partnera, sprawdzeniu objawów i wraz z całą rodziną pokazaniu, że nie jest w tym momencie sam, jest skorzystanie z pomocy psychologicznej.

Tak naprawdę nic z „domowych sposobów” nie zastępuje leczenia psychiatrycznego i psychoterapii. Depresja to poważna choroba, która może doprowadzić do samobójstwa, dlatego w żadnym wypadku nie można jej lekceważyć ani dyskredytować.

Najlepszym sposobem pomocy osobom z depresją jest wspieranie ich procesu leczenia. Pokazanie, że to normalne, że na pewnym etapie życia można potrzebować pomocy i że to nie jest oznaka słabości. Wręcz przeciwnie, że jest to zachowanie pełne odwagi i okazywania miłości do siebie samego.

Do partnera lub partnerki osoby chorej na depresję należy również zachęcenie całej rodziny do zrozumienia problemu i pokazania choremu, że ​​nie jest sam. Mąż lub żona stają się sojusznikami, wzmacniając i utrzymując związek partnera z innymi członkami. Ważne jest również, aby stereotypy stworzone na temat choroby były obalane przez rodzinę, ponieważ ich utrwalenie może mieć negatywny wpływ na proces leczenia.

Trzeba również zaznaczyć, że partner w depresji zwykle wykazuje brak zainteresowania seksem. Spadek libido jest bardzo częsty i nie musisz obwiniać o to siebie. Przy dozie cierpliwości i czułości oraz odpowiednim leczeniu z czasem wszystko wraca do normy.

Skuteczna w walce z chorobą może okazać się też terapia rodzinna, zwłaszcza jeśli przyczyna złego samopoczucia chorego tkwi na poziomie tych relacji. W naszej poradni chorzy na depresję mogą liczyć nie tylko na wsparcie indywidualne. Pomagamy również bliskim w lepszym zrozumieniu przyczyn, objawów i skutków depresji oraz radzimy, jak zachowywać się i żyć z osobą w depresji.

Więcej o tym, jak pomóc osobie chorej na depresję przeczytasz w innym artykule na naszym blogu: Depresja

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!