Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak wygląda terapia małżeńska?

Jak wygląda terapia małżeńska?

Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Podjęcie decyzji o poszukaniu pomocy na zewnątrz nie jest łatwe. Często jednak terapia małżeńska to konieczność – ostatnia nadzieja na uratowanie związku trawionego przez kryzys. Byliście szczęśliwi, ale od miesięcy nie możecie się porozumieć? Codzienne sprawy, problemy, wyzwania sprawiły, że oddaliliście się od siebie? Wspólne życie przysparza Wam bólu i wyzwań, że zaczynacie myśleć o rozstaniu? Wcześniej spróbujcie psychoterapii małżeńskiej.

Spis treści:

Jaki jest cel psychoterapii małżeńskiej?

Ile trwa terapia małżeńska?

Rola dobrego psychologa małżeńskiego

Efekty terapii w poradni małżeńskiej

Jaki jest cel psychoterapii małżeńskiej?

Psychoterapia małżeńska jest dedykowana parom, które przeżywają kryzys w związku. Bez względu na to, czy oddalacie się od siebie od dawna, czy dopiero od kilku tygodni Wasze relacje uległy pogorszeniu – każdy moment jest dobry, aby poszukać pomocy.

Terapeuta małżeński w sposób obiektywny, subtelny, ale też zdecydowany prowadzi zajęcia, które opierają się głównie na rozmowie, zwierzeniach, analizowaniu uczuć i sytuacji. Gdy zbierze odpowiednio dużo informacji, jest w stanie poprowadzić psychoterapię małżeńską w taki sposób, aby znaleźć przyczynę problemów, przepracować ją, a wreszcie zlikwidować to, co do tej pory dzieliło parę. W efekcie można nabrać cennego dystansu, perspektywy, która pozwoli na realną ocenę sytuacji i odnalezienie rzeczy, które wcześniej scalały związek i sprawiły, że zdecydowaliście się rozpocząć wspólne życie.

Ile trwa terapia małżeńska?

Zastanawiasz się, ile trwa terapia małżeńska? Jeżeli chodzi o pojedyncze spotkania, to w poradni małżeńskiej Spokój w Głowie wynoszą one:

  • 60 minut,
  • 90 minut.

Jeżeli chodzi zaś o liczbę spotkań, to zależy ona głównie od tego, jakie postępy będą czynili pacjenci, jak szybko uda się odnaleźć źródło ich problemu oraz jego rozwiązanie. Czas trwania terapii małżeńskiej to mocno indywidualna sprawa, którą uzgadnia się indywidualnie, na bieżąco, w czasie trwania sesji. Na pewno nie warto przerywać jej zbyt szybko, euforycznie, gdy odniesie się pierwsze sukcesy. Takie momenty cieszą i motywują do dalszej pracy, ale zazwyczaj oznaczają wygraną „bitwę”, a nie całą wojnę. Psycholog małżeński, który Was pozna i będzie obserwował postępy, które robicie, zasugeruje, kiedy jest odpowiedni moment na zakończenie spotkań. Zazwyczaj odbywa się od kilku do kilkunastu spotkań, choć niektóre pary decydują się pozostać pod opieką terapeuty małżeńskiego dłużej i odwiedzają go regularnie, np. raz w miesiącu.

Rola dobrego psychologa małżeńskiego

Dobry psycholog małżeński zapewnia warunki sprzyjające konfrontacji i rozmowie. Spotkania nie bez przyczyny odbywają się w poradni małżeńskiej – to neutralny grunt, który pozwala uczestnikom sesji odciąć się od spraw zewnętrznych i problemów dnia codziennego. Miejsce sprzyja zatrzymaniu się, oderwaniu od pracy, domu, dzieci, a także teściów i innych osób, które często zbyt mocno ingerują w związki swoich dzieci.

Dobry psycholog małżeński:

  • pozostaje neutralny,
  • nie ocenia,
  • prowadzi rozmowę torami, które zbliżają parę do porozumienia się,
  • stwarza pole do zwierzeń,
  • zadaje trafne pytania,
  • interpretuje odpowiedzi,
  • wyciąga wnioski z zasłyszanych zwierzeń,
  • jest dyskretny.

Rolą terapeuty małżeńskiego jest prowadzenie sesji, stwarzanie atmosfery spokoju, zaufania, poczucia bezpieczeństwa. Emocje, które trudno powściągnąć w warunkach domowych, w poradni małżeńskiej zazwyczaj znajdują swój upust w słowach, gestach. Chodzi o odnalezienie klucza do porozumienia się – zrozumienia, czego nie akceptuje jedna strona, co jest ważne dla partnera, ustaleniu priorytetów i przywrócenie utraconej harmonii życia.

Efekty terapii w poradni małżeńskiej

skuteczna terapia małżeńska

Celem skutecznej terapii małżeńskiej nie zawsze jest pogodzenie małżonków i kontynuowanie wspólnego życia. Czasem terapia jest ostatnim krokiem, który ma pomóc np. w spokojnym przejściu przez rozwód. Psycholog małżeński jest pomocny także w innych sytuacjach i dzięki jego pomocy możliwe jest znalezienie wspólnego stylu wychowywania dzieci, odcięcie się od rodziców czy teściów mających zbyt duży, destrukcyjny wpływ na związek, poradzenie sobie ze zdradą, wybuchami złości, zmianami w życiu.

Jakie efekty może przynieść psychoterapia małżeńska?

  • Odnalezienie spokoju po nerwowych, traumatycznych przejściach,
  • poradzenie sobie ze zdradą, wybaczenie jej, decyzja o pozostaniu w związku,
  • odcięcie się od osób, które mocno ingerują w związek, wpływając negatywnie na relacje między partnerami,
  • ułożenie hierarchii wartości, znalezienie czasu na dbanie o swoje potrzeby i związek np. w natłoku obowiązków zawodowych, po pojawieniu się na świecie dziecka,
  • przepracowanie problemów, trudnych emocji, żalów, rozczarowań – sprawienie, że druga osoba je zrozumie i zmieni swoje postępowanie,
  • przygotowanie się do rozstania, aby było ono jak najmniej bolesne.

Każdy związek przeżywa lepsze i gorsze momenty. Gdy problemy sprawiają, że Wasze codzienne życie nie jest sielanką, a staje się wyzwaniem, wymaga poświęceń, jest źródłem przykrości i niepowodzeń to znaczy, że warto rozważyć terapię małżeńską. Nie zwlekajcie z tą decyzją, bo zbyt dużo żalu i rozczarowań może sprawić, że nie będziecie chcieli już znaleźć pojednania i wtedy nawet najlepszy psycholog małżeński będzie bezradny.

Dowiedz się więcej jak wygląda terapia dla par w bardziej szczegółowym artykule:

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!