Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogFOMO – czym jest strach przed pominięciem w świecie online?

FOMO – czym jest strach przed pominięciem w świecie online?

Kategorie:
DorosłyDzieckoLęki i nerwiceZwiązki i relacje

FOMO, czyli strach przed pominięciem, staje się narastającym problemem w erze cyfrowej. Każde przegapione powiadomienie, post czy historia może sprawić, że czujemy się odcięci od świata. Jednakże istnieją metody radzenia sobie z tym niepokojem, które przywracają spokój umysłu w zatłoczonym świecie online. Czy chcesz poznać skuteczne sposoby walki z FOMO? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

W ostatnich latach wszystko, co jest związane z sieciami społecznościowymi, telefonami komórkowymi i ciągłym połączeniem z Internetem, stało się niezwykle ważne w sposobie komunikowania się z innymi. W tym kontekście ludzie zaczynają odczuwać strach, że coś przegapią lub pominą w świecie online. Lęk ten znany jest jako syndrom FOMO. Co to takiego? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

FOMO – co to znaczy?

Syndrom FOMO objawy

Skąd bierze się FOMO?

Jak rozpoznać FOMO? Ocena swojego zachowania

Jakie są konsekwencje syndromu FOMO?

Jak diagnozować FOMO?

Jak pomóc sobie z pokonaniem zespołu FOMO?

Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

 

FOMO – co to znaczy? Fear of Missing Out

FOMO co to jest

 

FOMO to strach przed przeoczeniem czegoś. Osoba odczuwa wszechogarniający lęk, poczucie dyskomfortu i smutku. Dzieje się to przez wiedzę zdobytą za pośrednictwem sieci społecznościowych, że inne osoby wykonują w danym momencie ciekawe zajęcia, w których ona nie uczestniczy. Czuje więc, że życie innych jest o wiele bardziej interesujące, zabawne i satysfakcjonujące niż jej własne.

Skrót FOMO – co oznacza?

FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing Out. Rozumiane jest jako strach przed byciem nieobecnym, pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem, pominięciem w świecie online.

Skąd się wzięło FOMO?

W 1996 roku badacz strategii marketingowej Dan Herman po raz pierwszy zaobserwował to zjawisko, prowadząc badania nawyków konsumenckich. W badaniu tym większość konsumentów, z którymi przeprowadzono wywiady, wyrażała obawę przed utratą szans na zakup produktów lub skorzystania z jakiejś oferty. Mieli także potrzebę odwiedzania nowo otwieranych witryn lub uczestniczenia w wydarzeniach specjalnych. Wyrażali potrzebę bycia tam i posiadania tego, co ich zdaniem miał cały świat. Zjawisko to, które zaczęło się jako nawyk konsumpcyjny, rozprzestrzeniło się, stając się cechą społeczno-kulturową, znacznie wzmocnioną dzięki wykorzystaniu siły sieci społecznościowych.

Kogo dotyka FOMO?

Współcześnie FOMO przeniknęło szczególnie do świata młodych ludzi. Przejawiają niepokój lub dyskomfort w obliczu możliwości ominięcia czegoś, czy to wydarzenia, koncertu, oferty, a także niewłaściwego wyboru pomiędzy zaprezentowanymi im możliwościami. Boją się, że jeżeli nie będą zaglądać regularnie na swoje profile w mediach społecznościowych, pozostaną w tyle. Ominie ich ważna informacja. Ze względu na częstość występowania, którą szacuje się na około 40% młodej populacji, FOMO zostało zaliczone do rodzaju lęku społecznego.

Syndrom FOMO – objawy

FOMO strach przed pominięciem

Osoba dotknięta syndromem FOMO odczuwa głęboką obawę, czy nie popełniła błędu przy wyborze tego, co zamierza zrobić. Odczuwa niepokój, ma problemy z koncentracją i pilną potrzebę sprawdzenia portali społecznościowych, aby dowiedzieć się, co w danej chwili robią inni. Musi być stale online, bo Internet jest katalizatorem tego zjawiska. Sieci społecznościowe to dla niej okno na życie. W sposób bardzo stronniczy filtruje obserwowane informacje i używa ich jako miernika własnej rzeczywistości. To ciągłe porównywanie z innymi, potęguje frustrację, smutek i poczucie porażki, które objawiają się stresem, a nawet depresją.

Główne objawy FOMO to:

  • ciągłe korzystanie z sieci społecznościowych;
  • problemy w relacjach nawiązywanych twarzą w twarz;
  • pojawienie się poczucia samowystarczalności, przynależności i satysfakcji podczas „przesiadywania” w sieciach społecznościowych;
  • wykorzystywanie mediów społecznościowych jako środka na poprawę nastroju;
  • złe samopoczucie, gdy obserwuje się innych ludzi, którzy dobrze się bawią;
  • zgadzanie się na wszystkie plany, które ktoś proponuje, w obawie, że coś zostanie przegapione;
  • bardzo częste publikowanie zdjęć lub filmów w mediach społecznościowych;
  • oczekiwanie w napięciu na pojawienie się nowych powiadomień na telefonie komórkowym (nerwowe sprawdzanie ekranu);
  • doświadczanie poczucia niepewności i irytacji w obliczu prawdziwych działań;
  • odczuwanie stresu związanego z negatywnymi doświadczeniami z innymi użytkownikami sieci społecznościowych, takimi jak hejterzy lub bycie nękanym;
  • niska samoocena;
  • porównywanie życia innych w sieciach społecznościowych z własnym.

Charakterystyczną oznaką FOMO jest dewaluacja własnego życia i idealizacja tego, co jest dostrzegane w sieciach społecznościowych. To tendencja do odbierania wszystkiego jako ideału w sieciach. Przekonanie, że to co, ktoś pokazuje, to moment, którego nie można przegapić. To także wyolbrzymianie konsekwencji nieobecności we wszystkich wydarzeniach.

Skąd bierze się FOMO? Syndrom FOMO a social media

Na rozwój FOMO mogą wpływać różne przyczyny. Jedną z nich jest niewłaściwe korzystanie z social media. Spędzanie większości dnia na przeglądaniu portali, niewykonywanie innych codziennych zajęć i bezpośredniość Internetu doprowadziły do ​​tego, że ten strach powstaje nie tylko w obliczu możliwości ominięcia wydarzeń towarzyskich, ale także w związku z nowym obiektem, nowym filmem lub nową książką. Krótko mówiąc, człowiek z syndromem FOMO chce być zawsze na bieżąco i nigdy nie pozostawać w tyle. Z oczywistych względów potrzeba ta jest niewyczerpanym źródłem dyskomfortu, gdyż prędkość, z jaką świat się rozwija, sprawia, że ​​nie można być w pełni na bieżąco ze wszystkim.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę samoocenę każdej jednostki. Jeśli ktoś ma niską samoocenę, będziesz bardziej narażony na ten syndrom, ponieważ będzie uważać, że inni są nad nim, bo mają ciekawsze życie, co udowadniają w Internecie.

FOMO częściej doświadczają osoby cierpiące na samotność. Poczucie wykluczenia było obecne w społeczeństwie od zawsze, obecnie jednak nasiliło się. Ciągła świadomość bogatego życia innych ludzi w sieci, powoduje również u danej osoby niepokój społeczny. Jest on spowodowany wrażeniem, że inni przeżywają bez niej satysfakcjonujące i zabawne doświadczenia.

Strach przed pominięciem w świecie online może wynikać także z nieszczęścia i niezadowolenia z własnego życia. Uczucia te mogą powodować częstsze korzystanie z mediów społecznościowych i zwiększać niepokój. W końcu na portalach społecznościowych życie przedstawiane jest jako cudowne i udane, a prawie wszystkie problemy mają szczęśliwe zakończenie. W osobie, która mocno wierzy w ten wyidealizowany świat, budzi się głębokie uczucie zazdrości połączone z udawaniem silnego poczucia własnej wartości. Ten stan ostro kontrastuje z konkretnymi doświadczeniami z jej życia codziennego. Ma nadzieję dotrzeć do tej fikcyjnej idealnej rzeczywistości, kiedy nie przegapi żadnego ważnego wydarzenia.

Podsumowując, do najczęstszych przyczyn syndromu FOMO można zaliczyć:

  • niewłaściwe korzystanie z portali społecznościowych;
  • nadmierną ilość informacji przetwarzanych w Internecie;
  • niską samoocenę;
  • brak zaspokojenia podstawowych potrzeb psychologicznych;
  • samotność.

Jak rozpoznać FOMO? Ocena swojego zachowania

syndrom FOMO objawy

Poniżej znajdują się konsekwencje cierpienia na FOMO. Zastanów się, z iloma z nich się utożsamiasz. Ile idealnie pasuje do tego, co czujesz i co robisz.

  1. Skłonność do nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych.
  2. Obsesyjne przeglądanie lub aktualizowanie wiadomości z różnych sieci społecznościowych, aby być na bieżąco z aktywnością innych.
  3. Ciągłe dokumentowanie wydarzeń z własnego życia i dzielenie się nimi w sieci.
  4. Spadek motywacji do nauki lub pracy.
  5. Skupienie uwagi tylko na wirtualnych interakcjach.
  6. Problemy z samooceną i poczuciem własnej wartości.
  7. Nieustanne porównywanie własnego życia z życiem, które inni ludzie odzwierciedlają w mediach.
  8. Doszukiwanie się problemów związanych z wizerunkiem osobistym.
  9. Objawy lękowe, gdy nie ma się kontaktu ze światem online, a próby złagodzenia lub zmniejszenia uczucia dyskomfortu po zajrzeniu do Internetu są jedynie chwilowe i na krótką metę.
  10. Problemy z kontaktami z innymi ludźmi w prawdziwym życiu.

Jeśli na więcej niż połowę z powyższych konsekwencji padła odpowiedź „TAK”, najwyższy czas zadbać o siebie i skonsultować się ze specjalistą w zakresie leczenia uzależnień od nowych technologii i Internetu.

Jakie są konsekwencje syndromu FOMO? Lęk przed pominięciem

FOMO jest odczuciem silnie powiązanym ze strachem. Na poziomie fizjologicznym powoduje reakcję mózgu, który aktywuje centralny układ nerwowy w stan pogotowia. Dzieje się tak dlatego, że człowiek jako istota społeczna odbiera ewentualną utratę relacji społecznych jako zagrożenie. Fakt patrzenia na sieci społecznościowe i dostrzegania, że ​​ktoś się dobrze bawi, a nas tam nie ma, powoduje natychmiastowy strach, fizyczne wrażenie i lęk przed pominięciem.

Konsekwencje syndromu FOMO dla zdrowia psychicznego są istotne. Może być czynnikiem pogarszającym niektóre zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Na przykład u osób bardziej niepewnych siebie, mających poczucie, że nie są ważne w życiu innych oraz tych, u których dominuje strach przed porzuceniem, objawy te mogą w końcu się pogorszyć.

FOMO sprawia, że ludzie tracą poczucie czasu, skupiają się jedynie na życiu w sieci i zaniedbują codzienne obowiązki. Odczuwają ciągłe niezadowolenie z siebie i ze swojego życia. Mają poczucie, że czegoś brakuje, a następnie podejmują kompulsywne zachowania w celu poszukiwania atrakcji za pośrednictwem sieci społecznościowych. U niektórych osób jest to powiązane z pojawieniem się objawów depresji.

Jak diagnozować FOMO?

Zespół FOMO jest obecnie nieformalnie traktowany jako patologia, której objawami są przede wszystkim dyskomfort związany z możliwością przeoczenia czegoś i poczucie, że mój wybór nigdy nie jest właściwy. Nie jest oficjalnie uwzględniona w klasyfikacjach chorób, dlatego nie ma kryteriów diagnostycznych, które jednoznacznie miałyby wskazać na występowanie tego zjawiska u danej osoby.

Jednak charakterystyczne objawy, jakie mają ludzie z FOMO umożliwiają ocenę stanu pacjenta. Diagnozę najczęściej stawia psycholog, do którego należy się zgłosić, by popracować nad zmniejszaniem objawów tej przypadłości i nauczyć się bardziej pozytywnych strategii radzenia sobie z potrzebą ciągłego bycia w stałej łączności z innymi.

Jak pomóc sobie z pokonaniem zespołu FOMO?

syndrom fomo co to

Cechą charakterystyczną tego zespołu jest stan udręki spowodowany kompulsywnymi myślami związanymi z możliwością ominięcia jakiejkolwiek interakcji społecznej. Obejmuje to połączenia w sieciach społecznościowych, na przykład przegapienie otrzymanej w danej chwili wiadomości z WhatsApp.

fomo mapa myśli

Co możesz zrobić, by pokonać syndrom FOMO?

Oto kilka przydatnych wskazówek.

  • Ustal priorytety tego, co uważasz za ważne dla siebie. Gdy otworzysz telefon, znajdziesz tysiące powiadomień od znajomych, rodziny, bliskich i nieznanych, zastanów się, na co chcesz najbardziej zwracać uwagę.
  • Udostępniaj w mediach społecznościowych tylko to, co uważasz za istotne.
  • Naucz się cieszyć każdą chwilą.
  • Spędzaj więcej wolnego czasu na czynnościach niezwiązanych z telefonem komórkowym (spotkania z przyjaciółmi, czytanie książki, chodzenie na spacery, pójście na kolację z partnerem, zabawa z dziećmi, oglądanie filmu itp.).
  • Wyznaczaj czas, który możesz poświęcić na spędzanie go w sieciach społecznościowych.
  • Wykorzystuj aplikacje i platformy tylko w konkretnym celu, np. aby sprawdzić wiadomości z regionu lub skontaktować się ze znajomymi. W ten sposób zoptymalizujesz czas, który na niej spędzisz.
  • Od czasu do czasu, zamiast pisać do kogoś wiadomości, zadzwoń i porozmawiajcie.
  • Miej świadomość, że to, co jest pokazywane na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innej platformie, to niewielki procent prawdziwego życia. Nie idealizuj i nie daj się zwieść pozorom.
  • Pracuj nad wdzięcznością. Bycie wdzięcznym za to, co obecnie masz i bycie empatycznym to główne techniki uważności, które bardzo pomogą Ci w pracy nad strachem, że coś przegapisz.
  • Zadbaj o poczucie własnej wartości, ponieważ niska samoocena będzie miała tendencję do idealizowania tego, co jest postrzegane w sieciach i dewaluacji tego, co masz.

Aby nie popaść w syndrom FOMO, warto pracować nad byciem tu i teraz oraz starać się skupiać uwagę na tym, co obecnie się dzieje. Zajęcia takie jak medytacja, joga, sport czy każde inne związane z oderwaniem się od technologii, będą sprzyjać pełnej koncentracji. Pomogą Ci cieszyć się chwilą. Ważne jest, aby zaplanować swoją rutynę dnia w każdym calu i skupić się na realizacji małych, wyznaczonych sobie celów. Warto dać sobie przestrzeń do odkrywania siebie i swojej prawdziwej natury, a nie skupiać się na powielaniu schematów prezentowanych w sieci przez innych.

Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Jeśli stale odczuwasz presję konieczności sprawdzania, co dzieje się w świecie online, bo boisz się, że ominą Cię ważne wydarzenia, warto zbadać przyczyny tych uczuć. Przydatna może być psychoterapia skupiona na przebudowie przekonań, które sprawiają, że ktoś musi być stale obecny w życiu innych.

Podczas terapii będziesz pracować z psychologiem nad tym, dlaczego tak ważna jest dla Ciebie obecność w świecie mediów społecznościowych. W końcu zrozumiesz, skąd się biorą te wszystkie przekonania. FOMO to strach, który działa jak mechanizm obronny, dlatego musisz pracować nad tym, przed czym się bronisz.

Pamiętaj, że życie w strachu nie jest zdrowe. Strach to uczucie, które uwalnia kortyzol i adrenalinę z naszego organizmu, powodując dyskomfort, stres i niepokój. Uniemożliwia nam także dostrzeganie dobrych doświadczeń. Osoba bojąca się utraty kontroli w świecie online, przestaje nawiązywać relacje poza wirtualną rzeczywistością. Nie doświadcza dobrych rzeczy, które dzieją się wokół niej, ponieważ boi się momentu, w którym wszystko straci, gdy ominie ją coś w Internecie.

Poradnia Spokój w Głowie – realna pomoc dla osób z syndromem FOMO

Aby dobrze żyć, musisz pogodzić się z możliwością utraty i walczyć z irracjonalnymi lękami, które odrywają Cię od tego, co naprawdę ważne. Po terapii, zamiast poświęcać czas na kontrolowanie tego, co dzieje się tak naprawdę na ekranie Twojego smartfona, zaczniesz dostrzegać prawdziwy świat wokół Ciebie. Docenisz przebywanie z rodziną i przyjaciółmi, interakcje społeczne, pracę i realizację osobistych projektów.

Warto mieć na uwadze, że z FOMO nie da się zerwać od razu, podobnie jak z nałogiem palenia czy picia. Nagła rezygnacja z zaglądania do świata online może spowodować problemy. To jak syndrom odstawienia. Trzeba więc wiedzieć, jak to stopniowo równoważyć korzystanie z mediów społecznościowych z obowiązkami i przyjemnościami w realnym świecie. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który najlepiej będzie wiedział, jak podążać ścieżką powrotu do normalności.

Jeśli widzisz, że wirtualna rzeczywistość zaczyna wywoływać w Tobie wiele wrażeń lub spostrzeżeń, o których mowa w tym artykule i interesuje Cię praca nad tym podczas terapii, nie wahaj się z nami skontaktować. Nasi psychologowie pracują również z osobami, które doświadczają syndromu FOMO.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!