Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaAtaki paniki

Ataki paniki

Ataki paniki – jak je leczyć i łagodzić?

Choć uczucia lęku, obawy czy dezorientacji towarzyszą niemal wszystkim, to jest jednak grupa osób szczególnie narażona na odczuwanie stresu. Ataki paniki mogą zdarzyć się sporadycznie albo powtarzać się regularnie. Wtedy można mówić o zaburzenia, które utrudnia normalne funkcjonowanie i nie pozwala normalnie zmierzyć się z ryzykiem. To dlatego, że napady paniki są paraliżujące, obezwładniające, uniemożliwiające podejmowanie racjonalnych działań i decyzji. Ze względu na to, że pojawiają się nagle i są trudne do przewidzenia wcześniej, stwarzają dla chorego spory dyskomfort.

 

Dlatego, jeżeli u siebie lub bliskiej osoby zaobserwujesz niepokojące napady lękowe o wzmożonej intensywności lub zauważysz występowanie niepokojących zmian w swoim organizmie (objawy ataków paniki bardzo często są psychosomatyczne, odczuwalne fizycznie jako dolegliwości bólowe w całym ciele) nie czekaj – reaguj. Skontaktuj się z psychoterapeutą z Kobyłki.

 

W naszym gabinecie psychologicznym Spokój w głowie pracują profesjonaliści, którzy zajmują się rozpoznawaniem oraz leczeniem zaburzeń na tle nerwowym. Do jednego z podtypów nerwicy zaliczają się właśnie ataki paniki. Jako jednostka chorobowa nie powinny być w żaden sposób lekceważone. Podjęcie terapii pozwoli pacjentowi na poradzenie sobie ze stresem i nauczy go postępowania w razie wystąpienia napadu lękowego.

Ataki paniki – objawy

Stres to nieodzowny towarzysz życia. Jak więc rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z normalną sytuacją życiową, a kiedy pojawia się atak paniki?

 

Objawy są łatwe do zdiagnozowania, ponieważ w przypadku napadów lękowych mówimy o:

  • nagłym wystąpieniu lęku,
  • dużej intensywności lęku,
  • nieprzewidywalności sytuacji.

Napadom paniki towarzyszą też charakterystyczne objawy somatyczne. Zaliczamy do nich:

  • podniesienie ciśnienia,
  • przyspieszony oddech,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • nadmierne pocenie się,
  • zawroty głowy,
  • uczucie duszności.

Chwilowe niedotlenienie może powodować u chorego poczucie oderwania się od rzeczywistości, oglądania całej sytuacji jakby z zewnątrz. Jednak nawet pomimo takiej perspektywy nie nabiera on dystansu do konkretnego zajścia i nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć sobie jego powodów i uspokoić się. Wręcz przeciwnie – sytuacja, w której ma trudności z oddychaniem uświadamia mu, że jest bliski śmierci, że nikt nie zdąży mu przyjść z pomocą, że jego życie jest zagrożone. Jak łatwo się domyślić takie myślenie sprawia, że spirala irracjonalnego, paraliżującego strachu się nakręca.

Przyczyny napadów lękowych

Regularne ataki paniki dotykają Polaków bez względu na ich wiek czy płeć, choć częściej zmagają się z nimi kobiety. Napady lękowe nie biorą się znikąd i zazwyczaj mają podłoże psychologicznie (czasem też genetyczne), są efektem traumy z przeszłości lub bieżących problemów rodzinnych, zawodowych, finansowych. Tak naprawdę podłożem do ataku paniki jest pierwotny instynkt drzemiący w człowieku, który przez tysiące lat pozwalał ludziom przetrwać i uniknąć zagrożenia. Mechanizm skłania do ucieczki lub walki i wykorzystany racjonalnie jest w stanie pomóc. Jednak u chorych jest to sygnał do zmobilizowania całego ciała, dostarczenia mięśniom dużej ilości tlenu, łapczywego chwytania powietrza, które prowadzi do hiperwentylacji. Jeżeli w tym momencie będziesz umiał sobie pomóc, jest spora szansa, że powstrzymasz napad i poradzisz sobie z całą sytuacją. Do tego potrzebujesz odpowiednich narzędzi i technik, w które wyposaży Cię dobry psychoterapeuta. Udział w zajęciach poprawi też Twoją pewność siebie i pozwoli Ci wierzyć, że z atakami paniki możesz wygrać.

 

 

 

Jak wygląda atak paniki?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda atak paniki, to powinieneś wiedzieć, że u każdej osoby przebiega on według podobnego schematu. Choć oczywiście rodzaj zaburzeń, dolegliwości somatycznych i ich intensywność mogą być różne, to w rzeczywistości każdy pacjent przyznaje, że ma podobne objawy i kolejność ich występowania.

 

  1. Pojawia się nagle i nie zawsze z racjonalnego powodu. Czasem przyczyna napadu jest wyimaginowana lub wyolbrzymiona.
  2. Do momentu osiągnięcia apogeum objawy somatyczne pojawiają się stopniowo.
  3. Do objawów zalicza się przyspieszony oddech, podniesione ciśnienie krwi, kołatanie serca, paraliż ciała, zawroty głowy, pocenie się, ucisk w klatce, bóle brzucha i nudności, uderzenia gorąca na przemian z zimnymi dreszczami.
  4. Sprawia, że nie możesz uspokoić się sam, potrzebujesz wsparcia bliskiej osoby.
  5. Gdy mija (zazwyczaj po kilku minutach) pozostawia uczucie wyczerpania, zmęczenia.

Więcej o atakach paniki przeczytasz tutaj: Ataki paniki – co robić?

Napady lękowe – diagnostyka i leczenie

Zdiagnozowanie napadów lękowych jest niesłychanie ważne dla wyleczenia pacjenta. Jeżeli problem zostanie zbagatelizowany lub terapia rozpocznie się zbyt późno, istnieje uzasadnione ryzyko, że do ataków paniki dołączą inne zaburzenia – nawyki kompulsywne, agorafobia, depresja.

 

Dobra wiadomość jest taka, że napady paniki można zwalczać w momencie ich występowania, kiedy objawy przybierają na intensywności. Jednak wielu chorych nie potrafi poradzić sobie z nimi samodzielnie, dlatego korzystają z wyspecjalizowanej pomocy psychoterapeuty z poradni psychologicznej Spokój w głowie. Z naszymi pacjentami pracujemy wielotorowo – z jednej strony omawiamy problem, szukamy jego podłoża, rozwiązujemy go i dostarczamy rozwiązania pozwalające łagodzić zaburzenia. Do najważniejszych należą techniki prawidłowego oddychania.

 

Z drugiej zachęcamy do podjęcia aktywności odwracających uwagę od nerwicy. Najczęściej jest to aktywność fizyczna, ćwiczenia relaksacyjne oraz inne w zależności od stanu i preferencji pacjenta.

 

Aby umówić się na spotkanie lub uzyskać więcej informacji, skontaktuj się telefonicznie, mailowo lub zarezerwuj wizytę przez kalendarz online.