Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogPrzebarwienia – skąd się biorą, jak im zapobiegać, jak z nimi walczyć

Przebarwienia – skąd się biorą, jak im zapobiegać, jak z nimi walczyć

Kategorie:
Artykuły partnerów

Na twojej twarzy pojawiają się ciemne, nieestetyczne plamy? To najpewniej przebarwienia. Pierwszy krok to ustalenie, skąd się wzięły, by ograniczyć ich pojawianie się w przyszłości. Drugi – rozjaśnienie przebarwień.

przebarwienia skóry

Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Przebarwienia na twarzy pojawiają się w efekcie nierównomiernego rozmieszczenia melaniny – ciemnego barwnika skóry, odpowiedzialnego między innymi za równą opaleniznę. W normalnych warunkach skóra ciemnieje równomiernie, ale gdy produkcja melaniny zostanie zaburzona, pojawiają się ciemniejsze plamy – przebarwienia.

Przebarwienia mają różne pochodzenie. Mogą być efektem zmian hormonalnych (dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży), nieprawidłowego funkcjonowania jajników, nadnerczy lub tarczycy. Mogą też świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu wątroby. Przebarwienia mogą się pojawić także na skutek alergii np. na kosmetyki, chorób i uszkodzeń mechanicznych skóry, a także na skutek starzenia się.

Czy przebarwień można uniknąć?

Przebarwienia, chociaż mogą być spowodowane różnymi czynnikami, niemal zawsze są efektem kontaktu skóry z promieniowaniem UV. Jeśli obawiamy się przebarwień, powinniśmy unikać przebywania na słońcu i zawsze chronić skórę kremem z odpowiednim filtrem.

W praktyce unikanie przebarwień nie jest łatwe – jeśli ktoś ma skłonności ku takowym, musi się liczyć z faktem, iż czasem mogą się pojawić. Jednak prowadzenie odpowiedniej pielęgnacji cery może w znacznym stopniu ograniczyć pojawianie się przebarwień i sprawić, że będą prawie niewidoczne.

Czy kosmetyki na przebarwienia są skuteczne?

Nasze babcie stosowały na przebarwienia zsiadłe mleko i trzeba oddać im sprawiedliwość – kwas mlekowy faktycznie ma działanie rozjaśniające. Jednak domowe sposoby na przebarwienia są dosyć czasochłonne i kłopotliwe w stosowaniu. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że nieumiejętne ich stosowanie, może mieć odwrotne skutki, np. sok z cytryny stosowany w zbyt dużym stężeniu może poparzyć skórę.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów i serów na przebarwienia. Ich działanie jest potwierdzone badaniami klinicznymi, a samo nałożenie na twarz trwa bardzo krótko. Co więcej – kremy i sera nie wymagają spłukiwania.

Jak działa serum na przebarwienia? To silnie skoncentrowany kosmetyk, którego zadaniem jest rozjaśnianie przebarwień, wygładzanie kolorytu cery i zapobieganie pojawianiu się nowych zmian. Serum ma działanie złuszczające oraz zapobiegające produkcji melaniny. Trzeba więc liczyć się z tym, że stosując serum, nie mamy co marzyć o wakacyjnej opaleniźnie. Biorąc jednak pod uwagę niedoskonałości cery, gra jest warta świeczki.

Kremy na przebarwienia nie są tak silnymi kosmetykami jak sera i poleca się je do łagodzenia niedużych i jasnych zmian. Regularne stosowanie sprawi, że niewielkie przebarwienia staną się niewidoczne.

Jakie zabiegi na przebarwienia skóry?

Jeśli przebarwienia skóry są duże, ciemne i opierają się działaniu kosmetyków, może zajść potrzeba sięgnięcia po zabiegi medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych należą: laseroterapia, fotoodmładzanie, mikrodermabrazja, krioterapia.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!