Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogPo czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem zdrowotny, który ma negatywny wpływ na życie i zdrowie. Jednym z najważniejszych kroków prowadzących do poradzenia sobie z tą chorobą jest rozpoznanie czy osoba jest uzależniona, tak aby móc skutecznie zareagować i udzielić właściwej pomocy. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą charakteryzującą się pewnymi unikalnymi cechami i objawami, które czasem można w łatwy sposób zidentyfikować.

uzależnienie od alkoholu po czym poznać

Zmiany zachowań i wzorce picia u uzależnionych od alkoholu

Osoby, u których można rozpoznać uzależnienie od alkoholu, często wykazują zmiany w swoim zachowaniu oraz wzorcach picia. Mogą być one pierwszymi widocznymi sygnałami problemu. Takimi sygnałami może być, ukrywania spożycia alkoholu przed innymi, picie w izolacji, wypieranie problemu i dążenie do picia.

Ponadto osoby uzależnione mogą stać się bardziej impulsywne i agresywne pod wpływem alkoholu ale także z powodu braku tej substancji psychoaktywnej, której odstawienie powoduje negatywne objawy. Zdarza się że osoby uzależnione wykazują się obniżoną zdolnością do samokontroli oraz kontroli ilości spożywanego alkoholu, co prowadzi do częstego picia.

Uzależnienie od alkoholu a wzrost tolerancji

Osoby uzależnione od alkoholu często mają wysoką tolerancję na alkohol, co oznacza, że potrzebują coraz większych dawek alkoholu, aby uzyskać ten sam efekt, który wcześniej osiągali po spożyciu mniejszej ilości. Wysoka tolerancja na spożycie alkoholu może prowadzić do regularnego i nadmiernego spożycia, co może być zauważalnym sygnałem charakterystycznym dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych.

Wzrost tolerancji może być trudny do dostrzeżenia, ponieważ osoba uzależniona stopniowo dostosowuje się do większych ilości alkoholu. Z czasem to co było duża ilością wypitego alkoholu staje się normą, a jednocześnie osoba uzależniona od alkoholu nieświadomie zwiększa ilość spożywanego alkoholu, aby uzyskać pożądany efekt, który wcześniej udawało się osiągnąć po zażyciu mniejszej dawki. Proces ten jest jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych o tym, że zaczyna się rozwijać uzależnienie od alkoholu.

Konsekwencje społeczne i zawodowe uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu wpływa na życie rodzinne, społeczne oraz zawodowe osoby uzależnionej. Często prowadzi to do konfliktów już nie tylko w domu osoby uzależnionej ale także poza, poluzowania, zniszczenia relacji z członami rodziny oraz przyjaciółmi, może mieć negatywny wpływ na pracę oraz kontakty międzyludzkie. Osoby uzależnione mogą zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, co może prowadzić do problemów oraz konfliktów także w miejscu pracy, utraty zatrudnienia, konsekwencji prawnych lub obniżenia statusu zawodowego.

Konsekwencją uzależnienia od alkoholu może być też izolacja społeczna lub unikanie dalszych lub bliższych relacji z innymi członkami społeczeństwa. Osoby uzależnione często zaniedbują kontakty z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ alkohol staje się ich głównym priorytetem, co prowadzi do jeszcze większego poczucia izolacji od społeczeństwa, nieutożsamianie się ze społecznością lokalną i ponadlokalną. Nadużywanie alkoholu może spowodować uszkodzenia nerek, wątroby, trzustki czy serca, może zaburzyć krążenie albo funkcje układu pokarmowego a także uszkodzenia pamięci krótkotrwałej – człowiek nie może sobie przypomnieć, co robił będąc pod wpływem alkoholu. Należy także pamiętać że używanie alkoholu może prowadzić także do śmierci.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!