Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Nerwica

Nerwica – objawy i leczenie zaburzeń lękowych

Paraliżujący lęk sprawia, że izolujesz się od otoczenia. Odczuwasz cierpienie nie tylko duchowe, ale i fizyczne. To wszystko wymaga zdiagnozowania oraz leczenia. W potocznym języku taki zespół objawów funkcjonuje pod nazwą nerwica, lecz medyczne określenie tej dolegliwości to zaburzenia lękowe. Pod tym pojęciem kryją się patologiczne zmiany, zaburzenia afektywne i emocjonalne.

 

Chorzy zazwyczaj odczuwają niepokój w sposób zupełnie irracjonalny, tzn. nieadekwatnie do realnego zagrożenia. Wyolbrzymiają sytuację, doszukują się w niej nieprawidłowości i zagrożenia, co jest najprostszą drogą do wystąpienia kolejnych nieprawidłowości – fobii utrudniających normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, nadmiernego krytycyzmu wobec własnych działań. Nierzadko odczuwają też dyskomfort i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia spowodowanego nerwicą. Objawy fizyczne to najczęściej bezsenność, która skutkuje bólem głowy, dekoncentracją, permanentnym zmęczeniem.

 

Potoczna nerwica obejmuje m.in. zaburzenia takie jak:

 

 

 

Jak widzisz z ogólnego zarysu i opisu nerwicy, leczenie zaburzenia jest niezbędne i powinno zostać podjęte tak szybko, jak to możliwe. Wiele osób, zanim trafią do gabinetu psychologicznego Spokój w głowie próbuje pomóc sobie na własną rękę. Jednak leczenie domowe nerwicy to często za mało. Dlatego, kiedy zaobserwujesz u siebie lub bliskiej osoby niepokojące zmiany zachowania nie zwlekaj z decyzją o konsultacji psychologicznej i podjęciu psychoterapii.

Schemat zaburzeń nerwicowych DSM-IV

Lata badań i obserwacji nad nerwicą pozwoliły opracować schemat zaburzeń nerwicowych DSM-IV. To podział, który „rozkłada na czynniki pierwsze” rodzaje lęku i zaburzenia spowodowane przez nerwicę. Schemat zakłada występowanie dwóch głównych typów lęku:

  • odczuwany – dzieli się na zaburzenia związane z odczuwaniem strachu (fobia i PTSD) oraz związane z lękiem (panika, lęk ogólny),
  • domniemany – dzieli się na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz somatoformiczne. Te drugie to zaburzenia dysocjacyjne i konwersyjne, a w nich amnezja, dysmorfofobia, osobowość mnoga i inne wymagające konsultacji lekarskiej.

Z powyższego wynika, jak wiele różnych i nie zawsze oczywistych oblicz ma nerwica. Leczenie powinno więc rozpocząć się tak szybko jak to możliwe i odbywać się pod okiem specjalisty. W przypadku poważniejszych zaburzeń, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, niewystarczające będzie leczenie domowe. Nerwica to bardzo podstępna choroba, dlatego w walce z nią warto mieć zaufanego psychologa z poradni psychologicznej Spokój w głowie.

Przyczyny nerwicy

Zastanawiasz się, czy jesteś w grupie szczególnie narażonej na zachorowanie? Na nerwicę najczęściej zapadają osoby w wieku od 25 do 45 lat, ale nie jest to regułą. Bardziej od wieku liczą się bowiem osobiste uwarunkowania genetyczne czy traumatyczne przeżycia, które dotknęły chorego. Skłonności do występowania zaburzeń lękowych mogą być dziedziczone, a nasilać się np. w wyniku społecznej presji w pracy lub domu.

 

Reasumując, źródłem choroby najczęściej są konflikty wewnętrzne, a także konfrontacja osobistych pragnień czy postawy ze światem zewnętrznym, wszystkimi jego zagrożeniami (często wyolbrzymianymi).

 

 

 

Objawy nerwicy lękowej

Osoby, u których diagnozujemy nerwicę, mogą cierpieć na jedną z trzech odmian choroby. W zależności od tego, jakie mają przejawy w kontaktach interpersonalnych wyróżniamy:

  • perfekcjonistów – dążących do osiągania jak najlepszych wyników, stale podnoszących sobie poprzeczkę, wiecznie niezadowolonych ze swoich osiągnięć,
  • uzależnionych – od alkoholu, narkotyków i innych używek, a także od gier, hazardu czy innych osób,
  • egocentryków – skoncentrowanych wyłącznie na własnych potrzebach i mających wygórowane oczekiwania względem innych osób.

Co to oznacza w praktyce? Jakie są objawy nerwicy lękowej? Początkowo mogą być łatwe do przeoczenia, ponieważ towarzyszą sytuacjom stresowym – publicznym występom, wizycie u lekarza. Z czasem jednak przybierają na sile, a powody ich występowania są błahe, często irracjonalne, wyolbrzymione. W sytuacji wyczucia jakiegokolwiek zagrożenia chory:

  • ma ataki paniki,
  • wykazuje zachowania maniakalne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – częste mycie rąk, dezynfekowanie powierzchni, liczenie schodów lub kostki brukowej i wiele innych, które przybierają na sile,
  • ma różne fobie – najczęściej jest to agorafobia, lęk przed ciemnością, paraliżujący strach przed śmiercią lub wypadkiem (swoim lub bliskich),
    hipochondria – lęk o zdrowie

Dolegliwości mają charakter somatyczny, co jest charakterystyczne dla nerwicy. Objawy fizyczne nerwicy to przede wszystkim:

  • bóle głowy,
  • problemy żołądkowe (biegunki, zaparcia),
  • nudności i wymioty,
  • nadmierna potliwość dłoni, karku,
  • sztywność ciała, mięśni

oraz inne odczucia cielesne, które są trudne do wytłumaczenia. Jeżeli towarzyszą one choremu okazjonalnie i są związane tylko z konkretnymi sytuacjami stresogennymi, można uznać je za normalne. Jeżeli jednak powodują zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu, irracjonalne stresy, pogorszenie jakości życia, kontaktów społecznych, problemy z pracą, rezygnację z dotychczasowego życia, pasji i zajęć, to znak, że wymagają konsultacji psychologicznej.

Jak leczyć nerwicę?

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby nerwicę, leczenie domowe nie wystarczy. Oczywiście odpoczynek, odpowiednia ilość snu, oderwanie się od spraw doczesnych, picie ziół czy uprawianie jogi mogą pomóc, ale zazwyczaj nie rozwiążą problemu. Jeżeli objawy nerwicy są bardzo dokuczliwe i pogłębiają się z czasem, wówczas warto rozpocząć terapię. Pierwszym krokiem w leczeniu nerwicy jest jednak konsultacja ze specjalistą. Doświadczony psycholog z gabinetu Spokój w głowie na podstawie wywiadu, obserwacji i zapoznania się z historią choroby postawi diagnozę, a następnie odpowie na pytanie, jak leczyć nerwicę.