Poniedziałek - Niedziela, od 8:00 do 21:00
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro
501 775 717Wyślij zapytanieUmów wizytę
Strona głównaBlogNerwica lękowa – co to? Jak pomóc?

Nerwica lękowa – co to? Jak pomóc?

Kategorie:
DorosłyLęki i nerwice

Zaburzenia lękowe to rodzaj nerwicy, które intensyfikują się pod wpływem czynników środowiskowych i psychologicznych. Niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie nerwicy lękowej. Objawy tego zaburzenia to pobudzenie układu autonomicznego, co przekłada się na trudności z oddychaniem, szum w uszach, błyski w oku. Poznaj bliżej nerwicę, objawy i sposób leczenia.

Spis treści:

Czym jest nerwica lękowa?

Objawy nerwicy lękowej.

Nietypowe objawy nerwicy lękowej.

Nerwica – rodzaje

Leczenie nerwicy lękowej.

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to rodzaj uporczywego i ogólnego lęku, który towarzyszy Ci nieustannie, bez względu na czynniki środowiskowe. Zazwyczaj odczuwanie niepokoju odnosi się do sytuacji dnia codziennego, czyli takich związanych z życiem rodzinnym, zawodowym, finansami, zdrowiem. Chociaż każdy człowiek przeżywa na tych polach rozmaite stresy i napięcia, to jednak osoby z zaburzeniem w postaci nerwicy męczą się znacznie bardziej. Skala problemu bywa tak duża, że utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie i odczuwanie radości z życia, prowadzi do chorób, zaburzeń, separacji społecznej czy utraty zainteresowania światem.

O nerwicy lękowej mówimy wtedy, gdy pacjent:

 • odczuwa natrętne myśli, które nie dają mu spokoju – nawet gdy nie ma racjonalnych powodów do zmartwień,
 • ma problemy z funkcjonowaniem poszczególnych narządów (nerwica serca, nerwica żołądka),
 • ma objawy psychosomatyczne.

Ważne jest to, że w wielu aspektach psychologiczne objawy nerwicy łączą się z dolegliwościami natury fizycznej, wywołując w ten sposób zaburzenia psychosomatyczne. Co to oznacza? Że życie w stresie i lęku prowadzi do depresji, wrzodów żołądka, dysfunkcji serca oraz innych narządów. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie problemów, aby zahamować destrukcyjny proces i poprawić komfort życia, stan samopoczucia psychicznego oraz fizycznego pacjenta.

Objawy nerwicy lękowej

Stres towarzyszy każdemu i o ile jego natężenie jest na normalnym poziomie, o tyle umiesz sobie z nim poradzić. Problem zaczyna się w momencie, gdy stan napięcia i strachu paraliżuje Cię, utrudnia normalne funkcjonowanie, negatywnie oddziałuje na życie rodzinne czy zawodowe.

Aby można było w ogóle myśleć o rozpoczęciu diagnostyki nerwicy lękowej, towarzyszący Ci stan silnego napięcia i stresu powinien utrzymywać się przez około 6 miesięcy. Jeżeli jest „jedynie” epizodyczny, związany z występowaniem konkretnych stresorów i sytuacji nadzwyczajnych, to można uznać go za stan normalny i niewymagający interwencji lekarskiej. Tymczasem nawet wtedy, jeśli czujesz, że stres Cię przerasta, a nerwica żołądka czy serca pogłębia się, warto skorzystać z konsultacji psychologicznych oraz odwiedzić specjalistę.

Zastanawiasz się, czy Twój problem nazywa się „nerwica”? Objawy tego schorzenia to przede wszystkim:

POBUDZENIE UKŁADU AUTONOMICZNEGO, ZMIANY FIZJOLOGICZNE

 • zwiększona potliwość ciała,
 • szybsze bicie serca,
 • występowanie drgawek, jak wtedy, gdy jest Ci zimno,
 • suchość w jamie ustnej.
 • rozstrój żołądka, nudności,
 • trudności z oddychaniem, uczucie braku powietrza, ucisk w klatce piersiowej.

OBJAWY PSYCHOLOGICZNE

 • lęk przed śmiercią, chorobą, samotnością,
 • lęk przed utratą kontroli,
 • obawa przed bezsennością, trudności z zasypianiem,
 • pozostawanie w stanie napięcia i czujności,
 • przesadzona reakcja na stres lub inne sytuacje życiowe,
 • niepokój ruchowy, brak odprężenia,
 • trudności z zebraniem myśli,
 • drażliwość, apatia, łatwe wpadanie w gniew i utrata kontroli nad sobą.

Wbrew pozorom objawy nerwicy lękowej są nie tylko psychiczne, ale często również somatyczne. Jeżeli doskwierają Ci błyski w oku, szum w uszach, a nawet pieczenie w gardle, które nie mają racjonalnego medycznego wytłumaczenia, to z dużą dozą prawdopodobieństwa masz do czynienia z objawami nerwicy lękowej.

atak nerwicy

Nietypowe objawy nerwicy lękowej

Objawy nerwicy lękowej nie zawsze są jednoznaczne, a przez to łatwe w interpretacji. Często zdarza się, że rozpoznanie choroby opóźnia się, bo dolegliwości opisywane przez pacjenta uchodzą za objaw zaburzeń fizycznych, np. gastrologicznych, okulistycznych czy laryngologicznych. Dopiero zestawienie ich ze sobą, umiejscowienie w czasie, przeanalizowanie pozwala na prawidłową interpretację.

Do nietypowych, ale częstych objawów nerwicy lękowej zaliczają się:

 • pieczenie w gardle – nerwica a ból gardła i przełyku? Czy to w ogóle ma jakiś związek? Okazuje się, że tak. Przede wszystkim dlatego, że ciało w stresie uruchamia mechanizmy obronne, a jednym z nich jest zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego. Prowadzi on do powstawania wrzodów i wywołuje uczucie pieczenia w gardle. Nerwica często wymaga ukojenia, którego chory szuka w alkoholu czy papierosach. Te również negatywnie wpływają na drogi oddechowe, wywołując suchość i podrażnienia śluzówek,
 • szum w uszach – nerwica często objawia się szumami usznymi, co można łatwo wytłumaczyć. O ile wykluczone są choroby neurologiczne, głuchota i stany zapalne, o tyle można podejrzewać, że winowajcą jest nerwica lękowa. Zazwyczaj ten objaw dotyczy osób z depresją, które dodatkowo są w stanie paniki, mają duszności lub zawroty głowy,
 • błyski w oku – nerwica daje o sobie znać także w tej postaci. Fotopsje to dysfunkcje układu nerwowego, które sprawiają, że w polu widzenia chorego pojawiają się błyski. Są one wywołane przez nieprawidłową pracę siatkówki, która jest pobudzona i reaguje nieadekwatnie do sytuacji.

Doskwiera Ci któryś z powyższych problemów? Tłumaczenie objawów nerwicą nie zawsze jest rozsądne, o ile wcześniej nie wykonasz odpowiednich badań pod okiem specjalisty. Jeżeli wykluczy on inne choroby, to dalszym etapem diagnostyki powinna być wizyta u psychoterapeuty. Określi on nie tylko, czy cierpisz na nerwicę, ale też ustali, z jakim rodzajem zaburzenia się zmagasz. A jest ich dość sporo, więc dopiero prawidłowe rozpoznanie pozwala wdrożyć leczenie, które przyniesie widoczne rezultaty w postaci poprawy stanu zdrowia, komfortu psychicznego, ale też fizycznego.

Nerwica – rodzaje

Nerwica może przyjmować różne oblicza. Wyróżnia się zaburzenia:

 • neurasteniczne – doskwiera Ci poranne zmęczenie, które mija, gdy przychodzi pora obiadowa? Masz problemy ze snem, koncentracją oraz zaburzeniami pamięci? Być może padłeś ofiarą nerwicy neurastenicznej, która objawia się negatywną postawą wobec otoczenia i innych ludzi,
 • lękowe – strach o siebie i innych paraliżuje Cię? Ze stresu pocisz się, nie kontrolujesz drżenia rąk, a Twoje serce bije, jakby miało wyskoczyć z piersi? To mogą być objawy nerwicy lękowej, która przybiera na intensywności, (ataki paniki),
 • natręctw – uwielbiasz rytuały i bez nich nie jesteś w stanie funkcjonować? Liczysz mijane drzewa, a przed wyjściem z domu zaglądasz do każdego kąta? Nerwica natręctw to mnóstwo kompulsywnych, wykańczających zachowań,
 • histeryczna – ta nerwica dotyczy osób nieustannie wsłuchujących się w swój organizm i szukających objawów chorób, które nie istnieją. Do jej objawów zalicza się paraliż, ataki padaczki, a nawet utraty przytomności spowodowane stresem. Zły stan zdrowia jest pozorny, a ma służyć zwróceniu na siebie uwagi otoczenia.
 • fobie społeczne – unikasz ludzi, nie lubisz konfrontacji, boisz się wychodzenia z domu, dorabiasz sobie własne niestworzone historie? Fobia społeczna to prosta droga do samotności i depresji,
 • nerwice pourazowe – zawroty głowy, drżenie rąk i inne objawy doskwierają Ci często, zwłaszcza po wypadku lub innym trudnym przeżyciu? Może to świadczyć o nerwicy pourazowej,
 • nerwice wegetatywne – pojawiają się w efekcie długotrwałej ekspozycji na stres i powodują nadciśnienie tętnicze lub owrzodzenie żołądka.

Ten podział został opracowany na podstawie sytuacji, które wywołują nerwice oraz objawów, jakie towarzyszą pacjentom. Czasem przyczyny mają podłoże genetyczne i niejako obciążają pacjenta bez jego wiedzy czy woli. Innym razem pojawiają się one po trudnym przejściu, np. wypadku samochodowym, śmierci bliskiej osoby czy rozwodzie.

W terminologii medycznej pojawia się także:

 • nerwica serca – to przykra dolegliwość, która pojawia się w wyniku stresu. Choć sama budowa tego organu nie ulega zmianie, to zmienia się sposób jego funkcjonowania. Chory odczuwa dyskomfort wynikający z przyspieszonego bicia serca, ucisku w klatce piersiowej czy kołatania serca. Dolegliwościom towarzyszą napady duszności, zawroty głowy, osłabienie, nudności, nadmierne pocenie się, a nawet zaczerwienienie skóry,
 • nerwica żołądka – to kolejne zaburzenie przypisywane nerwicy, które wiąże się z występowaniem nudności, bólu brzucha, wzdęć, gazów, zaparć lub biegunki. Jak rozpoznać, że są to objawy nerwicy? Nasilają się wtedy, gdy choremu towarzyszą silne emocje, stres lub trema. Zanim dojdzie do powiązania nerwicy żołądka z zaburzeniem o podłożu psychologicznym, konieczne jest wykluczenie chorób gastrologicznych, w tym także wrzodów czy nowotworów.

Objawy nerwicy trzeba przypisać konkretnemu schorzeniu, aby wiedzieć, jaką terapię leczniczą wdrożyć. Może się okazać, że zaburzenia są łączone i oprócz psychoterapii przydadzą się też specjalistyczne konsultacje z okulistą, gastrologiem, laryngologiem, onkologiem lub innymi lekarzami.

Leczenie nerwicy lękowej

Dlaczego tak ważne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby? Do jej zaostrzenia dochodzi w wieku dojrzewania, który jest obarczony wieloma zmianami, wyzwaniami, trudnościami i burzami hormonalnymi. To dość zdradliwe, bo wszelkie niepokojące objawy można wytłumaczyć trudnym dorastaniem. Jednak im wcześniejsza reakcja rodziców, opiekunów, partnera czy osób z otoczenia chorego, tym większa szansa na zatrzymanie destrukcyjnej nerwicy. Nieleczona prowadzi bowiem do występowania poważniejszych zaburzeń i powikłań, np. w postaci depresji, wpadania w nałogi alkoholowe i narkotykowe, uzależnienia od leków uspokajających.

Jak leczyć nerwicę? Na pewno nie bagatelizując jej znaczenia i wpływu na życie człowieka. Należy potraktować ją jako naprawdę groźnego i podstępnego przeciwnika. Podczas psychoterapii (zazwyczaj jest to terapia poznawczo-behawioralna) nie tylko dostarczane są narzędzia do radzenia sobie z zaburzeniami, ale też poszukiwane są jego przyczyny. W ten sposób możliwe jest ustalenie źródła problemu i rozwiązanie go u podstaw. 

Sprawdź!

Leczenie nerwicy w Poradni psychologicznej Spokój w Głowie w Wołominie.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!