Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak powinno przebiegać prawidłowe leczenie złamanej kończyny?

Jak powinno przebiegać prawidłowe leczenie złamanej kończyny?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Złamanie ręki czy nogi to częściowe lub całkowite przerwanie ciągłości kości. Może do niego dojść np. w wyniku silnego upadku lub uderzenia. Prawidłowo przeprowadzone leczenie złamania ma duże znaczenie dla późniejszej sprawności kończyny. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat i przekonać się, jakie akcesoria medyczne są niezbędne w procesie leczenia złamania.

gips syntetyczny leczenie złamanej kończyny

Jak rozpoznać złamanie kończyny?

W przypadku złamania kości bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie. Inne dość częste kontuzje to przede wszystkim skręcenia oraz zwichnięcia. Jednak złamaniu towarzyszą charakterystyczne objawy, których pojawienie się oznacza, że niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy oraz wizyta u lekarza. Najczęściej występujące symptomy to przede wszystkim:

  • silny ból kończyny,
  • zniekształcenie lub deformacja,
  • zasinienie,
  • tkliwość,
  • trudność w poruszaniu kończyną.

Bardzo często złamaniu towarzyszy także obrzęk oraz opuchlizna, zwłaszcza jeśli doszło do uszkodzenia w obrębie stawów.

Oprócz klasycznych złamań wyróżnia się także otwarte i z przemieszczeniem. W pierwszym przypadku dochodzi nie tylko do naruszenia kości, ale i skóry. Ostry fragment kości może przebić powłoki i wydostać się na zewnątrz. Złamanie z przemieszczeniem oznacza, że części kości, która uległa uszkodzeniu, zmieniają swoje położenie względem siebie.

Pierwsza pomoc podczas złamania – o czym trzeba pamiętać?

Pierwsza pomoc musi być udzielona osobie poszkodowanej niezwłocznie po pojawieniu się urazu. Jeśli jej stan jest zły, a pacjent np. stracił przytomność, konieczne jest wezwanie karetki pogotowia. Jeśli poszkodowany jest świadomy, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, należy przetransportować go jak najszybciej do najbliższego szpitala.

Podczas udzielania pierwszej pomocy przy złamaniu pod żadnym pozorem nie samodzielnie wolno nastawiać kończyny lub zmieniać jej pozycji. Musi zająć się tym lekarz, który zrobi to prawidłowo i bezpiecznie.

Diagnostyka złamania – na czym polega?

By sprawdzić, czy faktycznie doszło do złamania, wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak:

  • USG,
  • rezonans magnetyczny,
  • RTG,
  • tomografia komputerowa.

Są to skuteczne badania pozwalające określić, czy ciągłość kości została przerwana i konieczne jest unieruchomienie kończyny.

W przypadku złamań z przemieszczeniem i otwartych bardzo często niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Pacjent musi zostać hospitalizowany, a długość pobytu w szpitalu zależy przede wszystkim od stanu, w jakim się znajduje oraz od tego, jak będzie przebiegać rekonwalescencja. Najczęściej pobyt w placówce medycznej trwa kilka dni. Pacjenci przygotowywani do operacji mają założone wenflony. Rozmiary kaniul dożylnych różnią się od siebie i są oznaczone kolorami. Znacząco ułatwia to wybór wenflonu, jaki powinien zostać założony konkretnemu pacjentowi.

Przy użyciu plastikowej rurki umieszczanej w żyle pacjenta za pomocą specjalnej igły są podawane różnego rodzaju leki oraz kroplówki. Jest to wygodne dla chorego i personelu medycznego, gdyż pozwala uniknąć konieczności częstego wykonywania wkłuć. Osoby ze złamaniami w ten właśnie sposób otrzymują głównie środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W placówkach medycznych powszechnie stosuje się niezawodne oraz bezpieczne wenflony. Rozmiary kaniul dobiera się najczęściej, biorąc pod uwagę wiek pacjentów. Najmniejsze z nich są przeznaczone dla dzieci, natomiast te o większych rozmiarach i długościach sprawdzają się w przypadku osób dorosłych.

Jaki gips sprawdzi się przy złamaniu kończyny?

Czasy, gdy na złamane kończyny zakładano ciężkie i niewygodne opatrunki gipsowe na szczęście odeszły w zapomnienie. Obecnie stosuje się takie, które są lekkie i komfortowe podczas noszenia. To pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji oraz powrót do pełnej sprawności.

W przypadku poważnych złamań wymagających operacji założenie gipsu następuje dopiero po przeprowadzeniu zabiegu mającego ustabilizować uszkodzoną kończynę np. przez założenie drutów.

Ze względu na trwałość i łatwość aplikacji stosuje się gips syntetyczny. Cena tego rodzaju opatrunku jest adekwatna do jego wysokiej jakości. Taki gips bardzo szybko się zakłada. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych pacjentów, którzy niecierpliwą się podczas tej procedury medycznej. Twardnieje on całkowicie po ok. 20 minutach. W przeciwieństwie do tradycyjnego gipsu zdecydowanie lepiej przepuszcza powietrze, co może wpłynąć na zmniejszenie świądu. Charakterystyczną cechą jest także lekkość.

Gips syntetyczny jest dostępny w wielu szerokościach, co pozwala dopasować go do potrzeb pacjenta. Wcześniej warto zastosować specjalny podkład, który ułatwia aplikację oraz zabezpiecza skórę przed otarciami. Obecnie praktycznie we wszystkich placówkach medycznych wykorzystuje się gips syntetyczny. Cena tego produktu w sprawdzonych hurtowniach jest atrakcyjna. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą hurtowni medycznej Mercant, w której można znaleźć duży wybór materiałów opatrunkowych oraz syntetycznego gipsu w różnych rozmiarach.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!