Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJakie są cechy kredytu?

Jakie są cechy kredytu?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Znalazłaś swój wymarzony dom i zaczęłaś zastanawiać się nad zaciągnięciem kredytu? Czy wiesz, że kredyt w naszym kraju najczęściej zaciągany jest w przypadku chęci zakupu nieruchomości lub nowego samochodu? Sprawdź swoją wiedzę na temat kredytu i dowiedz się, jakie są cechy kredytu. 

cechy kredytu pomoc prawna

Jaka jest definicja kredytu?

Definicję kredytu znaleźć można w prawie bankowym. Definicja ta mówi o tym, że kredyt jest zobowiązaniem, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach. Wszystko to musi zostać bardzo skrupulatnie zapisane w umowie kredytowej. 

Osoba, która zaciąga kredyt, czyli kredytobiorca, zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, przestrzegania warunków umowy kredytowej oraz wydatkowania pożyczonych pieniędzy  zgodnie z warunkami umowy kredytowej.

Jakie są cechy kredytu?

W umowie kredytowej określone zostały cechy, jakie powinien mieć każdy kredyt. Cechy kredytu to między innymi:

  • odpłatność,
  • celowość,
  • zwrotność,
  • terminowość spłat,
  • zabezpieczenie.

Czy, aby zaciągnąć kredyt, należy mieć zdolność kredytową?

Aby móc zaciągnąć kredyt należy mieć zdolność kredytową. Dzięki niej bank wie, jak dużo pieniędzy może ci pożyczyć. Zdolność kredytowa oznacza czy osoba zaciągając kredyt, jest w stanie regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązania. 

Podczas wyliczenia zdolności kredytowej brane są pod uwagę aspekty takie jak wysokość dochodu osoby starającej się o kredyt, czy osoba ta posiada jakiekolwiek zadłużenie, historia kredytowa, liczba osób, którą osoba starająca się o kredyt ma na utrzymaniu oraz aspekty związane z zatrudnieniem, czyli staż pracy oraz forma zatrudnienia. 

Jakie wyróżnić możemy rodzaje kredytu?

W Polsce dostępne są różne rodzaje kredytów. Powstały one w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby konsumentów. Podział kredytu możemy zacząć od podziału na kredyt złotowy oraz kredyt walutowy. Kredyt walutowy to kredyt udzielony w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. 

Kredyty można podzielić na kredyty dla klientów indywidualnych oraz na kredyty dla firm. Kredyty dla klientów indywidualnych podzielić z kolei możemy na kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. Wśród kredytów mieszkaniowych wyróżniamy najbardziej znany kredyt hipoteczny oraz kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka. Wśród kredytów konsumenckich wyróżnić możemy kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki oraz kartę kredytową. 

Pomoc prawna

Jeżeli posiadasz już kredyt i potrzebujesz pomocy prawnej, możesz zwrócić się do kancelarii, która zajmuje się tego typu sprawami. Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce postanowiła udostępnić darmowy kalkulator Sankcji Kredytu Darmowego

Aby skorzystać z tego narzędzia, w odpowiednie rubryki należy wpisać dane takie jak nazwa banku, kwota kredytu, ilość spłaconych rat czy wysokość oprocentowania kredytu. 

Po co ludzie zaciągają kredyty?

W zależności od rodzaju kredytu wydać możemy go na różne cele. Kredyt w Polsce najczęściej zaciągany jest w momencie, gdy jednostki nie stać na opłacenie danej rzeczy z bieżących środków finansowych. W takim przypadku jednostka najczęściej udaje się do banku i składa wniosek o kredyt.

Kredyt w zależności od potrzeb zaciągnięty może zostać na zakup nowej nieruchomości, budowę domu, remont mieszkania, wakacyjny wyjazd, kupno nowych mebli, organizację uroczystości czy inne ważne dla kredytobiorcy cele. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto, jest dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i cel, na jaki chcemy zaciągnąć kredyt.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!