Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJakie krople do oczu warto stosować po operacji zaćmy?

Jakie krople do oczu warto stosować po operacji zaćmy?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Aby zabieg usunięcia zaćmy się powiódł, oprócz wiedzy i doświadczenia chirurga potrzebna jest także współpraca i zaangażowanie pacjenta. Nawet najlepiej przeprowadzona procedura medyczna nie ma szans na sukces, jeśli pacjent nie zechce postępować według zaleceń. Oprócz zakazu schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów i korzystania z basenu, dużą rolę odgrywają wytyczne dotyczące stosowania wyrobów medycznych.

jakie krople do oczu po operacji zaćmy

Niezbędne krople

Zaraz po operacji lekarz prowadzący przepisze leki, które trzeba wkraplać do oka regularnie i zgodnie ze wskazówkami lekarza. Najczęściej ordynowane są trzy typy preparatów:

  • krople zawierające antybiotyk z grupy fluorochinolonów

  • krople z zawartością niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – z diklofenakiem, bromfenakiem

  • krople z kortykosteroidem, np. deksametazonem, prednizolonem, fluorometolonem.

Według oficjalnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego antybiotyk powinno się stosować przez 7-14 dni po zabiegu, leki przeciwzapalne – co najmniej przez miesiąc, a sterydy – przez 2-4 tygodnie.

Procedura ta jest bardzo ważna, ponieważ ma za zadanie zapobiegać ewentualnemu, niekontrolowanemu zapaleniu w obrębie oka. Stan zapalny z kolei może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zrosty czy jaskra wtórna. Ponadto niesteroidowe leki przeciwzapalne skutecznie powstrzymują obrzęk plamki żółtej.

Krople, maści czy żele do oczu są bardzo efektywne, trafiając bezpośrednio do chorego miejsca i niwelując potencjalne skutki uboczne dla żołądka czy wątroby, dość częste przy podaniu ogólnym.

Odwiedź poniższy link, jeśli chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje o stosowaniu kropli po operacji zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/275-krople-do-oczu-po-operacji-zacmy-jak-dlugo-trzeba-je-stosowac

Wsparcie bez recepty

Poza preparatami o silnym działaniu terapeutycznym, w trakcie rekonwalescencji dużą ulgę przyniosą również dostępne bez recepty krople nawilżające. Oprócz swojej głównej funkcji, krople przyspieszają gojenie pooperacyjnego nacięcia i pomagają oku wrócić do stanu sprzed zabiegu.

Należy pamiętać, że operacja usunięcia zaćmy może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. zespołu suchego oka. Dolegliwość ta polega na nieprawidłowym nawilżaniu powierzchni gałki ocznej przez film łzowy. Pacjent ma wrażenie piasku pod powiekami, czuje pieczenie, czasem suchość oka.

Warto zastosować wtedy krople z hialuronianem sodu, trehalozą regenerującą czy guarem hydroksypropylowym, czyli tak zwane „sztuczne łzy”. Ważne, by nie zawierały konserwantów, które często powodują podrażnienia.

Metoda jest ważna!

Każde krople do oczu trzeba umiejętnie stosować. Oto najważniejsze zasady:

  • przed przystąpieniem do aplikacji dokładnie umyj ręce

  • nie dotykaj końcówką zakraplacza oka ani żadnej innej powierzchni, by żadne zanieczyszczenia i bakterie nie dostały się do preparatu

  • zaprzestań stosowania, jeśli wyrób zmieni kolor, przejrzystość, konsystencję, zapach

  • jeśli nie nastąpiła poprawa, przerwij aplikowanie i umów się na wizytę lekarską.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!