Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Kategorie:
DzieckoProblemy w szkole

„Moje dziecko nie chce się uczyć!, Jak mam zachęcić dziecko do nauki czytania lub nauki języka?!, Co robić, by moje dziecko chętniej odrabiało lekcje”? – z tymi i innymi pytaniami rodzice często trafiają do gabinetu psychologa lub pedagoga szkolnego. Cóż, jednym z najważniejszych aspektów nauki jest efektywne zaangażowanie dzieci w jej proces. Znani eksperci i specjaliści do spraw edukacji twierdzą, że uczniowie uczą się więcej, kiedy nauka sprawia im przyjemność. Co możesz zrobić jako opiekun, by zachęcić dziecko do nauki? Sprawdź!

Spis treści:

Motywacja, czyli jak obudzić zainteresowania dziecka nauką?

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Jak przekonać ucznia do nauki języka obcego? Obudź ciekawość dziecka!

Pokaż dziecku świat książek – jak zachęcić je do nauki czytania?

W jaki sposób pomóc dziecku w systematycznej nauce?

Rodzicu, nie lekceważ problemów dziecka!

 

Motywacja, czyli jak obudzić zainteresowania dziecka nauką? Jak motywować dziecko?

zachęcić dziecko do nauki

W procesie nauki ważna jest motywacja. Słowo to wywodzi się od łacińskiego terminu „motivus”, co z kolei oznacza „to, co porusza, co popycha”. Co to oznacza dla nauki? Aby uczeń naprawdę chciał się uczyć, potrzebuje powodu, celu, czegoś, co wzbudzi jego prawdziwe zainteresowanie. Zachęcanie dziecka do nauki zależy zatem od dążenia do samopoznania i zrozumienia tego, co tak naprawdę daje mu nauka. Możliwość rozwoju, dowiadywania się więcej o świecie, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, zaskoczenie otoczenia. Powodów może być wiele.

W tym procesie niezbędna jest partnerska współpraca szkół z rodzinami, bo każdy uczeń ma w sobie inną zdolność i każdy potrzebuje stałego wsparcia, aby osiągnąć swoje cele. Jednak proces ten nie zawsze jest łatwy, ponieważ wymaga stałego zaangażowania ze strony rodziców i wychowawców.

Motywacja ma decydujące znaczenie w odniesieniu do wyników w nauce. Z tego powodu należy zachęcać dziecko do jak najlepszego studiowania wszystkich dziedzin wiedzy, a nie tylko tych, z którymi się identyfikuje. Wsparcie emocjonalne rodziny jest bardzo ważne dla budowania pewności siebie, a co za tym idzie osiągania dobrych wyników w nauce. Przy udziale rodziców uczeń będzie miał większe szanse na wyróżnienie się w życiu szkolnym, pokonanie zniechęcenia i wszelkich innych czynników, które mogą utrudniać jego rozwój.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Poniżej znajduje się kilka ważnych wskazówek, dzięki którym Twoje wsparcie dziecka i zachęcanie go do nauki będzie skuteczne i wydajne.

  • Zawsze okazuj chęć pomocy, ponieważ niektórych przeszkód nie da się pokonać w pojedynkę.
  • Śledź na bieżąco każdy etap nauki dziecka i spróbuj dowiedzieć się, z którymi aspektami ma większe trudności.
  • Określ małe cele i spróbuj pokazać, jak łatwo można je osiągnąć, gdy się odpowiednio w nie zaangażuje i poświęci im czas.
  • Dawaj wsparcie emocjonalne nawet przy drobnych niepowodzeniach.
  • Daj dziecku jasno do zrozumienia, że ​​chcesz mu pomóc i udowodnij na własnym przykładzie, że ​​wytrwałość przynosi sukces w dorosłym życiu.
  • Pokazuj, że przeszkody są bodźcem do zintensyfikowania zaangażowania w naukę.
  • Określ harmonogramy i plan działania dla każdej czynności, którą dziecko musi zrealizować w ciągu dnia. Ustal, kiedy jest czas na naukę i zabawę. Ponadto ściśle monitoruj i przestrzegaj tych harmonogramów, aby Twoje dziecko wyrobiło nawyk nauki w ustalonym terminie.
  • Gratuluj dziecku zdobytych osiągnięć, nawet jeśli są one niewielkie. Świętuj rodzinnie każde jego zwycięstwo.
  • Zapewnij odpowiednią przestrzeń do nauki. To nie może być przypadkowe miejsce przy stole, kiedy ktoś inny je obiad lub pije kawę. Wszystkie niezbędne materiały do odrabiania lekcji muszą być w zasięgu ręki dziecka, a otoczenie musi być jak najbardziej uporządkowane, komfortowe i ciche.

Jak zachęcić dziecko do nauki – więcej wskazówek

  • Nie ma skutecznej nauki bez koncentracji. Dlatego elementy rozpraszające uwagę, takie jak telefony komórkowe, komputery i telewizor, należy wyłączyć lub odsunąć. Jeśli Twoje dziecko uczy się na komputerze, upewnij się, że w tym czasie żadne inne otwarte okno przeglądarki nie rozprasza jego uwagi.
  • Zapisz dziecko na zajęcia pozalekcyjne, kursy, korepetycje, cokolwiek, co obudzi w nim chęć zdobywania wiedzy lub pomoże mu w łatwiejszej nauce.
  • Zapewnij dostęp do niezbędnych materiałów dydaktycznych, takich jak zeszyty, książki i urządzenia cyfrowe.
  • Zachęcaj do aktywnego uczenia się, w którym zadaje się pytania, szuka na nie odpowiedzi, rozwiązuje problemy i odkrywa swoje zainteresowania.
  • Codziennie rozmawiaj z dzieckiem po przyjściu ze szkoły o tym, czego się nauczyło. Jest to niezbędne do skutecznego monitorowania procesu uczenia się, a także do zrozumienia, czy i w czym Twoje dziecko ma jakieś trudności.
  • Skontaktuj się z nauczycielami i wychowawcą dziecka, by na bieżąco śledzić przebieg jego edukacji.
  • Nie krzycz, nie krytykuj i nie porównuj z innymi.
  • Umiejętność mówienia i słuchania to klucz do sukcesu w szkole. Dlatego dużo rozmawiaj z dzieckiem, by stale rozwijało swoje umiejętności komunikacyjne.
  • Pozwól dziecku na samodzielność, nie wyręczaj go w wykonywaniu zadań. Nawet jeśli popełni błędy, to szybciej się na nich nauczy.
  • Słuchaj pomysłów swojego dziecka. Może przyjdzie mu do głowy coś, co sprawi, że szybciej nauczy się piosenki, wiersza lub tabliczki mnożenia.
  • Szanuj jego czas wolny. Pozwól dziecku na rozwijanie swoich pasji i spełnianie się w hobby. Przecież nie samą nauką człowiek żyje!

Od czasu do czasu możesz wprowadzić system pewnych nagród w zamian za dobre wyniki w nauce. Ale! Po prostu zachowaj ostrożność i rozwagę, aby nie przyzwyczaić dziecka do wykonywania zadań z nadzieją, że dostanie coś w zamian. Możesz na przykład docenić sukces ucznia, kiedy wiesz, że droga do jego osiągnięcia była trudna, wymagała czasu i poświęcenia.

Jak przekonać ucznia do nauki języka obcego? Obudź ciekawość dziecka!

jak zachęcić dziecko do nauki sposoby

Niezależnie od tego, czy jest to angielski, hiszpański, niemiecki, a nawet francuski, nauka innego języka niż ojczysty ma korzyści poznawcze dla Twojego dziecka. Dwujęzyczność pomaga w lepszym funkcjonowaniu mózgu oraz poprawia pamięć i uwagę. Istotne jest, aby rodzina była zaangażowana w ten proces, a uczenie się było naturalne. W ten sposób dziecko nie powinno być zmuszane do nauki obcego języka. Musi on pojawić się naturalnie, w przyjemnych procesach, takich jak opowiadanie historii, słuchanie piosenek, zabawa i gry.

Jak zachęcić dziecko do nauki języka? 5 wskazówek

  1. Dzieci uwielbiają gry komputerowe. Możesz zmienić ustawienia dźwięków i napisów na inny język, by oswajać je z nowymi słowami. Oprócz tradycyjnych gier komputerowych czy gier wideo istnieją planszowe gry edukacyjne ukierunkowane konkretnie na naukę wybranego języka.
  2. Bajki to doskonała propozycja dla młodszych dzieci na pierwszy kontakt z językami obcymi. W Internecie nie brakuje propozycji obcojęzycznych kreskówek, również takich, które edukują przez zabawę. (Dobrym przykładem jest tutaj „Świnka Peppa”)
  3. Dzieci uczą się języka ojczystego na przykładzie rodziców i krewnych, nie inaczej jest z drugim językiem. Nawet jeśli nie znasz biegle obcego języka, ważne jest wplatanie w rozmowie nowych, pojedynczych słów i powtarzanie ich w codziennych czynnościach.
  4. Obcojęzyczne publikacje są bogatym źródłem wiedzy. Zacznij od zakupu książeczek dla niemowląt i młodszych dzieci. To sprawia, że ​​młody człowiek zaczyna łączyć słowa z obrazami i stopniowo rozwija się, rozumiejąc treść z większą liczbą tekstów i mniejszą liczbą ilustracji.
  5. Skorzystaj ze specjalnych aplikacji i programów na telefon lub komputer, które stymulują naukę języka obcego u dzieci.

Możesz puszczać także dziecku piosenki w języku obcym. Na przykład „Stary Donald farmę miał” to jedna z najpopularniejszych propozycji na rozpoczęcie przygody z językiem angielskim.

Pokaż dziecku świat książek – jak zachęcić je do nauki czytania?

zachęcić dziecko do czytania

Czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Pomaga rozwijać język na różne sposoby, tworzyć narracje i lepiej radzić sobie z przedmiotami szkolnymi. Ponadto pobudza kreatywność, wyobraźnię i zachęca do rozwoju umiejętności społeczno-emocjonalnych, które będą ważne przez całe dorosłe życie. A jeśli dziecko lubi czytać, korzyści mogą być jeszcze większe! Dlatego zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pomogą Twojej pociesze zakochać się w książkach.

  • Czytaj dziecku od najmłodszych lat. Ten wczesny kontakt ze światem bajek pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych i przyczynia się do budowania dobrych relacji z książkami na długie lata.
  • Zawsze dobieraj książki do grupy wiekowej dziecka, dzięki czemu szybciej przyzwyczai się do czytania.
  • Stwórz w pokoju dziecka kącik czytelniczy z półkami lub regałem na książki.
  • Zamiast nowej zabawki na prezent, wybieraj nowość wydawniczą dla dzieci.
  • Spraw, by czytanie stało się częścią codziennej rutyny dziecka. Może to być na przykład czas przed snem, ponieważ pomaga to również uspokoić się i dobrze przespać noc.
  • Wprowadzaj czytelnicze innowacje. Wybieraj między publikacjami z ilustracjami, wierszami, piosenkami, znanymi postaciami, a autorami klasycznych książek dla dzieci.
  • Nie traktuj czytania jako obowiązku lub kary.
  • Wspólnie z dzieckiem odwiedzajcie biblioteki i księgarnie, idźcie na premierę książki i spotkanie z jej autorem.
  • Bądź przykładem – niech dziecko widzi, że Ty też czytasz i sprawia Ci to przyjemność.
  • Bawcie się czytaniem: ożywiajcie postacie, nadawajcie im głosy, używajcie akcesoriów podczas czytania. Słowem: puśćcie wodze fantazji i dobrze się bawcie!

Pamiętaj, że wspólnie spędzony czas z książkami wzmacnia więź rodzinną.

W jaki sposób pomóc dziecku w systematycznej nauce?

Wielu uczniów nie wykazuje zainteresowania książkami i zeszytami, a rodzicom trudności sprawia zachęcenie ich do odrabiania lekcji, czy przygotowania się do sprawdzianów. Być może w Twoim domu brakuje organizacji czasu na odrabianie lekcji, pracę i naukę do sprawdzianu. Wyrobienie w dziecku nawyku uczenia się przez określony czas w ciągu dnia, przeglądania treści i bieżącego odrabiania lekcji zadanych w dniu ich otrzymania to część rutyny. To w zasadzie nawyk, który mały uczeń będzie nosił ze sobą do końca życia. Jeśli w życiu dziecka istnieje organizacja, nigdy nie dojdzie do nagromadzenia zadań i obowiązków. Nie pojawi się presja i nerwowa sytuacja, że o czymś się zapomniało. Ponadto pamiętaj, że praktyka codziennego powtarzania jest skuteczna dla lepszego utrwalenia treści.

Jak nauczyć dziecko systematyczności? 5 sposobów

  1. Stwórz rutynę nauki, wyznaczającej okres, w którym dziecko będzie poświęcać się tym czynnościom.
  2. Na początku będzie trzeba codziennie przypominać mu o tym zobowiązaniu, ale z czasem przyzwyczai się i stanie się to dla niego czymś naturalnym w codziennym życiu.
  3. Warto stworzyć kącik do nauki, z wygodnym biurkiem i krzesłem, regałem na książki, pojemnikiem na przybory szkolne i lampką. W ten sposób Twoje dziecko będzie miało motywację do odrabiania lekcji.
  4. Codziennie przestrzegajcie ustalonej rutyny nauki, aby dziecko czuło się bezpiecznie i pamiętało, kiedy jest czas na obowiązki, a kiedy na zabawę.
  5. Rodzice nie powinni wykonywać ćwiczeń i rozwiązywać problemów za dziecko. Chodzi tylko o wskazówki, bo inaczej nie nauczy się ono ani systematyczności, ani samodzielności.

Rodzicu, nie lekceważ problemów dziecka!

zachęcić dziecko do nauki języka

Niektóre dzieci przejawiają szczególne trudności w nauce. I nie chodzi tu o zwykłe lenistwo, a o poważniejszy problem. Zwykle dość ciężko można go zauważyć, ponieważ wiąże się z innymi zagadnieniami. Początkowo wyniki uczniów zaczynają się pogarszać, a jeśli rodzice są odpowiednio czujni, zaczynają zwracać na to większą uwagę. Może to nie jest jakiś wielki czerwony alarm, ale przynosi szereg znaków, które można postrzegać i rozumieć jako prośbę o pomoc. Dlatego rodzice muszą być świadomi szkolnego życia swoich dzieci i zawsze starać się wiedzieć, co się dzieje. W ten sposób będą mogli zidentyfikować kwestie, które wymagają korekty.

Każdy uczeń wyraża swoją trudność na różne sposoby. Jedni nie uczą się, inni zachowują w karygodny sposób. Co więcej, samo uczenie się jest złożonym procesem, na który składa się szereg powiązanych ze sobą czynników — psychologicznych, poznawczych, społecznych — które należy dokładnie przeanalizować. Dlatego każda drobna zmiana w zachowaniu i spadek wydajności powinny być dzwonkiem alarmowym dla odpowiedzialnych rodziców.

Niektóre typowe objawy, że dziecko ma problemy w nauce to:

  • trudności z zapamiętywaniem;
  • brak zrozumienia czytanego tekstu;
  • złe oceny;
  • niechęć do nauki i rozwiązywania zadań;
  • stronienie od odrabiania lekcji;
  • unikanie chodzenia do szkoły.

Czasami powodem braku zainteresowania dziecka nauką jest trudność w zrozumieniu tego, czego się uczy. Odbieganie wynikami szkolnymi od rówieśników również rodzi myśli, że nigdy nie przyswoi wiedzy na odpowiednim poziomie.

Zaburzenia uczenia się mogą mieć wiele przyczyn. Dwa główne to problemy psychologiczne lub zaburzenia poznawcze. Kwestie psychologicznie mogą być związane z traumą, lękiem i złymi wspomnieniami, które negatywnie naznaczają dziecko. Jeśli chodzi o aspekt poznawczy, powikłania te są związane z deficytami uwagi, dysleksją lub nieefektywnymi technikami nauczania — coś, co ma związek z placówką, do której dziecko uczęszcza.

Zauważanie problemu i szukanie jego źródła są ważne dla dalszej efektywnej nauki. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności z uczeniem się, nie lekceważ tego problemu. Skorzystaj z pomocy psychologa dziecięcego, który zajmie się diagnozą tego stanu. W ten sposób będzie możliwa praca z konkretnymi działaniami, które poprawią to, co wymaga naprawy.

W naszej poradni wspieramy rodziców, którzy nie tylko nie radzą sobie ze zdiagnozowanymi trudnościami dziecka w nauce, ale także zajmujemy się diagnozą tych problemów. (Sprawdź: Testy psychologiczne w Spokój w Głowie). Doradzamy również, jak postępować, by skutecznie zachęcić ucznia do nauki. Wsparcie psychologa będzie bardzo przydatne i skuteczne nie tylko dla Ciebie, ale też dla dziecka. Zapewni mu naturalny rozwój umiejętności i zdolności niezbędnych do życia w środowisku szkolnym i poza nim.

Jeśli pytanie „jak zachęcić moje dziecko do nauki?” nie opuszcza Twojej głowy, to już wiesz, co musisz zrobić, aby zainteresowało się lekcjami i innymi pracami szkolnymi. Jeśli jednak nadal Twoja pomoc i wysiłek dziecka nie przynoszą rezultatów, skorzystajcie z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!