Blog

Monika Chrapińska-Krupa - Artykuły

dziecko płacze

Dziecko płacze – jak reagować?

Płacz dziecka jest dla rodziców stresujący i to bez względu na to, w jakim wieku jest ich pociecha. U noworodków i niemowlaków płacz jest formą komunikacji i oznacza całą gamę emocji. Sygnalizuje również najważniejsze potrzeby fizjologiczne takie jak głód czy konieczność zmiany pieluszki. W starszym wieku słowa zastępują łzy, ale nawet rodzice przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym muszą liczyć się z występowaniem napadów histerii czy okazywaniem niezadowolenia w inny, równie głośny sposób. Co to znaczy, jak dziecko płacze? I jak reagować na te łzy wyjaśnia psycholog dziecięcy.

Co to znaczy, jak dziecko płacze?

Wielu rodziców, zwłaszcza debiutujących w swojej roli, zastanawia się, co to znaczy, jak dziecko płacze. U niemowlaka zazwyczaj jest to podstawowa forma porozumiewania się, która pozwala na przekazanie komunikatów: jestem głodny, spragniony, potrzebuję utulenia, boli mnie brzuszek, mam mokrą pieluszkę, jest mi za ciepło/za zimno. Często płacz pojawia się w wyniku ząbkowania oraz przebodźcowania i zmęczenia np. po dniu spędzonym w hałaśliwym centrum handlowym. U takich maluszków każdy rodzaj płaczu oznacza coś innego, a czuli rodzice szybko uczą się rozszyfrowywać ten tajny kod.

Kolejne etapy rozwoju dziecka to przede wszystkim poszerzanie zasobu słownictwa. Ta umiejętność sprawia, że komunikowanie staje się łatwiejsze, a artykułowanie potrzeb – zrozumiałe dla otoczenia. Nie oznacza to jednak, że kilkulatek przestaje płakać. Małe dzieci nadal płaczą, gdy są zmęczone lub głodne. Dodatkowo, wraz z rozwojem świadomości i wyobraźni pojawia się płacz spowodowany strachem przed rozstaniem z rodzicami, strachem przed obcymi lub tzw. buntem. Mama i tata nierzadko zastanawiają się też nad tym, co robić, gdy dziecko płacze i nie chce iść do przedszkola i czemu dziecko płacze przez sen.

Czemu dziecko płacze przez sen?

Jak już wspomnieliśmy jest bardzo wiele powodów wywołujących u malucha smutek, złość czy rozdrażnienie. Ale czemu dziecko płacze przez sen?

Im młodsze dziecko, tym więcej nocnych pobudek. Kiedy niemowlak budzi się z płaczem lub kwileniem czy śpi niespokojnie, to zazwyczaj oznacza mokrą pieluszkę, głód, nieodpowiednią temperaturę lub potrzebę utulenia. Co wybudza starsze dzieci? Pamiętaj, że kilkulatki rozwijają się bardzo szybko, a ich zapotrzebowanie na sen zmienia się. W ich mózgu zachodzi też wiele zmian, – wszystko, co zobaczyli i przeżyli w dzień, wraca do nich ze zdwojoną mocą w nocy.

Warto wiedzieć, że już u 4-latków mogą się pojawiać tzw. lęki nocne. To stan, kiedy dochodzi do zaburzeń w fazie głębokiego snu NREM. Dziecko budzi się z płaczem i krzykiem, nie daje się go uspokoić, dopóki się nie wybudzi. Rano zazwyczaj nie pamięta tego nocnego wydarzenia.

Co zrobić gdy dziecko płacze?

Bez względu na to, jaki to rodzaj płaczu, postaraj się ustalić i wyeliminować jego przyczynę. W przypadku niemowlaka sprawdź temperaturę pomieszczenia (optymalnie około 20 stopni Celsjusza), zobacz, czy ubranko nie uwiera, czy nie jest głodny, spragniony, nie ma zabrudzonej pieluszki. Jeżeli mimo swoich starań nie uda Ci się wyeliminować płaczu w dzień czy w nocy udaj się do pediatry, a w razie potrzeby także do psychologa dziecięcego.

Co robić, gdy dziecko płacze i nie chce iść do przedszkola?

Płacz towarzyszy zarówno niemowlakom, jak i starszakom. Co zrobić, gdy dziecko płacze i nie chce iść do przedszkola? Albo przejawia smutek przed wyjściem do dzieci, nawet na placu zabaw? Zawsze warto szukać przyczyny takie sytuacji. Szczególnie w pierwszych tygodniach przygody przedszkolnej powodem może być zmęczenie spowodowane wczesną pobudką, lęk separacyjny, smutek spowodowany rozstaniem z rodzicem i po prostu tęsknota za domem.

Jeżeli ten stan się utrzymuje warto skonsultować się z wychowawcą grupy i zasięgnąć porady u psychologa dziecięcego. Zazwyczaj doradzane są:

  • spokojne podejście, rzeczowa rozmowa z dzieckiem, wyjaśnienie, dlaczego musi chodzić do placówki,
  • odpowiednio wczesna pobudka, aby porannym przygotowaniom do wyjścia z domu nie towarzyszył stresujący pośpiech,
  • zamienienie drogi do przedszkola w przygodę lub zabawę, np. skakanie przez kałużę, liczenie znaków drogowych, szukanie przedmiotów na konkretny kolor,
  • integracja dziecka z kolegami i koleżankami z grupy poza murami przedszkola, np. na placu zabaw.

Często rodzice są rozczarowani, że zamiast pełnego energii wesołego przedszkolaka mają w domu przygaszone dziecko, dla którego poranne wyjście do przedszkola to koszmar. Pamiętaj o:

  • zachowaniu spokoju – Twój stres udziela się dziecku,
  • pozwalanie dziecku na przeżywanie emocji,
  • tym, że adaptacja przedszkolna wymaga czasu – u niektórych dzieci trwa całymi tygodniami.

Kiedy do psychologa dziecięcego?

Zdarza się, że znalezienie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy, jak dziecko płacze jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Rodzice, którzy mimo podejmowania wielu prób rozwiązania problemu z domu, we własnym gronie, czują, że przegrywają, powinni bez obaw i wstydu skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Bywa też, że odkrycie przyczyny, czemu dziecko płacze w nocy czy przed wyjściem do przedszkola wymusza podjęcie konkretnych działań, jak choćby psychoterapii. Dobrze wówczas mieć przy boku zaufanego specjalistę.

Udostępnij

Jak zdobyć szacunek u dziecka?

Niejeden rodzic zastanawia się, jak zdobyć szacunek u dziecka. Okazywanie szacunku to traktowanie innych w sposób życzliwy, …

terapia par

Jak wygląda terapia małżeńska?

Podjęcie decyzji o poszukaniu pomocy na zewnątrz nie jest łatwe. Często jednak terapia małżeńska to konieczność …

asperger u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłych

Asperger to zaburzenie, które kojarzy się głównie z dziećmi i młodzieżą. Rzeczywiście najczęściej jest rozpoznawane …