Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogDepresja, a zaburzenia lękowe – czym się różnią?

Depresja, a zaburzenia lękowe – czym się różnią?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Depresja i zaburzenia lękowe to dwie często spotykane choroby psychiczne, które często występują razem i mogą wywoływać podobne objawy. Jednak są to dwie odrębne jednostki diagnostyczne, które różnią się istotnymi cechami. Warto znać główne różnice między depresją a zaburzeniami lękowymi i wiedzieć, na czym polegają te dwie często mylone ze sobą choroby.

jakie leki na nerwicę

Różnice w objawach i przebiegu depresji i zaburzeń lękowych

Depresja i zaburzenia lękowe różnią się nie tylko pod względem objawów, ale także przebiegu choroby. Depresja charakteryzuje się głównie uczuciem przygnębienia, smutku i utraty zainteresowania życiem.

Osoby cierpiące na depresję często tracą energię, odczuwają chroniczne zmęczenie i utratę zainteresowania tym, co wcześniej sprawiało im przyjemność. Może również dochodzić u nich do zaburzenia odczuwania jakichkolwiek emocji: nie tylko pozytywne, ale i trudne wydarzenia nie wywołują one reakcji u osób z zaawansowaną depresją.

W przypadku zaburzeń lękowych, głównym objawem jest natomiast nadmierny niepokój i lęk. Odczuwanie niepokoju i lęku w związku ze zwykłymi sytuacjami dnia codziennego, zamartwianie się i wynikającego z tego zaburzenia snu oraz odżywiania to dość typowe objawy zaburzeń tego typu.

Chorzy dotknięci zarówno depresją, jak i stanami lękowymi, często doświadczają stałego napięcia, obaw, że coś złego może się wydarzyć oraz objawów fizycznych, takich jak drżenie, poty i wspomniane zaburzenia snu.

Depresja prowadzi często do izolacji społecznej, podczas gdy osoby z zaburzeniami lękowymi mogą unikać sytuacji, które wywołują u nich lęk (a może być on o różnorodnym pochodzeniu).

Podłoże biologiczne i genetyczne

Kolejną istotną różnicą między depresją a zaburzeniami lękowymi jest ich podłoże biologiczne i genetyczne.

Badania sugerują, że obie te choroby mają pewne podłoże genetyczne, ale różne geny mogą być zaangażowane w ich rozwijanie się. W obu przypadkach rodziny, w których diagnozowano przypadki zaburzeń tego typu, są bardziej podatne na powielanie zachorowań w kolejnych pokoleniach.

Należy jednak pamiętać, że genetyka to nie wszystko. Istnieją różne rodzaje zaburzeń lękowych, takie jak zaburzenie lękowe uogólnione, fobia społeczna czy napady paniki, które mogą wynikać np. z nieprzepracowanych traum lub złych doświadczeń życiowych.

Depresja może być chorobą przewlekłą o podłożu genetycznym, biologicznym związanym z zaburzeniami w wytwarzaniu serotoniny oraz behawioralnym. Zaburzenia lękowe nie mają podłoża biologicznego.

Reakcje na stres i wydarzenia życiowe

Depresja i zaburzenia lękowe mogą również różnić się w kontekście reakcji na stres i wydarzenia życiowe. Osoby z depresją często doświadczają jej po przejściu przez trudne i traumatyczne wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby czy rozwód. Depresja może też mieć swoje korzenie w długotrwałym stresie i przewlekłym niewłaściwym radzeniem sobie z trudnościami.

Zaburzenia lękowe, z drugiej strony, często wydają się być bardziej związane z niepokojem związanym z przyszłością i nadmiernym lękiem przed możliwymi zagrożeniami. Osoby z zaburzeniami lękowymi mogą obawiać się codziennych sytuacji, które inni postrzegają jako normalne i niegroźne, co prowadzi do unikania tych sytuacji i utrudnia funkcjonowanie społeczne.

Skutki fizyczne i psychiczne

Ostatnią istotną różnicą między depresją a zaburzeniami lękowymi są skutki fizyczne i psychiczne tych chorób. Depresja może prowadzić do ogólnego pogorszenia zdrowia fizycznego, prowadząc do problemów związanych z układem immunologicznym, sercem, układem pokarmowym oraz prowadząc do przewlekłego bólu.

Osoby z depresją mogą także mieć myśli samobójcze i tendencje do autoagresji, które skutecznie mogą być niwelowane przez dobrze dobrane leki na depresję.

Zaburzenia lękowe, choć także prowadzą do pogorszenia zdrowia psychicznego, skupiają się głównie na reakcjach fizycznych na lęk. Osoby z tymi zaburzeniami mogą doświadczać napadów paniki, drżenia, bólów głowy oraz zaburzeń snu. W leczeniu tych objawów z kolei pomagają leki na nerwicę lękową.

Podsumowując, depresja i zaburzenia lękowe, choć mogą wydawać się podobne, to jednak są dwiema odrębnymi jednostkami diagnostycznymi. Różnią się nie tylko objawami, ale także podłożem biologicznym, reakcjami na stres i skutkami fizycznymi i psychicznymi. Ważne jest, aby zrozumieć te różnice, ponieważ mają one wpływ na sposób diagnozowania i leczenia tych chorób. Osoby cierpiące na depresję i zaburzenia lękowe mogą potrzebować różnych form terapii i wsparcia, dlatego ważne jest dokładne rozpoznanie i dostosowanie leczenia do konkretnej sytuacji pacjenta.

Warto także podkreślić, że depresja i zaburzenia lękowe mogą występować razem, co jest nazywane współwystępowaniem lub współistnieniem tych chorób. W takim przypadku pacjent może doświadczać zarówno objawów depresji, jak i lęku. Jest to sytuacja szczególnie trudna, która wymaga kompleksowego podejścia terapeutycznego i wsparcia psychiatrycznego. To psychiatra powinien ustalać, jaki lek oraz dawka są odpowiednie, aby wspomóc pacjenta w codziennym funkcjonowaniu i umożliwić mu podjęcie pracy terapeutycznej.

Na koniec, należy pamiętać, że zarówno depresja, jak i zaburzenia lękowe są chorobami, które można skutecznie leczyć. Profesjonalna pomoc psychiatryczna, terapia psychologiczna oraz wsparcie rodziny i bliskich mogą znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych tymi chorobami. Kluczowym jest rozpoznanie i wczesne leczenie, które może zapobiec pogorszeniu się stanu pacjenta i pomóc mu wrócić do zdrowia.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!