Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogTabletki antykoncepcyjne a depresja

Tabletki antykoncepcyjne a depresja

Kategorie:
DepresjaDorosły

Tabletka antykoncepcyjna jest jedną z najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży, a także jedną z najskuteczniejszych, jeśli jest przyjmowana prawidłowo. Jednak coraz więcej młodych kobiet czuje się apatycznych, ospałych i zmęczonych. Jednocześnie stale rośnie liczba osób, które cierpią na depresję. Czy ma to związek ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie są skutki uboczne przyjmowania takich tabletek? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Tabletki antykoncepcyjne – czym są?

Antykoncepcja hormonalna – jak działa?

Tabletki antykoncepcyjne nazwy i ich rodzaje

Antykoncepcja hormonalna – jak wybrać najlepsze pigułki?

Tabletki antykoncepcyjne skuteczność

Jakie są zalety antykoncepcji hormonalnej?

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne a depresja – czy mają związek?

Antykoncepcja hormonalna, depresja i wahania nastroju – jak sobie pomóc?

Tabletki antykoncepcyjne a nerwowość – hormonalna przyczyna stresu

Biorę tabletki, nie mam ochoty na seks…

Zanim weźmiesz tabletkę antykoncepcyjną – zadbaj o siebie!

 

Tabletki antykoncepcyjne – czym są?

antykoncepcja hormonalna

W 1960 roku w USA pojawiła się pierwsza pigułka antykoncepcyjna. Nawet jeśli początkowo była przepisywana tylko zamężnym kobietom, dawała im możliwość indywidualnej kontroli i panowania nad własnym organizmem. Pomimo wkładu w ważne osiągnięcia w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet, zaczęły pojawiać się niepożądane, a nawet niebezpieczne skutki uboczne zażywanych tabletek. Miało to głównie związek z wysokimi dawkami hormonów, jakie stosowano w pierwszych pigułkach. Pół wieku później przemysł farmaceutyczny wyprodukował tabletki o znacznie niższych dawkach, ale stosowanie tej metody nadal niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Tabletka wykorzystuje hormony w celu zahamowania owulacji, a tym samym zapobiegania nieplanowanej ciąży. Hormony to substancje wytwarzane przez organizm lub opracowane w laboratorium, które regulują i kontrolują funkcjonowanie organizmu i jego układów, takich jak układ rozrodczy. Ta metoda antykoncepcji musi być przepisana przez lekarza, ponieważ dopiero po analizie krwi i stanu zdrowia pacjentki można dobrać pigułkę odpowiednią dla jej organizmu.

Antykoncepcja hormonalna – jak działa?

Dla lepszego zrozumienia, jak działają tabletki antykoncepcyjne, należy najpierw zrozumieć, jak funkcjonuje cykl menstruacyjny. Co miesiąc kobiece ciało przygotowuje się do ewentualnej ciąży, przechodząc zmiany, które trwają średnio od 25 do 30 dni. Wynikają one z uwalniania czterech hormonów przez jajniki i przysadkę mózgową (gruczoł znajdujący się w mózgu, który kontroluje pracę kilku innych gruczołów w ciele).

  • FSH: uwalniany przez przysadkę mózgową na początku cyklu menstruacyjnego, „informuje” jajniki, że pęcherzyki jajnikowe (struktury, w których rozwijają się komórki jajowe) mogą zacząć się rozwijać.
  • Estrogen (estradiol): gdy pęcherzyki zaczynają się rozwijać, wytwarzają ten hormon, który przygotowuje organizm do ewentualnej ciąży. Rozpoczyna się faza pęcherzykowa cyklu miesiączkowego (trwa od 12 do 16 dni), która kończy się, gdy estradiol osiąga swój szczyt i stymuluje przysadkę mózgową do produkcji hormonu LH. Hormon ten jest stosowany w tabletkach antykoncepcyjnych.
  • LH: jego wzrost prowadzi do owulacji 24 do 36 godzin po jej szczycie, czyli oznacza początek fazy lutealnej cyklu miesiączkowego, kiedy następuje podwyższenie produkcji progesteronu przez jajniki.
  • Progesteron: prowadzi do pogrubienia endometrium, które przygotowuje się do przyjęcia ewentualnego zarodka. Gdy nie ma zapłodnienia, progesteron zaczyna spadać, co prowadzi do złuszczania się endometrium pod koniec 14. dnia, czyli miesiączki. W tabletkach występuje w składzie o następujących nazwach: lewonorgestrel, gestoden, dezogestrel, octan cyproteronu, drospirenon, chlormadinon, dienogest.

Pigułka antykoncepcyjna łączy estrogen i progesteron w celu zahamowania owulacji, zapobiegając uwolnieniu komórki jajowej. Lek działa również w celu zmiany śluzu szyjki macicy w endometrium, zapobiegając przedostawaniu się plemników do jajowodów, gdzie zachodzi zapłodnienie. Efekty działania tabletki odczuwalne są już pierwszego dnia.

Tabletki antykoncepcyjne – nazwy i ich rodzaje

Wśród różnych dostępnych tabletek antykoncepcyjnych najczęściej przepisywane są:

  • Pigułka jednofazowa zawiera estrogen i progesteron w tej samej dawce. To najpopularniejsza tabletka antykoncepcyjna dla kobiet. Stosowanie powinno rozpocząć się między pierwszym a piątym dniem miesiączki i zakończyć, gdy opakowanie się wyczerpie. Następnie konieczne jest zrobienie przerwy na 7 dni, w której pojawi się tzw. krwawienie z odstawienia.
  • Minipigułka lub pigułka bez estrogenu zawiera tylko progesteron. Jest to tabletka wskazana dla kobiet karmiących piersią, które chcą uniknąć kolejnej ciąży. W przypadku tych kobiet tabletkę należy przyjmować codziennie bez przerwy.
  • Pigułka wielofazowa zawiera kombinację hormonów o różnych dawkach w zależności od fazy cyklu rozrodczego. Te tabletki powodują mniej działań niepożądanych i są produkowane w różnych kolorach, aby zróżnicować dawkę i kontrolować cykl. Należy przestrzegać kolejności ich zażywania zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.

Najpopularniejsze nazwy tabletek antykoncepcyjnych to m.in.

  • Vines,
  • Artilla (Artizia),
  • Harmonet,
  • Kontracept,
  • Logest,
  • Sylvie 20,
  • Dessette,
  • Novynette,
  • Ovulastan,
  • Diane-35,
  • Micorgynon,
  • Attywia,
  • Qlaira,
  • Yasmin,
  • Yasminelle,
  • Symonette.

Antykoncepcja hormonalna – jak wybrać najlepsze pigułki?

tabletki antykoncepcyjne nazwy

Poszczególne pigułki mogą mniej lub bardziej odpowiadać każdej kobiecie. Na przykład tabletki z progesteronem są polecane kobietom karmiącym piersią, ponieważ nie mogą przyjmować estrogenu. Podczas doboru tej metody antykoncepcji należy jednak wziąć pod uwagę też kilka innych czynników, takich jak:

  • uwzględnianie częstotliwości krwawienia miesięcznego, czy też jego brak,
  • obecność lub brak trądziku,
  • występowanie obrzęków i wzdęć,
  • chęć zajścia w ciążę lub nie zajścia w ciążę zaraz po odstawieniu pigułki,
  • problemy ginekologiczne, takie jak zespół policystycznych jajników, mięśniaki, zaburzenia hormonalne itp.,
  • zakrzepica lub niewydolność naczyń krwionośnych,
  • nowotwory i choroby genetyczne,
  • cukrzyca,
  • obecność niewyjaśnionego krwawienia z pochwy,
  • migreny z towarzyszącymi objawami, takimi jak problemy ze wzrokiem, trudności w mówieniu, osłabienie lub drętwienie dowolnej części ciała.

Nie należy przyjmować pigułek antykoncepcyjnych na własną rękę. Każdy taki środek musi być przepisany przez lekarza ginekologa lub endokrynologa, najlepiej po wykonaniu kompletu badań, w tym analizy hormonów we krwi.

Tabletki antykoncepcyjne – skuteczność

Szanse na zajście w ciążę przy antykoncepcji hormonalnej nie zależą tylko od pigułki, ale także od przestrzegania jej przyjmowania. Zasada jest prosta: im dokładniej ją zażywasz, przestrzegając harmonogramu i nie zapominając o tabletce, tym jest skuteczniejsza. Przy systematycznym stosowaniu o wyznaczonych porach można uznać, że pigułki mają skuteczność bliską około 99,8%.

Dlatego należy upewnić się, że:

  • tabletkę bierzesz codziennie o tej samej porze,
  • popijasz pigułkę wodą,
  • nawet jeśli zapomnisz przyjąć tabletki o wyznaczonej godzinie, zrobisz to w ciągu najbliższych 12 godzin.

Dbałość o te czynniki jest niezbędna, żeby organizm mógł prawidłowo przyjmować dzienną porcję hormonu. To właśnie te dawki hormonalne będą zapobiegać ciąży, ponieważ działają poprzez hamowanie owulacji, a tym samym zapobiegają zapłodnieniu. Jednak w pierwszym miesiącu stosowania tabletek samo ich zażywanie może nie chronić tak dobrze przed ciążą, ponieważ organizm zaczyna przyzwyczajać się do nowego schematu hormonalnego. Ważne jest, żeby w tym okresie powiązać pigułki z innymi metodami antykoncepcji np. prezerwatywą.

Ponadto istnieje kilka innych czynników, które mogą zmniejszyć skuteczność pigułki:

  • stosowanie antybiotyków, leków antydepresyjnych, przeciwwirusowych, przeczyszczających, przeciwgrzybiczych, przeciwpadaczkowych,
  • biegunka lub wymioty po zażyciu pigułki,
  • zioła i suplementy diety: dziurawiec, dzięgiel chiński, babka płesznik, witamina C, węgiel leczniczy, chrom,
  • sok grejpfrutowy (między wypiciem soku lub zjedzeniem owocu a przyjęciem pigułki musi upłynąć co najmniej 4 godziny).

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol to także nie jest dobre połączenie. Zwłaszcza, jeśli wypijesz za dużo i dojdzie do zatrucia organizmu, czyli wymiotów i nudności.

Jakie są zalety antykoncepcji hormonalnej?

Doustna metoda antykoncepcji jest obecnie najczęściej stosowaną metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Oprócz samej antykoncepcji, pigułka jest również zalecana w leczeniu niektórych chorób, które często dotykają kobiety. Mogą to być nieregularne krwawienia, skurcze menstruacyjne, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zmniejszenie krwawienia miesiączkowego, endometrioza i zespół policystycznych jajników.

Pigułka antykoncepcyjna może też zmniejszyć częstość występowania raka jajnika i nowotworów endometrium, łagodnych torbieli piersi i rozwoju hormonozależnych torbieli jajników. Doustna terapia antykoncepcyjna jest również stosowana w leczeniu nieregularnych lub nadmiernych krwawień, trądziku, hirsutyzmu (owłosienie w nietypowych dla kobiet miejscach), bolesnego miesiączkowania i endometriozy.

Większość pacjentek nie zdaje sobie jednak sprawy ze skutków ubocznych środków antykoncepcyjnych. Wiele też cierpi z tego powodu, ale nie wiąże ich występowania ze stosowaniem doustnej antykoncepcji. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tym tematom.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne wpływają na poziom hormonów kobiety, prowadząc do różnych skutków ubocznych. Efekty te zwykle ustępują w ciągu 2-3 miesięcy, ale mogą pojawić się też później.

Najczęstsze skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, które zgłaszają kobiety to:

  • Obrzęk lub przyrost masy ciała: jest to jeden z objawów, które najbardziej przerażają kobiety, ponieważ zmiany hormonalne mogą sprzyjać przybieraniu na wadze lub zatrzymywaniu się wody w organizmie.
  • Bóle głowy: zwłaszcza u kobiet, które mają predyspozycje do migren.
  • Trądzik: może być spowodowany zmianami hormonalnymi, a środki antykoncepcyjne mogą ułatwiać pojawienie się przerażających pryszczy. Trądzik generowany przez środki antykoncepcyjne jest niezależny od wieku i rodzaju skóry, ale młodsze kobiety i te o skórze mieszanej lub tłustej są bardziej podatne na zmiany.
  • Bóle i tkliwość piersi: objawy te są bardziej intensywne i częściej zgłaszane podczas przyjmowania pierwszych cykli tabletek.
  • Zmiana w krwawieniu menstruacyjnym: oczekuje się, że stosowanie środków antykoncepcyjnych spowoduje, że krwawienie jest mniej intensywne, a także zmniejsza skurcze. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Poza tym plamienie międzymiesiączkowe jest najczęstszym skutkiem ubocznym pigułek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ organizm dostosowuje się do zmian poziomu hormonów, a macica dostosowuje się do cieńszej wyściółki.
  • Upławy: podczas przyjmowania pigułki mogą wystąpić zmiany w wydzielinie z pochwy. Może to spowodować zwiększenie lub zmniejszenie nawilżenia pochwy lub zmianę charakteru wydzieliny. Jeśli pigułka powoduje suchość pochwy, a kobieta chce współżyć, najczęściej musi zdecydować się na stosowanie lubrykantów.
  • Nudności: niektóre kobiety doświadczają łagodnych nudności przy pierwszym zażyciu pigułki, ale zwykle one ustępują. Pomocne może być przyjmowanie podczas jedzenia lub przed snem.
  • Zmiany nastroju: hormony odgrywają ważną rolę w regulowaniu nastroju i emocjach każdej kobiety. Zmiany poziomu hormonów w wyniku przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych mogą wpływać na samopoczucie. Jeśli już miesiączka stanowi czynnik zmiany nastroju, przy stosowaniu tabletek sytuacja się pogarsza. Kobiety częściej się irytują, są nadwrażliwe i narzekają z powodu złego samopoczucia.
  • Zmniejszone libido: tabletki antykoncepcyjne mogą również wpłynąć na popęd seksualny, a dokładnie na jego obniżenie i brak przyjemności z seksu.

Tabletki antykoncepcyjne a depresja – czy mają związek?

skutki uboczne tabletki antykoncepcyjne

„Kiedy przestałam przyjmować tabletki antykoncepcyjne po 5 latach ich regularnego zażywania, czułam się, jakbym obudziła się z wiecznej drzemki. Przestałam być ospała, odszedł długo utrzymujący się smutek, wahania nastrojów i płaczliwość. Po prostu poczułam się o weselsza, odzyskałam energię i chęć do życia” – tymi słowami jedna z pacjentek skomentowała skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej, która pierwotnie do gabinetu psychologicznego zgłosiła się z objawami depresji. Czy rzeczywiście tabletki mogły mieć tak negatywny wpływ na jej samopoczucie? Czy depresja może być spowodowana przyjmowaniem hormonów?

Badanie przeprowadzone przez duńskich naukowców i opublikowane w 2016 roku wykazało, że stosowanie hormonalnych metod antykoncepcyjnych, zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych, ma silny związek ze zmianami w zdrowiu psychicznym kobiet. Powiązano w nim stosowanie antydepresantów z jednym ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Badanie trwało 13 lat i objęło analizę ponad miliona kobiet w wieku od 15 do 34 lat. Wyniki wskazują, że u uczestniczek, które stosowały pigułki, hormonalną wkładkę domaciczną, pierścień dopochwowy i plastry antykoncepcyjne, częściej zdiagnozowano depresję w porównaniu z kobietami, które wybrały metody niehormonalne, takie jak prezerwatywy.

Inne badania również zidentyfikowały objawy depresji jako jeden z możliwych skutków hormonalnych środków antykoncepcyjnych na mózg. Analiza przeprowadzona przez amerykańskich naukowców w 2019 roku, obejmowała 1010 nastolatek i młodych kobiet. Badania prowadzono przez dziewięć lat. Wykazano, że ochotniczki, które przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne, częściej zgłaszały objawy, takie jak płacz, nadmierna senność i problemy z nastrojem. Zatem wnioski z obu badań dodatkowo podkreślają, że tabletki wpływają na samopoczucie i nie zawsze objawy depresji muszą wiązać się z traumą lub przykrym wydarzeniem. Często są skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety.

Antykoncepcja hormonalna, depresja i wahania nastroju – jak sobie pomóc?

Depresja u kobiet nie zawsze jest związana ze stosowaną metodą antykoncepcji. Możesz, ale nie musisz, reagować zmianami nastroju podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jednak wystąpienie poniższych objawów podczas przyjmowania pigułek, powinno Cię zaniepokoić i być sygnałem do odstawienia tabletek po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i psychologiem:

  • apatia,
  • brak motywacji i chęci do działania,
  • trudności z koncentracją,
  • utrata lub wzrost apetytu,
  • pesymistyczne podejście do wielu spraw,
  • niezdecydowanie,
  • niepewność,
  • bezsenność,
  • niechęć do wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność,
  • uczucie pustki,
  • drażliwość,
  • powolniejsze rozumowanie,
  • zapomnienie,
  • lęk,
  • płaczliwość,
  • brak chęci do życia.

Ponieważ niektóre pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczny hormon, który może wpływać na nastrój danej osoby, mogą one wywoływać depresję wraz z innymi objawami psychicznymi. Niektóre kobiety zgłaszają ataki psychozy po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, podczas gdy inne twierdzą, że ich ataki zaczęły się po kilku tygodniach stosowania. Oczywiście te niekorzystne skutki nie dotkną wszystkich, ale z pewnością jest to ryzyko, którego nie należy lekceważyć.

Dlatego, jeśli zauważysz u siebie zmiany nastroju podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, zacznij od przeanalizowania swojej sytuacji życiowej. Czy coś w ostatnim czasie mogło wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie? Czy wydarzyło się coś tragicznego, smutnego lub traumatycznego? Brak zewnętrznego wyzwalacza w postaci złych doświadczeń, może sugerować o niekorzystnym wpływie doustnej antykoncepcji na Twoje samopoczucie. W ustaleniu przyczyny doświadczanych objawów na pewno pomoże Ci psycholog lub psycholog online.

Tabletki antykoncepcyjne a nerwowość – hormonalna przyczyna stresu

Co pigułki antykoncepcyjne mają wspólnego z reakcją kobiety na stres? Odpowiedzią jest kortyzol. Kiedy dana osoba doświadcza stresu, jest on uwalniany przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Wysyłany sygnał do przysadki mózgowej wydaje nadnerczom polecenie uwolnienia kortyzolu do krwiobiegu. To on pozwala odpowiednio reagować w stresujących sytuacjach, a następnie lepiej przystosować się do takich wydarzeń w przyszłości.

Niektóre kobiety, które przyjmują pigułki, mają osłabioną odpowiedź kortyzolu, a w niektórych przypadkach nie mają jej wcale. Co to znaczy? Ciągle czują się zestresowane lub niespokojne. Jest to odpowiedź współczulnego układu nerwowego organizmu. Oś hormonalna miesza sygnały i wariuje. Nadnercza wytwarzają taki nadmiar kortyzolu, że cały system się wyłącza. Wszystko wygląda bardzo podobnie do tego, co można zaobserwować u osób, które doświadczyły przewlekłej traumy lub chronicznego stresu.

Kiedy kortyzol przewlekle zalewa organizm, wywołuje kaskadę szkodliwych skutków. Nadmiar hormonu stresu zwiększa poziom cukru i tłuszczu we krwi, co może zwiększać ryzyko cukrzycy, przybierania na wadze i chorób serca. Zbyt dużo kortyzolu może zmniejszyć hipokamp, ​​część mózgu związaną z emocjami, uczeniem się i pamięcią długotrwałą. Organizm wyczerpuje się przez ciągły stres i stan przewlekłej nerwowości. Dlatego w takich przypadkach niezbędne jest odstawienie pigułek, a w poradzeniu sobie ze skutkami psychicznymi zaburzeń wydzielania kortyzolu pomaga psychoterapia.

Biorę tabletki, nie mam ochoty na seks…

Brak owulacji oznacza brak ciąży, dlatego doustna antykoncepcja hormonalna jest tak popularna. Jednak skutki statycznego poziomu hormonów mogą wpływać na libido. Wiele kobiet, które zgłaszają się do psychologa z powodu doświadczania mniejszego pożądania seksualnego i braku odczuwania przyjemności z seksu, przyjmują pigułki antykoncepcyjne.

Testosteron, znany jako męski hormon, występuje również u kobiet w niewielkich ilościach, bezpośrednio wpływając na pożądanie seksualne. Metody antykoncepcyjne, takie jak pigułka z odpowiednią dawką hormonów, oprócz blokowania funkcji jajników, aby nie doszło do owulacji, a tym samym do zajścia w ciążę, wpływają również na produkcję testosteronu przez jajnik, zmniejszając libido. Ponadto hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają produkcję globuliny wiążącej hormony płciowe, czyli białka, które wpływa na funkcję testosteronu i estrogenu. Białko to wiąże się z testosteronem, uniemożliwiając jego krążenie w organizmie, co również przyczynia się do obniżenia poziomu pożądania seksualnego.

Jeżeli spadek libido jest czymś stałym, zaleca się skorzystanie z pomocy seksuologa lub psychologa w celu ustalenia podłoża problemu i wybrania innych technik wydobycia tego pożądania seksualnego.

Warto również udać się do ginekologa po wybór różnych innych metod antykoncepcji (hormonalnych lub nie).

Zanim weźmiesz tabletkę antykoncepcyjną, zadbaj o sobie!

Pamiętaj, że skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych to sprawa bardzo indywidualna. Nawet jeśli jesteś młodą kobietą z historią depresji w rodzinie i stosujesz taką metodę antykoncepcyjną, nie musisz doświadczać jej negatywnych skutków. Jeśli nie masz oznak problemów ze zdrowiem psychicznym, szanse na to, że się pojawią, mogą być bardzo niskie. Jeśli jednak po przyjęciu pigułki nagle zauważasz problemy z nastrojem, będzie to sygnał, że niedobrze tolerujesz ich przyjmowanie.

Za każdym razem, gdy zaczynasz stosowanie nowych tabletek, poinformuj o tym kogoś bliskiego. Poproś, żeby powiedział Ci, jeśli zauważy jakiekolwiek zmiany w Twoim zachowaniu, które mogą sugerować początek depresji. Jeśli to możliwe, zacznij prowadzić dziennik. Najlepiej na dwa-trzy tygodnie przed przyjęciem pigułki, aby mieć zapis tego, jak się czułaś przed i po. W ten sposób zbierzesz twarde dowody na to, jak tabletki wpływają na Twój nastrój, poziom energii i samopoczucie. Możesz użyć stałych stwierdzeń i jakiejś skali, na przykład 1 = „Czuję się smutna/niespokojna” i 10 = „Czuję się świetnie”.

Jeśli już przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu, nie jest za późno, żeby przeanalizować swoje samopoczucie. Jeśli doświadczasz więcej szczęśliwych dni niż smutnych, prawdopodobnie oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeśli masz mniej szczęśliwych dni, a w Twojej codzienności przeważa depresyjny nastrój, skonsultuj się z psychologiem i ze swoim lekarzem. Jest to wyraźny sygnał, że należy rozwiązać problem ze zdrowiem psychicznym.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!