Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogMizogin – kto to jest? Mizoginizm – objawy

Mizogin – kto to jest? Mizoginizm – objawy

Kategorie:
DorosłyPrzemocZwiązki i relacje

Równość kobiet i mężczyzn to wciąż dla niektórych gorący temat. W wielu zawodach płeć piękna przewyższa liczebnie mężczyzn, ale jest dyskryminowana. Wówczas można mówić o seksizmie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dyskryminacja przeradza się wręcz w nienawiść, niechęć lub uprzedzenie do kobiet. Mowa wtedy o mizoginii. Co to jest? Kim jest mizogin? Sprawdź.

Spis treści:

Mizoginia – co to jest?

Mizoginizm a seksizm

Mizoginia i jej oznaki

Mizogin – jak się zachowuje?

Mizoginia – przyczyny i leczenie

 

Mizoginia – co to jest?

 

mizoginia

Termin mizoginia pochodzi ze starożytnej greki i jest zwykle tłumaczony jako pogarda i wrogość wobec kobiet. Obejmuje to wszystkie wzorce postaw społecznych, które reprezentują niższą ważność, wartość kobiet i/lub wyższą ważność, wartość mężczyzn. W niektórych kulturach pewien stopień wrogości wobec kobiet jest uważany za „normalny” i ta społeczna dewaluacja kobiecości ma kluczowe znaczenie dla kulturowej produkcji hegemonicznej męskości.

Jest to widoczne w różnych miejscach, gdy dyskredytuje się cechy, symbole i rzeczy, które są uważane za „typowo kobiece”. Na przykład jest obecnie społecznie akceptowane, gdy dziewczęta bawią się zabawkami, które służą chłopcom lub uprawiają „typowo” męskie sporty. Noszenie spodni przez kobiety jest również uważane za normalne. Z drugiej strony fakt, że mężczyźni noszą spódnice, jest rzadki i zwykle jest dewaluowany lub powoduje, że inni ludzie zakładają, że są transseksualistami.

Wrogość do kobiecości wspiera zatem struktury patriarchalne, degraduje atrybuty, które są odczytywane jako kobiece lub czyni je niewidocznymi. Tak więc w społeczeństwach o surowych zasadach mizoginia funkcjonuje jako system ideologiczny, w którym kobietom przypisuje się podrzędne stanowiska z ograniczonym dostępem do podejmowania decyzji. W tym ujęciu reprezentowany jest centralny aspekt seksizmu.

Mizoginizm a seksizm

Mizoginię można odróżnić od blisko spokrewnionego słowa seksizm. To drugie oznacza dyskryminację ze względu na płeć (choć najczęściej odnosi się do kobiet), a także podkreśla znaczenie zachowania, które sprzyja stereotypom ról społecznych opartych na płci. Niestety, kobiety wciąż są niedostatecznie reprezentowane w środowiskach akademickich, na czołowych stanowiskach i w czasopismach naukowych. Poza tym, co nie jest szokujące, na tych samych stanowiskach otrzymują mniejsze pensje niż mężczyźni.

Mizoginizm jest centralną częścią seksistowskich uprzedzeń i ideologii, a zatem stanowi ważną podstawę ucisku kobiet w społeczeństwach zdominowanych przez mężczyzn. Mizoginia przejawia się na wiele sposobów, od żartów na temat pornografii po promowanie poczucia wstrętu do kobiet i ich ciała. Rozumienie tego terminu coraz bardziej odbiega od skrajnego poglądu na nienawiść i silną niechęć. Coraz ważniejsza staje się perspektywa społeczna. Obejmuje to przedstawianie kobiet jako gorszych od mężczyzn w różnych dziedzinach życia.

Mizoginia i jej oznaki

W większości przypadków mizoginiści nawet nie wiedzą, że nienawidzą kobiet. Mizoginia to zazwyczaj nieświadoma nienawiść, którą mężczyźni tworzą we wczesnym okresie życia, często w wyniku traumy związanej z kobiecą postacią, której ufali. Wrogo nastawiona lub niedbająca o dobro matka, siostra, nauczycielka lub dziewczyna może zasiać ziarno głęboko w materii podkorowej mózgu. Po zasadzeniu ziarenko to wykiełkuje i zacznie rosnąć, a maleńki korzeń wdziera się do obszarów, które przetwarzają strach i pamięć. Następnie jego maleńki pęd wdziera się do czołowych części mózgu, które wpływają na emocje i racjonalne podejmowanie decyzji.

Pierwsze oznaki mizoginii są ledwo zauważalne, ale wraz z dodatkowym narażeniem na zaniedbanie, nadużycia lub brak leczenia, jej przejawy behawioralne stają się częstsze i bardziej widoczne. Gdy mizoginizm osiąga dojrzałość, nie można już dłużej kontrolować tendencji do nienawiści wobec kobiet. Mizoginista i otaczające go przedstawicielki płci przeciwnej często nie zauważają tego stanu, dopóki nie będzie za późno.

Typowe oznaki mizoginizmu to:

  • uprzedmiotawianie kobiet,
  • traktowanie płci pięknej jako trofeum,
  • złe relacje mężczyzny z matką, siostrą, babcią lub innymi ważnymi kobietami w jego życiu,
  • brak empatii i umiejętność zrozumienia,
  • groźby i krytykowanie,
  • kontrolowanie,
  • seksistowskie, przestarzałe poglądy na temat roli, jaką kobiety powinny odgrywać w społeczeństwie i sile roboczej,
  • poniżanie kobiet,
  • wrogość,
  • uznawanie, że kobiety nie powinny odnosić sukcesów zawodowych, sportowych itp.,
  • uprzedzenia i wulgarne, poniżające żarty i komentarze wobec kobiet,
  • egocentryczne podejście do seksu,
  • łamanie obietnic,
  • oszukiwanie,
  • zdradzanie i usprawiedliwianie swoich czynów.

Mizogin – jak się zachowuje?

mizoginizm

Mizoginiczny typ zachowania jest zazwyczaj bardzo złożony. Niektórym kobietom trudno na początku zrozumieć, że mają do czynienia z mężczyzną, który nienawidzi kobiet. Warto jednak mieć oczy szeroko otwarte, bo życie z mizoginistą wykańcza.

Skąd wiadomo, że to mizoginistyczny związek? Oto kilka charakterystycznych oznak zachowania mizoginistów.

  • Mizogin namierzy kobietę i wybierze ją jako swój cel. Jej naturalne mechanizmy obronne mogą być osłabione, ponieważ na początku jest zalotny, ekscytujący, zabawny, kulturalny i pewny siebie.
  • Z biegiem czasu zaczyna ujawniać swoją podwójną osobowość, dwie twarze. Może szybko zmienić się z kulturalnego mężczyznę w sadystę.
  • Składa kobietom obietnice bez pokrycia. Z drugiej strony, jeśli umawia się na coś z mężczyznami, prawie zawsze dotrzyma słowa.
  • Spóźnia się na randki, ale zawsze stawi się punktualnie na spotkanie z kolegą.
  • Traktuje kobiety inaczej niż mężczyzn w miejscu pracy i w środowisku społecznym. Uważa, że osobnikom męskim należą się różne swobody, na które nie zasługuje płeć przeciwna.
  • Mężczyzna w związku małżeńskim wierzy, że ma „dane od Boga” prawo do kontrolowania myśli i działań swojej partnerki, żądania całkowitego posłuszeństwa i karania lub grożenia jej, jeśli się mu sprzeciwi.
  • Posługuje się Biblią i doktryną kościoła, aby usprawiedliwić swoje czyny. Szybko pomija model wiernego męża i ma obsesję na punkcie obowiązków żony.
  • Uważa, że ​opinie i uczucia kobiety nie mają wartości, a jej potrzeby nie są ważne i nie należy ich brać pod uwagę.
  • Jest uroczy i lubiany przez innych, ale najbliższa rodzina musi chodzić na paluszkach, żeby go nie rozzłościć.
  • Krzyczy, grozi, bije lub dąsa się, gdy nie stawia na swoim lub gdy ktoś zrobi coś, co mu się nie podoba.
  • Kobieta w mizoginistycznym związku czuje się zdezorientowana i wytrącona z równowagi, gdy bez ostrzeżenia jej partner zmienia się z kochającego i miłego w złego i okrutnego.

Mizogin – jak jeszcze się zachowuje?

  • Bez względu na to, jak bardzo się zmienia lub stara się go zadowolić, nigdy nie jest usatysfakcjonowany. Czuje się nieodpowiednia i winna. Uważa, że musi się dostosować do wymagań mężczyzny, bo jest mu to winna.
  • Nie ufa już własnej percepcji i zastanawia się, czy nie zwariowała.
  • Mizogin jest zaborczy, a czasem zawistny, zwłaszcza gdy jego kobieta rozmawia i obcuje z innymi mężczyznami. Czasami jest zazdrosny o czas, który ona spędza z dziećmi. Może próbować ograniczyć jej aktywność i uczynić ją więźniem we własnym domu.
  • Ze względu na jego zaborczość kobieta może odciąć się od rodziny i przyjaciół.
  • Kiedy coś idzie nie tak, mizoginista nie widzi winy w sobie. Zarzuca partnerce, że gdyby była bardziej uległa, bardziej wrażliwa na jego potrzeby, bardziej jak żona takiego a takiego, lepsza matka itd. to wszystkie ich problemy zostałyby rozwiązane. Uważa się za dobrego męża lub partnera, który znosi jej zachowania.
  • Jest ślepy na własne błędy i nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny.
  • Kiedy jest niezadowolony i nie stawia na swoim, krzyczy, rzuca obelgami, niszczy przedmioty lub jest agresywny fizycznie.
  • Pod względem seksualnym mizogin lubi kontrolować kobiety, traktować je przedmiotowo i nie zwraca uwagi na ich przyjemność seksualną. Stosuje różne metody, aby osiągnąć cel. Jego ulubione pozycje to te, które bazują na unikaniu patrzenia sobie w oczy.
  • Będzie zdradzał kobiety, z którymi się spotyka lub z którymi jest w związku. Uważa, że monogamia nie jest wpisana w męski świat.
  • Może nagle zniknąć, zakończyć związek bez słowa. Czasami wraca po kilku miesiącach z pokrętnymi tłumaczeniami, które mają tylko zwabić kobietę i zachęcić do powrotu.

Mizoginista będzie przygotowany (podświadomie) na użycie wszystkiego, co jest w jego mocy, żeby sprawić, by kobiety czuły się nieszczęśliwe. Czasami trudno go od razu rozszyfrować, ponieważ na początku zwabia swoim urokiem i charyzmą. Z czasem jednak pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

Mizoginia – przyczyny i leczenie

Przyczyny chorobliwej niechęci do kobiet mogą być różne. Często mężczyźni odczuwają po prostu strach, zwłaszcza przed silnymi i niezależnymi przedstawicielkami płci przeciwnej. Wolą więc unikać kontaktu z nimi, a jako tarczę obronną stosują taktykę krytyki i obrażania. Z drugiej strony mizogin może zazdrościć kobietom tego, że rodzą dzieci, że są uważane za płeć piękną, że mogą się realizować zawodowo itp. Jego zdaniem rolą partnerki jest usługiwanie mężowi i dzieciom. W ten sposób tłumaczy i usprawiedliwia swoje niższe poczucie wartości.

Mizoginizm może mieć także podłoże w:

  • złych doświadczeniach z dzieciństwa w relacji z matką, siostrą lub inną kobietą, która był despotyczna;
  • przemocy w rodzinie, gdzie ojciec okazywał brak szacunku i znęcał się nad matką;
  • złych doświadczeniach w poprzednich związkach, zwłaszcza z poczuciem odrzucenia nieszczęśliwej miłości lub porzucenia przez kobietę, którą darzył uczuciem;
  • zaburzeniach psychicznych lub zaburzeniach osobowości.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, jest w związku mizoginistycznym, zachęcamy do skontaktowania się z naszym zespołem specjalistów. Taki związek wysysa energię, odbiera godność i może być fizycznie niebezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny. Psychoterapia na pewno pomoże Ci zrozumieć swoje położenie i ułatwi wyjście z toksycznej relacji.

Zachęcamy również do kontaktu mężczyzn, którzy odczuwają nienawiść wobec kobiet. Najlepszą formą leczenia mizoginizmu jest terapia z psychologiem, który dostosuje jej zakres do konkretnej osoby. Warto mieć na uwadze, że mizoginiczne zachowania niszczą nie tylko relacje z płcią przeciwną, ale także na różnych poziomach zaburzają harmonię codziennego funkcjonowania.

Pomagamy pacjentom z wielu miejscowości np. Psycholog Warszawa

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!