Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogLeki uspokajające dla dzieci – czy i kiedy stosować?

Leki uspokajające dla dzieci – czy i kiedy stosować?

Kategorie:
Dziecko

Stosowanie leków u dzieci zawsze powinno być konsultowane ze specjalistą. Szczególnie gdy chodzi o środki uspokajające, takie jak syrop na wyciszenie dla dzieci, a nawet zioła na nadpobudliwość. Nie należy ich jednak demonizować. W wielu przypadkach są jedynym słusznym wyborem, gdy młody człowiek ma problemy z trudnymi emocjami i zachowaniami, a inne sposoby ich poskromienia kończą się porażką.

Spis treści:

Kiedy stosuje się leki uspokajające dla dzieci?

Czy leki uspokajające bez recepty są bezpieczne?

Neospasmina dla dzieci

Jak działa zawiesina lub syrop na wyciszenie dla dzieci?

Jak pomóc dziecku, które jest nadpobudliwe i ma stany lękowe?

neospasmina dla dzieci

Leki uspokajające przeznaczone dla dzieci mają formę znacznie łagodniejszą niż te dla dorosłych. Zawsze też rodzaj substancji czynnej czy dawka jest dobierana indywidualnie, głównie z uwzględnieniem wieku i wagi pacjenta. Jednak obok leków na receptę jest też cała gama łagodniejszych wyrobów, np. ziół na nadpobudliwość. Niektóre leki dla dzieci nadpobudliwych są sprzedawane bez recepty, co jest sygnałem dla rodzica, że mają bezpieczny skład. Nigdy jednak nie podawaj ich na własną rękę, szczególnie młodszemu dziecku. O ile napary z melisy nie wyrządzą większej szkody w młodym organizmie, o tyle mocniejsze syropy na wyciszenie dla dzieci mogą powodować senność, zaburzenia koncentracji, a stosowane długofalowo i bez kontroli nawet prowadzić do uzależnienia!

Kiedy stosuje się leki uspokajające dla dzieci?

Sięgnięcie po neospasminę dla dzieci lub inne środki uspokajające jest traktowane jako ostateczność. Czasami jednak nie ma wyboru – najczęściej dotyczy to sytuacji, w której młody człowiek:

  • zagraża sobie i innym,
  • boryka się z silnymi stanami lękowymi,
  • cierpi na bezsenność,
  • jest nadpobudliwy psychomotorycznie,
  • odczuwa stały niepokój,
  • miewa stany depresyjne,
  • odczuwa stałe napięcie wewnętrzne.

Jeżeli u Twojego dziecka występują takie zachowania, to zawsze wcześniej warto poznać ich przyczynę. Na tym etapie (rozpoznania i diagnozy) bardzo cenna okaże się konsultacja z psychologiem dziecięcym.

Stosować czy nie stosować leku na uspokojenie dla dzieci?

Jeżeli Twoje dziecko jest pod opieką zaufanego pediatry, to w sytuacji, gdy ten zarekomenduje stosowanie specjalnie przyrządzonej mieszanki ziół na uspokojenie czy syropów na wyciszenie dla dzieci to prawdopodobnie nie podważysz jego decyzji. Zawsze jednak możesz skonsultować te zalecenia z innym lekarzem, w tym z psychologiem. Zresztą wizyta u niego i tak Cię nie ominie – zazwyczaj dziecko, które musi przyjmować leki uspokajające, wymaga także terapii.

Trzeba też wiedzieć, że leki (o ile są dobrze dobrane) łagodzą objawy chorób czy zaburzeń, ale ich nie leczą.

syrop na uspokojenie dla dzieci

Czy leki uspokajające bez recepty są bezpieczne?

Przyjmuje się, że leki uspokajające bez recepty są bezpieczne dla dzieci, o ile są:

  • stosowane zgodnie z zaleceniami producenta – nie należy przekraczać wskazanego dziennego dawkowania,
  • przyjmowane pod kontrolą lekarską.

Neospasmina dla dzieci

Jednak musisz wiedzieć (i dowiesz się o tym także z ulotki), że nawet ziołowe produkty jak neospasmina dla dzieci mogą wywoływać skutki uboczne. Zalicza się do nich:

  • działanie fotouczulające (dziecko musi unikać słońca),
  • senność,
  • zaburzenia koncentracji,
  • nudności,
  • problemy z pamięcią,
  • reakcje alergiczne – wysypki skórne,
  • powikłania ze strony układu oddechowego (duszności),
  • nieostre widzenie,
  • drgawki.

Nawet stosunkowo łagodne i bezpieczne zioła na nadpobudliwość takie jak rumianek, melisa, dziurawiec czy lipa powinny być dawkowane pod kontrolą lekarską, ściśle według zaleceń podanych na ulotce.

Jak działa zawiesina lub syrop na wyciszenie dla dzieci?

Leki i zioła na nadpobudliwość działają w podobny sposób. Zazwyczaj, oprócz właściwości wyciszających i uspokajających, mają też szereg skutków ubocznych, np. łagodzą objawy alergii. Trzeba dokładnie zapoznać się ze składem preparatu, jaki będzie przyjmowany przez dziecko. Jeżeli zawiera on:

  • hydroksyzynę, to wyciszy organizm, spotęguje uczucie senności, załagodzi lęki, bóle, wykaże słabe działanie przeciwdrgawkowe,
  • prometazynę, to zadziała przeciwalergicznie, uspokajająco, załagodzi objawy uczulenia i zatrzyma wymioty,
  • zioła na uspokojenie dla dzieci (dziurawiec, lipa, rumianek, melisa, szyszki chmielu i inne), to zadziała uspokajająco i przeciwdepresyjnie,
  • neospasminę dla dzieci, to załagodzi uczucie napięcia i niepokoju, pomoże w spokojnym zasypianiu.

Ogólnym zadaniem leków uspokajających dla dzieci nadpobudliwych jest ich wyciszenie, uspokojenie, ułatwienie zasypiania. Inne koncentrują się na łagodzeniu napięcia, stresów, radzeniu sobie z negatywnymi emocjami.

Jak pomóc dziecku, które jest nadpobudliwe i ma stany lękowe?

Leki uspokajające dla dzieci nadpobudliwych sprzedawane bez recepty są jednym ze sposobów radzenia sobie z negatywnymi, trudnymi emocjami i zachowaniami u młodych ludzi. Choć dla wielu osób są ostatecznością to jednak często, okazują się nieocenionym wsparciem w leczeniu, dlatego nie należy ich z góry skreślać. Zwłaszcza ziół na uspokojenie dla dzieci, które są stosunkowo łagodne, lecz skuteczne i dopasowane do wieku pacjenta.

W razie jakichkolwiek wątpliwości o zasadności leczenia farmakologicznego lub w celu jego uzupełnienia opiekun zawsze może się skonsultować z psychologiem czy pediatrą. Nieocenionym wsparciem okaże się też psychoterapia w Poradni psychologicznej Spokój w Głowie, podczas której uczymy młodych ludzi radzenia sobie z nagromadzonym stresem i stanami lękowymi.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!