Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogChroń swoje oczy dzięki tym wskazówkom

Chroń swoje oczy dzięki tym wskazówkom

Kategorie:
Artykuły partnerów

Dzięki rozwiniętej dziedzinie okulistyki w zakresie leczenia zaćmy, dzisiaj pacjenci nie muszą obawiać się, gdy lekarz postawi tę diagnozę. Na szczęście dzięki zabiegowi wymiany soczewki, możemy cieszyć się dobrym wzrokiem, bez potrzeby rezygnowania z codziennych aktywności. Należy jednak mieć na uwadze, że o wzrok dbać należy każdego dnia i nie zapominać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. O tym czym jest zaćma, jak możemy minimalizować jej skutki oraz o czym warto pamiętać w codziennym funkcjonowaniu, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury!

soczewka wewnątrzgałkowa

Zaćma – czy to wyrok?

Zastanawiasz się o czym w ogóle mowa i czym jest zaćma? Schorzenie zaćmy to nic innego jak powolne zanikanie wzroku, w związku ze zmętnieniem naturalnej soczewki, która znajduje się w naszych oczach. Niektórzy nazywają to chorobą starczą, inni cywilizacyjną. Faktem jednak jest to, że dochodzi do zaćmy w momencie, gdy nasza naturalna soczewka traci swoją przejrzystość. Można ją porównać do brudnej szyby w samochodzie. Kurz na szybie zbiera się powoli, ale sukcesywnie. Tak samo jest z mętnieniem naszej soczewki. Dzień po dniu choroba postępuje aż dochodzi do momentu, w którym jej efekty zaczynamy odczuwać bardzo wyraźnie.

Do najczęściej występujących objawów zaćmy lekarze zaliczają:

  • Nieostre, zamglone widzenie (efekt widzenia jak przez brudną szybę).
  • Problemy z widzeniem w nocy.
  • Dostrzeganie aureoli wokół źródeł światła.
  • Konieczność częstej zmiany okularów korekcyjnych.
  • Wrażliwość na światło.
  • Blaknięcie lub żółknięcie kolorów oraz
  • Podwójne widzenie.

Jak należy dbać o oczy?

Naukowcy wskazują, że postępowanie zaćmy można opóźnić między innymi stosując odpowiednią dietę, która powinna być bogata w antyoksydanty, z ograniczoną zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans.

Jeśli jednak nasze oczy mierzą się już z postępującą chorobą, wyjście jest tylko jedno: profesjonalny zabieg chirurgiczny usuwania zaćmy. Jak to wygląda?

Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia w rąbku rogówki, usuwa zmętniałą, uszkodzoną soczewkę, która wcześniej rozbita zostaje za pomocą ultradźwięków a następnie na jej miejsce wprowadzona zostaje nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.

Należy podkreślić również, że chociaż z założenia zaćma dotyka osób po 60 roku życia, to niestety do gabinetów okulistycznych zgłaszają się z nią coraz częściej młode osoby. To efekt długotrwałej pracy przy komputerze a także używania smartfonów.

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Wyróżniamy dwa rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych: jednoogniskowe i wieloogniskowe.

Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa skupia ostrość wyłącznie w jednym punkcie. Z reguły stosuje się ją do poprawy widzenia do dali. Stąd po zabiegu pacjent najczęściej musi stosować okulary, na przykład do czytania (do bliży).

Z kolei soczewka wewnątrzgałkowa wieloogniskowa to inaczej soczewka trójogniskowa. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana soczewka na rynku, ponieważ pozwala widzieć do dali, bliży a także do odległości pośrednich i tym samym umożliwia całkowitą możliwość rezygnacji z noszenia okularów.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!